Ilegalii -pleava societatii?

Ilegalii -pleava societatii? | Autor: alessia105

Link direct la acest mesaj

Sunt ilegalii pleava societatii?
Considerati ca putem judeca oameni desi nu stim adevaratele povesti?
Trebuiesc ajutati sau blamati?
Cei care ii ajute trebuiesc huliti?



Va pupam dulce pe toate si pe toti m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!

Alessia, Benny (02.03.05) si Sebi (16.01.98)



http://community.webshots.com/user/alessia1055

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Din punctul meu de vedere ilegalii fac parte din pleava societatii, exista legi si ele trebuie respectate. Cand spui ilegali te referi probabil la romanii pe care i-ai intalnit acolo, ce te faci cu ceilalti? Daca in tara in care stai se cuibaresc tot felul de indivizi dubiosi cu ganduri rele, mai ales in ziua de azi? si nu trebuie blamati cei care ii ajuta sa se ascunda de autoritati si apoi...mai stii, poate sa puna o bomba sau altceva? Nu zic ca cei care ajuta stiu de gandurile lor, poate cei care ajuta sunt inocenti si vor doar sa faca un lucru bun. Cred ca fiecare tara are datoria sa-si protejeze cetatenii si sa aleaga cine, cand si cat sta in tara. Cei care nu corespund descrierii trebuie sa plece, e in interesul tarii gazda. In Australia regulile sunt impuse foarte dur, daca nu ai acte in regula ajungi in centrele de detentie din desert unde ai de ales intre a pleca de unde ai venit si a face cerere de azil, cerere care dureaza in jur de 3 ani pana se proceseaza, timp in care traiesti inchis acolo, sansele sa ti se aprobe azilul dupa cei 3 ani sunt insa foarte mici si poti sa ajungi sa fi deportat. Legile sunt dure pentru cei care faciliteaza ilegalilor intrarea in tara, de asemenea fara acte nu poti inchiria ceva, nu poti merge la doctor, nu poti trimite copiii la scoala si toata lumea are DATORIA sa te raporteze in momentul in care a aflat de situatia ta. Mie imi convine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Nu toti ilegalii sunt pleava societatii.Cei mai multi sunt oameni care vin sa munceasca cinstit si daca nu pot veni legal atunci gasesc alte cai . Si toate astea pt. ca in Ro. este asa cum este si nu reusesc sa se descurce decent.Multi dintre ei nu au decat liceul dar asta nu e o crima.Vin aici ,stau cativa ani departe de familiile lor , aduna niste bani si pleaca inapoi.Nu deranjeaza pe nimeni. Altii sunt cu facultati si nu au ce face in tara si aleg sa plece afara .Pt. atata lucru nu pot fi considerati pleava societatii.
Sa nu uitam ca nu toata lumea are sansa sa plece afara cu un contract ca sa poata fi legali.
Este drept ca este si un procent mai mic de oameni care pleaca din tara doar pt. a face prostiile care le faceau si in tara , doar ca aici pe euro sau alta valuta.Acestia intradevar sunt pleava societatii.
Asta e parerea mea si nu-i obligatoriu sa fiti de acord cu ea .
Numai bine tuturor.


irlandeza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandana spune:

Cunosc multi oameni care au plecat fara contract si se intorc o data pe an acasa si saring bani albi pentru zile negre. Nu au de ce sa fie blamati cei ce muncesc sub orice forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonamea spune:

Din disperare unii pleaca sa castige mai multi bani muncind cinstit in tari straine.Nu e usor sa iei calea strainatatii,sa te desprinzi de cei dragi,de prieteni si obiceiurile stramosesti.Printre ei sunt si pleava societatii pusi pe furat si inselatorii asa cum o fac si in tara,care ne umplu numele cu noroi pe unde merg.
Am plecat cu contract de munca(legal)si am luat tzeapa.A 2 oara as pleca ilegal,m-as descurca mai ieftin,fara sa mai intretin mediatori excroci cu firma acreditata de ministerul muncii.Dar as avea nevoie de ajutorul cuiva din tara in care m-as opri sa muncesc(asemeni si altii au nevoie).
In occident se mai respecta legea inca si viata e altfel decat la noi.La noi oamenii cinstiti traiesc greu,oricat ar munci,putini reusesc sa traiasca bine."Ilegalii" de la noi sunt pleava societatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

quote:
Originally posted by bonamea
Din disperare unii pleaca sa castige mai multi bani muncind cinstit in tari straine.

Daca esti ilegal nu poti munci cinstit .

Mergi la inceput