Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

In sfarsit am putin timp ca a plecat Oana la gradi (binecuvantata fie gradinita!). Baietii mei se numesc Catalin si Adrian. Dupa cum am mai scris, sunt nascuti pe 30 iulie 2005.
Ma bucur tare mult ca exista forum-ul acesta ca de cand v-am descoperit am ce citi in putinul timp liber. Desi o mai am pe Oana, cand am aflat ca o sa am gemeni am fost foarte derutata. Dar e bine cand stii ca mai sunt si altii care se confrunta cu aceleasi probleme si de la care poti cere sfaturi.

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Buna...si eu am nascut tot prin cezariana, si intepatura in spate chiar nu am simtit-o deloc. Nu stiu ce pana a avut anestezistul, ca nici macar o gamalie de ac nu am simtit....or fii fost emotiile...ca eu intrasem in travaliu...aveam contractii la fiecare 5 minute....eu ma tineam sa nu am nici o svacnire d la contractie sa nu greseasca nenea cu acul.

Fie-mea este si avea capul mai mare si era pozitionata mai sus....asa ca capul ii imi venea ca o minge de fotbal pana in gat!!!! Andrei era pozitionat mai jos si-l simteam mai putin. dar din cate imi dau seama dupa realitatea de afara....cred ca Andrei se misca mai mult...si fie-mea era cu somnul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Fetelor sa stitit ca trec toate, si repede. Pate o sa radeti de mine daca va spun ca mi-e dor de momentele cand eram insarcinata, cand ei dormeau ca niste ingeri si eu puneam mana pe ei sa vad daca mai traiesc....cand isi strambau mutritele la prima gurita de suc..de supa...cand au invatat sa stea in fundic...cand i-am vazut prima data ca rontaie cu dintii....

acum suntem mari si ne bucuram de altele....cand facem pipi la oala....cand citim o carte....cand stam cu un coif de hartie pe cap....cand ne dam in leagane....cand alergam dupa ei sa nu ajunga la televizor....cand ne cremuim pe fata sa ne trega sgarieturile....

chiar daca sunt mici faceti-le poze....eu tare ma minunez cand vad de unde am plecat si unde am ajuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

FELICITARI CAPSUNICA ! Sa-ti traiasca fetitele si sa fii sanatoasa sa le cresti !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alda spune:

Buna Capsunica, sa-ti traiasca fetitele, sa fie sanatoase si tu la fel!
Si eu tot fetite o sa am, prin mai ar trebui sa se nasca, acum avem 23 saptamani doar! :)
Te pup,
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

buna mamici si pitici,

revenim si noi cu noutati. stiu ca nu am mai scris de 100 de ani dar sper sa nu va suparati pe noi. peste o sapt incep serviciul si imi scot pirleala. nici sa citesc nu prea am avut timp. fetele imi ocupa tot timpul, cu tot cu bunicii care ma ajuta si ei cit pot. nu am timp nici sa respir. cind una doarme nu are chef cealalta si tot asa, nu am nici un moment liber.

va vine sa credeti ca miine fetele fac un an? mie nu. simbata le-am luat moturile si le-am rupt turtele la maimute. a fost o harmalaie de nederscris. copiii urlau si parintii se tineau dupa ei. fetele au fost agitate, au simtit ca e ceva important si nu au vrut sa doarma deloc. au fost cam obosite dar au facut fata cu brio evenimentului.

Livia nu a vrut sa guste nici din turta nici din tort, Maya a mincat din amindoua. de pe tava, Livia aluat o mingica, oglinda, rujul si banii. Maya a luat siringa, termometrul, banii si apoi pixul si rujul pe care le-a bagat pe amindoua in gura. Livia s-a repezit la Maya si i-a luat banii din mina. e cam clar cine o sa cistige banii si cine o sa ii cheltuie. noi nu vrem decit sa fie sanatoase amindoua ca restul vin de la sine.

am pus poze pe web la adresa "ca.geocities.com/bbuduru@rogers.com/index.html"

va pupam pe toate mamicile si piticii,
Lorelai si fetele Livia si Maya (18.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Buna fetele, reusesc si eu sa intru si sa va scriu. Noi am implinit deja o luna. In sfarsit am inceput si eu sa mai pricep de ce plang copilele mele, sa le descifrez plansul cum s-ar spune. Si ce tare ma bucur cand imi dau seama ca am dreptate. Sunt fericita ca au crescut, ca au luat aproape un kg si jumatate in prima luna. Le vad asa bolfoase si rotofeie, si imi amintesc ce micute erau in primele zile. Din pacate lapticul nu imi ajunge pentru amandoua, si le dau completare cu lapte praf la mititele, iar eu incerc sa imi sporesc rezervele de laptic.
Colicile nu au trecut, cu toate siropurile si ceaiurile care se vand prin farmacii. Mi-e mila de ele cand le vad ca se chinuie si le doare burtica.
Multumesc de felicitari. Mult noroc si viitoarelor mamici. Cand vad ce repede trece timpul...parca ieri am iesit din maternitate. A zburat efectiv, cu toate ca nu am dormit nici o noapte intreaga, de fapt nici pe jumatate. Mamicilor, voi stiti.
Lorelai sa-ti traiasca frumoasele. Alda sarcina usoara mai departe:))) eu m-am plans o gramada cand aveam burtoiul de cat ma doare si ce greu este.
Va mai scriu in curand, evident ca acum tre sa fug:)

Sanatate si noroc.
Capsunica si bebelusele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Buna fetelor.
Eu nu sunt mamica de gemeni dar am o buna prietena care este in 16 saptamani cu 2 bebei. Rugamintea mea este daca stiti ceva de triplul test in sarcina gemelara, daca valorile difera fata de cele din sarcina unica.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

iulia_b eu am facut triplu test in sarcina gemelara. Intr-adevar valorile difera, pot fi aproape duble si tot sunt considerate normale. Am cautat buletinul meu de analize si iata care erau valorile iesite la 15 saptamani: b-HCG 98649mUl/ml Estriol 7.25 ng/ml si AFP 36.44 ng/ml. Atunci am vorbit cu doctorita si a spus ca sunt ok. Si am 2 copii superbi, sanatosi si fara probleme. Sanatate multa si sarcina usoara prietenei tale!

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Felicitari Capsunica!!! Sa iti traiasca printesele, sa fie sanatoase si mancacioase. E super ca au avut aproape aceeasi greutate. Si au luat foarte bine in prima luna! Felicitarie!

Vrem poze!!!!!

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput