Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Buna Patricia,
Imi pare rau de ce am auzit-lasa poate data viitoare va fii cu noroc.

Stim cum e sa locuiesti intr-o localitate mica...noroc ca eu conduc si ma invart usor cu masina.

Pupilici la mame si bebei.

Cine ma pune si pe mine pa listuta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 17lory spune:

Buna fetelor!
Nici noi nu am scris de mult!

Cu Laura am mai corespondat, dar supa ce am nascut numai am citit pt ca de scris nu prea am mai putut. Cand eram cu unul in brate cand eram cu celalalt.

Am tot citit pe forum ca voi culcati gemenii in aceeasi camera. Eu i-am culcat separat, pt ca au firi diferite. Baiatul meu doarme mai putin decat fata si atunci am lasat-o pe Alexia sa-si faca somnul de dimineata cat poate ea de mult. E adevarat ca mananca aproape la aceleasi ore, bine se regleaza in timpul zilei cand si Victor vrea sa doarma dupa ora 14 mai mult. Bine fiecare cum poate, eu asa am gandit sa-i las sa se odhneasca cand vor ei. Nu stiu daca este bine sau rau voi vedea pe parcurs. Oricum acum sunt inca mici ....

Si apropos, noi vad ca nu suntem inregistrati. Ne cheama Alexia si Victor, ne-am nascut pe 6 iulie 2005 la 38 de saptamani si am avut la nastere Alexia - 2,200 kg si Victor - 2,570 kg. Suntem niste copii sanatosi am avut Apgar 10 amandoi, chiar daca ne-am nascut prin cezariana. Poate o sa aparem si noi pe forum ....
Acum suntem mari la cele peste 5 luni (Alexia 7,040 kg si Victor 7,800 kg) si inca nu am inceput diversificarea. Vrem sa incercam la 6 luni, adica in ianuarie.


Hai ca ne-am laudat destul de mult, oricum si geva negativ suntem f alintati. Ne place in brate si adormim leganati. Am incercat altfel dar numai asa am putut sa-i culc. Stiu ca o sa-mi fie din ce in ce mai greu dar nu am gasit o alta solutie.

Va pup, s-a trezit Victoras, trebuie sa ma duc la el ca sa nu planga prea tare si sa o trezeasca pe Alexia.

Poate data viitoare ne vedem si noi la acest subiect

Lorena si cei doi ingerasi Alexia si Victor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

17lory bine ai revenit!

Chiar ma intrebam intr-o zi ce mai faci. Ai copii mari ... ehe .. au crescut foarte bine!!! Felicitari! Intre ai mei diferenta la nastere a fost de 1300g, dar a ajuns in luna a 4-a la 2 kg si se mentine. Rares are cam 7800g, iar Bianca 5700-5800g

Si eu ziua ii pun in camere separate cand unul doarme si celalalt are chef de vorba. Si eu i-am invatat sa adoarma leganati. Rares mai adoarme la san, iar Bianca cu bibe in gura. Tu ii alaptezi? Sau le dai lapte praf? Eu am inceput diversificarea la 4 luni cu cereale si fructe. Le-am dat cateva zile suc de morcov si nu le-a priit (faceu gaze si ii durea burtica). La 5 luni am bagat supa de legume, apoi treptat ou, ficat, acum experimentam cu branzica .




Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

si eu am doi puiuti gemeni. Medeea a avut 2600 gr si 50 cm, iar Matei 2200 gr si 48 cm. acum, la 1 an si trei saptamani, diferenta dintre ei este de 1 kg. intre ei este o diferenta de 3 minute, au fost in saculeti separati dar cu aceeasi placenta. pana la 35 de saptamani nu am avut nici o problema, ba m-am dus la servici. i-am nascut la 37 de saptamani si am luat in greutate peste 30 kg, iar la nastere am dat jos 16 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 17lory spune:

Buna duble mamici!

Laura ma bucur ca ne-am regasit. Am mai corespondata noi cand eram gravide. Sa stii ca inca nu le-am inceput diversificarea. Incercam mancarica sau suculet pe la 6 luni, adica din ianuarie. Nu am inceput pentru ca asa am simtit eu, bine m-am bazat si pe un rationament si anume deocamdata le merge bine numai cu laptic si de 2 sapt seara cereale cu lapte de la Milupa. Vad ca nu plang de foame si iau si in greutate. Avem doi doctori care au opinii diferite, dar eu nu m-am luat dupa nici unul. Doctorul de familie ne-a spus ca trebuie sa incepem iar cel particular ne-a spus ca este mai bine sa le dam cat mai tarziu. Eu deocamdata am facut un compromis si le dau numai seara cereale si asta pt ca am auzit ca aceste cereale le face tranzitul intestinal mai bun prin fibrele pe care le contin. Acum ele sunt fara gluten, sper ca ele nu ingrasa. Imi este frica de obezitate infantila. Noi din constitutie nu suntem grasi dar am vazut copii de oameni slabi care au fost indopati si au ajuns f grasi. Asa cand sunt copii sunt frumusei grasuti dar ce te faci ca atunci cand cresc .....

Hai ca am vorbit prea mult ....

Zim si mie cum faci branzica, o faci in casa ... Dar mai bine spune-mi care este programul de mancare, de fapt meniul ... Invata-ma si pe mine ....

Hai ca s-a trezit baiatul meu trebuie sa ma duc sa-i mai cant ceva sau sa-l legan. Copilasii mei iubiti.


Lorena si cei doi ingerasi Alexia si Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 17lory spune:

Buna mamici frumoase!
Adriana sau Teodora va rugam frumos sa ne treceti si pe noi, ne cheama Alexia si Victor si ne-am nascut pe 6 iulie 2005. Acum nu avem poze dar promitem ca in curand o sa avem ....

Multumim!

Alexia, Victor si mama lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

AN NOU FERICIT SI IMPLINIT DUBLE MAMICUTZE

Vad ca ne-am mai inmultit. Am actualizat si eu listutza de la inceputul capitolului. Cine nu se regaseste...trebuie sa spuneti doar. Adevarul e ca am cam tras chiulul dar e motivata absenta.







adriana & bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

Buna,

Burtica mea are 2 fetite si 29 de saptamani. Va citesc de ceva vreme si cum lucrurile devin un pic mai grele mi-ar plcea sa va am alaturi si pe mai departe. De multe ori am gasit aici raspuns la intrebarile mele. Desi aceasta minune mi se intampla acum, la 38 ani, e prima sarcina si e cu atat mai mult o mare fericire pentru noi.

Miha 29+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

miha(doublemom) bine ai venit. ma bucur mult pentru tine, e o adevarata binecuvantare sa ai 2 copii "dintr-odata"...te inteleg perfect, mie mi s-a intamplat la 33 de ani si cand am ramas insarcinata am zis: "unul ajunge. cand o sa-l mai fac pe al 2-lea?"...toate in viata se intampla cu un scop...eu trebuia sa am 2 copii...
sa ai o sarcina frumoasa si o nastere usoara. spune-mi daca pot sa te ajut cu ceva, m-as bucura mult





adriana & bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

multumesc ad_rianna atat pt urari cat si pentru oferta. Cred ca stii oricum ca marea frica in momentul asta e nasterea, la mine oricum va fi cezariana dar mi-e cam frica oricum. Indiferent cum va fi , din pacate nu putem sari peste...direct la bebici in brate , asa ca ma consolez ca vreau nu vreau trebuie sa suport..

Miha 29+

Mergi la inceput