Elvetia - orase si altele de vizitat

Elvetia - orase si altele de vizitat | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Celor care se pricep, le adresez rugamintea de a-mi sugera ce ar fi de vazut prin Elvetia pe parcursul a cam 5-6 zile, nu mai mult, pentru ca avem un traseu de urmat.
Si daca stiti, trebuie cumva viza? Eu am vazut pe net ca nu...
Multam fain!




"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Nu e nevoie de viza pentru Switzerland.
Noi am vizitat,anul trecut, Elvetia cam 8 zile.
In mare, incerc sa refac traseul pe care l-am parcurs noi.
Am intrat dinspre Lichtenstein ,am luat-o spre nord la St.Gallen, apoi pe malul lacului Kostanz (Bodensee)pina la Schaffhausen - neaparat sa mergeti la cascada de pe Rin si tot pe-acolo un mic orasel care mie mi-a placut in mod deosebit Stein am Rhein. Apoi am coborit la Zurich - Zug - Luzern (foarte frumos) -Interlaken (superba zona pacat ca ploua dar ne-am propus sa revenim), apoi Berna (mi-a placut mult) - Neuchatel-Grandson- Fribourg- Gruyeres (aici am mincat cel mai bun chees fondue)- Montreux- Vevey- Lausanne- Geneva- am iesit pentru o zi in Franta la Chamonix - Mont Blanc - si ne-am reintors in Elvetia pe la Martigny- Sion- Crans-Montana - Zermatt-Matheron (aici obligatoiu sa ajungeti) , apoi prin Nufenenpass unde ne-am intilnit cu marmotele (da, da alea din reclama Milka) spre zona italiana Locarno-Lugano-Belinzona, apoi prin Julierpass spre St.Moritz
iar de aici am iesit in Italia am vazut Padova, Verona,Venetia, apoi la mare, Lido di jesolo unde am stat 3 zile sa ne odihnim.
In mare cam asta a fost. Chiar daca e o tara micuta stim ca mai aveam multe de vazut. Poate data viitoare vom aveam mai mult timp si mai multi bani... E o tara destul de scumpa...

Vacanta placuta, Mirela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Dana, ti-as sugera ca faceti o croaziera cu vaporul pe lacul Zurich, sa vizitezi cartierele rezidentiale din jurul orasului (merita, crede-ma pe cuvint...), vezi ca sint autocare ccc care fac tururi de o zi (pleci pe la 9 dimineata si revii pe la 6 seara).

Urcati pe muntele Pilatus (linga Lucerna)- o experienta unica! Numai stinca, zapada (indiferent de anotimp) si capre negre. Trenul (construit in scari) e o adevarata atractie turistica, are cea mai mare inclinatie din www.affiliate.viator.com/brochure/product_show.jsp?ID=1010&PRODUCTID=1016&CODE=3885SW304BSL&AUID=967" target="_blank">lume...

O scurta vizita la St Moritz, asa... pour la bonne bouche, bagati un ochi si la complexul Kempinski (asa, sa nu ziceti ca n-ati vazut si asta...). De Interlaken, nu stiu ce sa zic, ca eu de cite ori am fost acolo ploua, asa ca data viitoare nu ma mai obosesc...

Si daca nu suferiti de claustrofobie sau alte alte alea... mergeti si prin tunelul St. Gotthard...

Uite si un site care-mi place, poate te mai inspira...

In rest nu's ce sa zic... pe mine nu m-au impresionat prea tare vitraliile si muzeele si mai stiu eu ce... Nah, ce sa zic depinde si de gusturi...

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput