Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Tatiana, nu ai mai scris nimic pe forum de muuult timp. Ti-am vazut noile poze. Imi place cum arati. Cel mai mult imi place ca la tine se cunosc sanii:)))) La mine din cauza burtii, parca nici nu exista sani:)) Si nici nu te-ai ingrasat. Ai o fetita frumusica foc, dar cum mai ai energie si pentru ea?
Eu ma misc tare greu. Am un mers de pinguin. Ce bine ca nu prea ies din casa.
DanaR, zilele urmatoare trebuie sa merg la eco, si atunci voi sti cum sunt bebeii. Pot sa spun ca sunt activi mititeii, si trebuie sa stau dupa cum vor ei. Eu ma simt din ce in ce mai "grea". Cu alte cuvinte, m-am saturat pana peste cap. Si zilele si noptile sunt tare grele. Pe de alta parte, stiu ca sunt capabila sa suport toate astea, cateva saptamani de-acu incolo, numai sa fie cei mici sanatosi.
Numai bine.
Capsunica 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Capsunica, mersi mult pentru aprecieri ! Eheiii, deja si la mine sanii au ramas "mici" pe langa burtoi Am impresia c-au intrat la apa... Stii, mamicile devin foarte puternice... in momentul in care e vorba de copilul tau, pui deoparte greutatile tale si faci ca totul sa fie bine pentru el... Pana nu demult m-alerga prin parcuri, pe la toate leaganele, topoganele si balansoarele...acum mi-e mai greu, dar si asa in fiecare dupa masa suntem la plimbare sau in parc. In timpul zilei e la cresa, din fericire s-a acomodat foarte usor, chiar e fericita dimineata cand pleaca. Altfel (dac-ar sta acasa) mi-ar fi foarte greu pentru ca e o fetita plina de energie, nu sta mult timp intr-un loc. Dar e si cuminte si intelegatoare.
Si eu ma misc tot mai greu, in timpul zilei cu greu imi fac "curaj" sa ies la cumparaturi. Dar ma mobilizez cumva, de doua ori merg si la gimnastica pentru gravide.

Va doresc o saptamana frumoasa!



Tatiana 32+ cu 2 si
Clara Maria
(31 ian 2004) Album 1 Album 2 Album 3Copilasi ian-feb2004


www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">Mamici ian-febr 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireaf spune:

salutare fetili!

Mea culpa ca n-am intrat pana acum sa dau de veste, am intrat doar la pagina de nazdravani de 2 ani.Imi trebe putin timp sa ma obisnuiesc cu postatul si aici.

Am nascut pe 28 septembrie, la 38 saptamani 2 baieti Mihai si Gabriel, primul de 2,850kg si al doilea de 3,150kg. Am nascut normal, ei sunt f bine si n-am stat decat 2 zile in spital.
Din pacate acum nu mai am timp sa intru pe forum, sunt cam varza de oboseala, baietii se trezesc la 3h sa pape. Ii hranesc cu san si completare. Au luat f bine in greutate, dupa 1luna Gabriel avea 4,200kg si Mihaita 3,900kg.
Pt. viitoarele mamici de gemeni dc nu sunt probleme deosebite va recomand sa nasteti natural, e f greu dupa cu cezariana si cu 2 pitici.

Am uitat sa urez bun venit lui mami2002, alda si laura25.

mirupati, eu iti urmaresc de mult frumosii si tare ma miram de burtica ta de gemeni.Pana s-a intamplat si la mine. Ai o poza in care esti tare slabuta, numai burta era de tine.

Acu va las, ma duc sa ma odihnesc putintel ca dorm puii. Mult curaj viitoarelor mamici si dormiti cat puteti de mult! Nu va faceti griji cu greutatea, eu am luat aproape 28kg si acum slabesc pe zi ce trece. Abia am timp sa mai mananc.
Nu va speriati, e mai greu dar e tare frumos.

Pupici la toata lumea

Dc vreti sa cititi povestea nasterii o gasiti aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57724&whichpage=9

Flori, fetita Alexandra (22 sept2003) si gemenii Mihai si Gabriel (28 sept 2005)
http://community.webshots.com/user/alexuta2003
http://community.webshots.com/user/gemenii05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Multumesc, Mireaf si tine-te tare ca nu mai e mult pina devine mai omenesc ! Primele 3-6 luni sint dure, dupa aceea devine mult mai usor. Nu credeam nici eu cind mi se spunea asta, nu imi imaginam cum ar putea fi mai usor, dar o sa treaca. Si trece repede, bucura-te daca poti de fiecare zi cu ei !

Burtica intr-adevar, de filme de groaza, mai era putin si-mi luam zborul ! Si cum era cind incepeau sa se miste, ca aveam permanent impresia ca acum iese vreo mina sau picior pe-afara !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Mireaf, deja au crescut flacaii tai. Sa fiti toti sanatosi. Fetita cred ca-i pupa toata ziua la cat sunt de scumpei.
Mirupati, aceeasi chestie si la mine, cu o manuta sau vreun piciorus. Si inca ceva, fiindca unul misca intr-o parte si celalalt in alta, mi-e sa nu se rupa sacul. Ca as mai vrea sa mai creasca un pic, sa intru in luna a9a.
De la mai multe femei am auzit ca e bine sa nasti la 7 sau la 9 luni, si mai putin bine sa nasti la 8 luni. Cu toate astea, doctorul meu zice ca astea sunt doar povesti babesti si ca e mai bine sa stea in burta si sa cresca cat mai mult, daca se poate pana la maturitate, ceea ce mie mi se pare logic.
Gravidutele sper ca sunt bine.
Eu nu am acces permanent la net, asa ca mai fac si pauze din scris. Dar sunt cu gandul la voi.
Sanatate si noroc.

Capsunica34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna mamicile!!!

Am aparut si noi, dupa o vacanta de o luna la mama mea. Acolo nu am net, nu am semnal la mobil, dar am mult ajutor si multa dragoste. A fost super bine. Cei mici s-au intele sde minune cu bunicii, au crescut f. bine si sunt sanatosi tun. Eu ma minunuez de ce progrese fac de la o zi la alta.
Au 5 luni si 2 saptamani si vor sa stea numai in fundulet, daca i pun rezemati de perne, se aburca sa se ridice singurei, ganguresc de toate cele. Fii'mea cel putin e teroare ce vocabular are .. nu-i tace gura 2 minute ... si e o zambareata ... rade tot timpul .. numai cand nu "explica" cate ceva f. serios. Ma topeste toata ca spune mai tot timpul "mama" ... stiu ca acuma e pur si simplu o emitere de sunete, ca nu spune constient, dar ...
Intre timp ne-am lamurit noi si cu diversificare. Au inceput sa manance mar, banana, piure de cartofi cu morcov, in supa de legume le pun si suc de rosii, au papat si galbenus de ou si chiar un pic de ficatel.

La 5 luni si o saptamna Bianca avea 5600g, iar Rares 7300g. Eu zic ca e bine (Bianca s-a nascut cu 1600g, Rares cu 2900g).


Capsunica, parca tu m-ai intrebat de pisica ... nu prea au intrat in contact. Cei mici nu o baga in seama, ea ii ignora. Vine si ii miroase uneori, cand sunt la mine in brate si cam atat. Daca sunt cu unul pe picioare, vine si el (e motan) si se aseaza pe aproape, dar fara sa-l deranjeze pe cel mic. Mai lasa par, dar nu prea mult si nu il las sa stea pe hainele sau pe paturicile lor.

Probeleme o sa apara cand scapa copilutzii la picioare si o sa fuga sa il traga de coada... dar sper sa nu il terorizeze prea tare.

Pupici multi si numai bine!!!

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Laura, cum au fost astea 5 luni? Nu te-ai fi descurcat fara ajutor? Adica pentru tine si pentru sot ar fi fost prea greu?

Capsunica35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Capsunica, sotul meu lucreaza ziua, deci sunt singura acasa. In prima luna a stat mama cu mine, apoi sora mea, pt ca nu prea stiam ce sa le facla inceput, apoi se trezeau si plangeau noaptea din cauza colicilor, unul dormea, unul tipa ... pe urma am prins indemamare si luam unul la san, unul langa mine cu biberonul, dar la inceput era greu ...
Ideea e ca as fi reusit sa ii linistesc si sa stau cu ei, dar eram terminata si fizic si psihic, nu aveam timp nici sa mananc, nici sa fac absolut nimic in casa ...

Sotul meu chiar daca vrea sa ma ajute mai mult, organismul ii cere 7-8 ore de somn noaptea, cand nu doarme e terminat a doua zi. Si de asta incerc sa ma ocup eu de ei noaptea, il trezesc numai cand e neaparat nevoie.

Ma mai ajuta soacra'mea cand poate si am o femeie care vine 6 ore pe zi sa stea cu ei. Dar stau si eu cu ea, nu o las singura cu ei mai mult de o ora.

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Aoleu. Deci te-a ajutat mama, sora, soacra pe rand banuiesc plus o femeie 6 ore pe zi.
Chiar asa de greu e? Eu nu am fost crescuta cu menajera.
Deocamdata s-au anuntat mai multe rude ca o sa ma ajute. Dar probabil doar cu gura, dupa ultimele semne.
Eu totusi am multa incredere in fortele mele, si o sa incerc la inceput fara menajera. Ca oricum, pentru bebelasi, nici nu ma gandesc sa aduc o femeie.

Capsunica35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Capsunica, am uitat sa-ti spun ca un alt moment cand e nevoie de ajutor e iesitul la plimbare. Eu stau la et 5 si carutul intra in lift numai pliat. Deci trebuie dus carutul jos, asamblat, apoi adusi copii si coborat 6 trepte de la intrarea in bloc. Singura, chiar nu pot ...

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput