Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

cu cezariana am nascut si eu mihaela. chiar cu anestezie generala, asa ca pt. mine a fost putin frustrant pt. ca m-am trezit la terapie intensiva si mi s-a spus: "aveti un baietel si o fetita"...eu stiam sigur doar ca unul e baietel. trebuie sa-ti spun ca si eu simteam o frica teribila cu cat se apropia termenul, in schimb cand mergem spre spital eram atat de linistita ca nu-mi venea sa cred. e normal sa-ti fie teama dar nu-ti face din asta un mod de viata. trebuie sa fiii calma si increzatoare, cei doi "samburei" au nevoie de tine ca sa creasca. si ca sa te incurajez, eu am dus sarcina pana la 39 saptamani si m-am ingrasat 14 kg. bebicii au avut 2.800 si 2.700 kg. ai grija mare de tine, tu esti pe primul plan acum si totul va fi bine, ai sa vezi





adriana & bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

Nu ma tem de operatie cat ma tem de perioada de refacere. Ma rog sa nu am probleme si sa pot fi disponibila pt fetele mele cat mai repede. Vreau sa aiba laptic de la mami a lor cat mai curand posibil. Eu cred ca voi avea laptic pentru ca deja imi picura cate putin colostru .
Ma mai tem de intepatura in coloana asa ca si eu voi opta pentru anestezie generala ca am inteles ca se face prin perfuzie in brat.

In rest sunt destul de curajoasa si chiar si doctorita e foarte incantata de tonusul meu. Nu am depresii si nici atacuri de panica, nu visez urat.

Cea mai mare incantare e sa ma uit la burtica mea cand se misca si sa imi inchipui a cui e piciorusul sau poate manuta aia, cam cat de mica si delicata este si ce mult mi-ar placea sa o pot prinde sa ne jucam impreuna.
Binecuvantare mai mare decat un copil nu poate fi decat sa ai ..doi copii. Nu-i asa? (chiar daca am luat deja 25 kg )

Miha 29+
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=537712655

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

mihaela stii ce dor imi e de perioada cand "jucau baschet" la mine in burtica? imi imaginam cum stau, in ce pozitie, daca nu se incomodeaza...eu sunt slaba de felul meu si in sarcina mi-a fost ingrozitor de rau, asa ca nici nu-mi venea sa ma uit catre mancare. mancam foarte multe iaurturi si fructe...in rest nu prea voiam altceva. ma si mir cum au fost asa maricei. oricum e foiarte imortant ca tonusul tau sa fie bun. mie mi l-a ridicat mereu medicul care mi-a spus ca sunt o persoana rationala si m-am comportat bine la inceput, era important sa continui asa. da anestezia generala se face prin perfuzie in brat, eu am scolioza si din cauza asta nu mi-a facut anestezie partiala...desi mi-as fi dorit sa-i vad cand au venit pe lume, sa le aud primul tipat...hai ca ma apuca melancolia. mai bine lasa medicul sa hotarasca pt. tine, asta daca ai incredere in el. si-ti doresc din suflet sa te refaci usor, la mine a durat mai mult dar nu m-am simtit rau deloc dupa operatie...doar ca nu m-am putut ridica din pat vreo 4 zile




adriana & bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

multumesc de incurajari Adriana.si eu am avut probleme cu coloana acum doi ani cand am ramas intepenita si mi-am revenit abia dupa doua saptamani de stat in pat. Cica am problema la articulatia iliaca. Ma mai supara si acum daca stau prea mult in aceeasi pozitie, mai ales ca burtica e mare mare.
Mie nu mi-e rau, nici in primele luni cand nu suportam nici un fel de miros nu am varsat deloc. Doar atat ca obosesc f usor, de ex. daca vorbesc ceva mai mult incep sa gafai.

Miha 29+
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=537712655

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Miha, stai linistita ... Si eu am nascut prin cezariana, nici nu am simtit intepatura in coloana, le-am simtit pe cele in brat, pe bune. Si in rest n-am simtit mare lucru. Problema a fost cind a mai trecut anestezia si au trebuit sa-mi dea calmante. Cel mai si cel mai neplacut a fost a doua zi ca nu puteam sa fac mare lucru, nici macar sa merg la baie singura, a trebuit sa-mi faca o prietena dus ca nu ma puteam misca normal. Dar a doua zi a mai trecut si incetul cu incetul mi-am revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

La Multi Ani mamici si viitoare mamici. Cu intarziere m-am intors putin pe net. Noi suntem bine sanatoase. Am nascut la 37 saptamani si 5 zile. Iubitele mele frumoase au avut 2700 si 2600 iar acum au peste 3400. Cezariana a fost scurta, am avut anestezie partiala, am vazut si bebitele la nastere. Dupa ce a trecut anestezia a fost tare dureros. Injectii multe...perfuzii..toate cele. Fundul meu a fost varza de la antibiotice in zilele cat am stat in maternitate, si pana de curand. Cu lapticul a fost greu la inceput. Viitoare mamici, sa stiti ca toate durerile trec si se uita. Zi dupa zi apar alte situatii noi.
V-am pupat si tre sa fug. Mai prind eu alte momente sa mai scriu.

Sanatate si noroc.
Capsunica, proaspata mamica a 2 bebeluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

Felicitari capsunica- sa fiti sanatoase si fericite atat tu cat si iubiticile tale.
Multumesc de incurajari fetelor. Vreu sa va intreb ceva. Si voua va era teama ca unul din bebei misca mai putin ca celalalt? Eu nu pot sa-mi dau seama intodeauna care din ele se misca si mi se pare mereu ca in stanga simt mai multe miscari si incep sa ma intreb daca in dreapta a miscat sau e tot din stanga. Poate sunt zapa dar asa mi se pare. Abia astept sa merg marti la eco sa vad cum sunt pozitionate de data asta, ca pana acum nu au fost doua luni la rand la fel.

Miha 29+
http://community.webshots.com/user/doublemom100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

La multi ani dragi mamici!
Sunt si eu o fericita mamica de 2 +1 adica am o fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

Scuze, sunt tot eu. Am o fetita de 3,7 luni care tocmai a trimis mesajul inainte de a termina si mai am 2 baietei din 30 iulie 2005. As dori sa ne inscrieti si pe noi pe listutza voastra. Deocamdata atat va scriu ca am de pregatit micul dejun si 2 biberoane cu lapte.

Va pupam dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

quote:
Originally posted by dia_b

Scuze, sunt tot eu. Am o fetita de 3,7 luni care tocmai a trimis mesajul inainte de a termina si mai am 2 baietei din 30 iulie 2005. As dori sa ne inscrieti si pe noi pe listutza voastra. Deocamdata atat va scriu ca am de pregatit micul dejun si 2 biberoane cu lapte.

Va pupam dulce!



sa-ti traiasca copilasii! ...toti 3! daca imi dai si numele flacailor




adriana & bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput