Olanda-Belgia

Olanda-Belgia | Autor: gologanii

Link direct la acest mesaj

Sper sa ajungem 10 zile prin Olanda si poate ma ajutati sa facem itinerariul. In Amsterdam am mai fost o data, asa ca acum doar vom trece prin el.
Ma tenteaza avionul pana la Maastricht(nu prea stiu cum se scrie).
Sotul mau are un curs la Zwolle, ce stiti despre oras?
Cam ce ar trebui sa nu ratam?
Probabil ca vom folosi trenul. Exista abonamente mai avantajoase?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gologanii spune:

Fetele din Olanda nu ma ajutati si pe mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Zwolle este un orasel mai ...nasol , sa-mi fie cu iertare , dar asta este parerea mea personala ...in schimb Maastricht-ul , sigur o alegere buna ca de altfel si miciile orasele din jur. Este plin de viata , plin de magazine fantastice si in apropiere de cunoscuta Valkenburg, thermea 2000 (sauna , masage , etc.etc.etc.)
Apoi poate Utrecht este iarasi o idee , poti naviga pe canale si cladiriile din jur , apoi (daca vreme va va permite -lucru de care ma indoiesc) puteti savura o cafea la unul din restaurantele de pe canale si bineinteles trebuie neaparat sa vizitati DOM-ul , cea mai inalta catedrala , apoi tot in Utrecht este Overvecht unde se gaseste un centru de flori (crede-ma se merita vizitat) , apoi ar mai fi:
-Madurodam, Scheveningen (Olanda in min iatura).
-Beekse Bergen (Safari-park)
-Volendan, Monnikendam en Edam (adevrate sate olandeze de pescari , foarte pitoresti)
-Dolfinarium en restaurant -unde servesti masa si admiri delfinii care inoata in jurul tau _restaurantul este construit sub bazinul delfinilor,

Cred ca cel mai bine este sa va duceti cu trenul , sint intercity Amsterdam-Maastricht - foarte rapide , transportul este scump , dar oricum mai ieftin decit avionul si da , in cursul verii sint multe combinatii de abonamente posibile facute special pentru turisti.

Sedere placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Pe vremuri exista un fel de bilet/abonament la CFR care pe langa biletul principal (Bucuresti-Amsterdam, sa zicem) iti dadea dreptul la un numar fix de calatorii in tara de destinatie, intr-un interval fix de timp. Eu am folosit asa ceva acum vreo ... zece ani si a fost foarte avantajos. Intreaba la CFR, era parca si o limita de varsta.
Subscriu si eu ideilor de mai sus referitaore la Utrecht, Scheveningen sai Madurodam. As mai adauga Haga, Haarlem, Rotterdam si satucul ala unde se organizeaza saptamanal un targ/concurs al producatorilor de branza (olandezilor, ne ajutati cu numele ?)

vacanta placuta


Am gasit ! Ala cu branza se cheama Alkmaar si toata distractia se intampla vinerea

_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Maastricht e orasul care mi-a placut mie si atat. Merita sa il vezi. E si langa granita cu Belgia, poti trece si dincolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Observ ca mi-a fost foame , am mincat ceva litere si chiar cuvinte...het spijt me...
Tata lui Toma , te referi la Alkmaar , acolo se gaseste cea mai mare piata de cascaval , dar si-n Woerden mai este una (mult mai mica).
Hm , iar mi s-a facut pofta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Inca mai exista acele bilete de tren care se pot cumpara din tara.Noi am folosit asa ceva acum 2 ani pentru un mini circuit in Germania.Avantaje sunt destule : nu trebuie hotarat dinainte in ce zi vrei sa pleci si unde, e valabil de aproape toate tipurile de trenuri din tara respectiva, e valabil pentru o calatorie de la ora 23.00 pana la ora 24.00 a doua zi , e valabil parca pe timp de o luna de la prima calatorie.
Rotterdam-cel mai mare port din lume ;oras reconstruit aproape in intregime dupa razboi si cu niste arhitecturi interesante
Haga -orasul regal, resedinta reginei Beatrix: Palatul Pacii, Parlamentul, Sala Cavalerilor
Scheveningen-statiune litorala -merita vizitata
Vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

uite ca acum am intrat si eu putin pe forum...

bilete de tren, vezi aici tarife, unde te intereseaza: www.ns.nl , pagina in engleza.

despre Zwolle, ce sa-ti zic, este un oras mic, vechi, decat sa va plimbati prin centru sa vedeti zidurile vechi, catedrala din orasul vechi, ceva in mod deosebit, nu stiu ca sa-ti zic sa vezi acolo.

mai multe informatii turistice sau culturale, aici, in engleza: www.visitholland.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

uite inca 2 pagini utile:

http://holland.jouwpagina.nl/
http://www.hollandtravellinks.com/category/8

Mergi la inceput