Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

nici eu nu cred si nu sunt pentru completare!
nu sunt acasa ca sa-ti scriu evolutia lui Vlad - care are 9450 grame la un an, dar iti scriu saptamana viitoare greutatea in fiecare luna, sa faci o comparatie, mai ales ca s-au nascut cu greutati apropiate (Vlad a avut 2250 grame).


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

cezara, nici eu nu cred ca ar trebui sa treci la completare. banuiesc ca abia astepti sa-l vezi mare... cel putin eu una nu mi-l puteam imagina pe serban in hainute de un an... si uite, i-au ramas mici! in alta ordine de idei... copiii nu iau in greutate in fiecare luna la fel, mai precis cresterea e tot mai mica cu fiecare luna. a luat oricum grozav in primele doua luni! si, ce daca nu e asa gras?! poate sa fie mult mai frumos si istet ca ceilalti!!
simodina, bine ai venit cu al doilea serban prematur!

madalina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m.roswita spune:

Buna.Eu am nascut pe 14 iulie(la 34 de saptamani)un baietel de 2,100 si 44cm.La o luna a avut 3,250 si 49cm,iar la o luna si jumatate avea 4kg si 51,2cm.Ne luptam cu nasucul care se infunda mai mereu si ne chinuim sa-l desfundam.Am avut problemute si cu colicii vreo 2 saptamani,dar acum ne-au lasat in pace,speram definitiv.Am facut insa o prostie:la prima vizita la pediatru acesta a considerat ca bebe,desi papa laptic de la mine,are diaree si m-a pus sa-i dau ceai de menta cu smecta si zeama de orez.Am facut prostia de a asculta acest sfat iar de atunci bebe are probleme cu scaunul,iese foarte greu.Drept urmare(cam tarziu totusi)acum cantarim de doua ori sfaturile pediatrului.Daca stiti vreun remediu ca sa-l ajut pe grasutul meu sa nu se mai chinuie cu dureri de burtica(in afara de supozitorele cu glicerina),va rog nu ezitati sa-mi scrieti.Va multumesc.As vrea sa-i schimb pediatrul,dar nu stiu exact unde sa gasesc unul care sa-si faca treaba cum trebuie.Acest pas trebuie sa-l fac cat mai curand,spre binele puiutului meu.Multa sanatate mamicilor,sa va traiasca bebelusii si sa va bucurati de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si Vlad a avut o perioada cand iesea rar (nu tare, dar cam la trei zile!).
ii dadeam lactoza (lactulose - in farmacii), in functie de greutatea corporala; mai folosesc si acum, in caz de nevoie.


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

bun venit, m.roswita! si serban a avut probleme cu scaunul in perioada colicilor (1 scaun la 4 zile...) dar pediatra ne-a spus ca e normal, si sa recurgem la supozitor cu glicerina doar daca depaseste cele 4 zile, altfel exista riscul sa se obisnuiasca asa si sa nu mai faca fara supozitor. incearca sa o raresti pe cat poti cu supozitoarele. are scaun tare? daca nu, inseamna ca e in parametri si vor trece durerile cand mai creste putin. la varsta asta, cat mai putine medicamente, si laptele de mama e cel mai bun.


madalina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m.roswita spune:

BUNA DIMINEATA.Va multumesc pt raspunsuri.Madalina nu am folosit supozitoare decat de 3 ori.Nu e constipat,nu are scaunul tare doar ca seara se cam chinuie sa faca,il doare burtica si plange pana face.Poate asa o fi normal,nu stiu ce sa zic.Este si primul copil si lipsa de experienta isi spune cuvantul.Adica am mai avut grija de copii dar nu din prima clipa de cand au venit pe lume.Am folosit si inca ii mai dau sab simlpex dar ma gandeam sa incerc si bonissan.In afara de lapticul de la mine nu ii dau decat ceai de colici,pe care il dau inainte sa pape laptic.De doua seri e cam agitat si adoarme foarte tarziu,da din manute si din picioruse de parca ar face gimnastica.Aseara a adormit pe la 12 si ceva(treaz fiind de la 7 seara)si nu oricum ci la mine pe burta.Sper ca diseara sa fie mai linistit.Aveti grija de bebelusii vostri si sa aveti o saptamana mai buna decat cea care a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Roswita bebelusii alaptati nu se constipa. Constipatia presupune scaun tare. Sfatul doctoritei Ana Culcer a fost sa mananc smantana ca sa faca bebe scaun mai des.

Bine ai venit si toate cele bune!!

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m.roswita spune:

Buna Ana Maria.Multumesc pentru sfat,am sa incerc sa mananc smantana(oricum imi place)sa vedem ce efect are si asupra lui Cristian Andrei(asa il cheama pe grasutul meu).Inteleg ca si tu ai nascut la Municipal?De grasutu meu s-a ocupat doctorita Sarbu.Ai idee daca se poate sa inscriem bebelusii la vreuna din ele.Am scris intr-un mesaj anterior ca as vrea sa schimb pediatrul,sa gasesc pe cineva care sa se ocupe cum trebuie de Cristian,nu-mi place cum se ocupa pediatrul de la circa de care apartinem.Nici macar retete gratuite nu-mi mai da.Te las acum ca s-a trezit Cris si trebuie sa ma ocup de el.Merci inca o data de sfat si sper sa ne mai gasim pe aici.Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Roswita n-am nascut la Municipal. Am mers la Culcer pentru ca am auzit aici pe forum despre dansa. Si am fost multumita de sfaturile dansei. Avem un alt medic la care este in evidenta si care i-a facutr vaccinarile.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Bine ca a venit ROSWITA pe aici ca ne-a mai scos din letargie !! Fetelor ma bate gindul si pe mine sa-mi chem un medic acasa , cam tirziu ce-i drept , dar m-am cam saturat sa merg numai la renumiti , cei mai tari medici in jurul meu , dar si foarte scumpi si ocupati asa in cit multe le-am facut din carti dupa capu' meu din auzite , de pe forum , si am gresit uneori in alimentatia lui Dragos...si stiti ca de multe ori am avut probleme cu scaunele lui care nu erau cum trebuiau si cam multe pe zi ! Culcer [ la care merg mai des ca-l stie din prima clipa ] mi-a recomandat debridat , Stanciu care l-a vazut la spital cind au fost probleme mai mari - enterocolita , laringita , pentru scaune mi-a recomandat digestin , ca-i prematur si-l ajuta la digestie , dar nici unu [ nici dr la care-i inscris], nu m-a intrebat: mai femeie ce-i dai sa manince , hai sa eliminam cauza , ceva nu-i prieste copilului...nu ..ei sunt foarte ocupati...asa ca am inceput eu usor , usor , sa-i scot din alimentatie cite una cite alta. Asadar , am scos laptele Dorna cu care-i faceam brinza , si cerealele , am scos iaurturile danonino , am scos smintina , nu-i mai dau banana una intreaga ci mai putin si cu mar , am scos ceaiul granulat de la milupa , si ii fac eu de anason , chimen , menta , am scos laptele humana 3 ca-i cu fructe si ii dau nestle junior [ Dragos face un an si 4 luni peste 2 zile- multumim de urari]...acum vad ca-i bine cu scaunele , toate astea le-am scos ascultind sfaturile altui pediatru , care ma bate gindu' sa-l chem acasa ca nu-i nici scump , si face si vaccinuri la domiciliu , si poti sa-l intrebi orice...iar la Culcer din cind in cind pentru o analiza ceva , ca-i destul de scumpa si aglomerata.Iar pentru Roswita , caldurica la burtica lui bebe - scutecel incalzit cu fierul dar nu pe piele, iar pe dragos la colici l-a mai ajutat debridatul - regleaza scaunele- , ca eu cred ca mai are colici Cristian. Va pupam pe toti !!!

Mergi la inceput