Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Flavia-Ioana, Levi ce ati facut la eco?

Intrebare pt. ... voi cu ce va mai imbracati? La capitolu' haina de iarna... Ca eu sunt in dubii daca sa-mi iau sau nu... Pt ca oricum trebe sa stau in varfu patului... de iesit din casa, ies rar la cumparaturi, la doctor sau din cand in cand in vizite la prieteni... si mereu cu masina. Parca nu mi-as lua haina pe care s-o imbrac doar cateva luni... Si nici macar nu mi-a placut nimic din ce am vazut. Ma gandeam la un hanorac mai lalai si la un pulover mai lung, cu nasturi...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Neatza fetelor,

Eu am dormit ca naiba, am avut niste arsuri de am zis ca mor, dar in fine...bine ca a trecut si noaptea asta...

V-am spus ca ieri am fost din nou la morfo si sunt foarte fericita pt ca fetele mele sunt minunate, f bine dezvoltate, cu toate ca nu au exact 30 saptamani, dar este normal la gemeni. Cert este ca s-au dezvoltat perfect si sunt niste frumoase ca mama lor.

Una are 1.308 kg, iar cealalta 1.184 kg, iar dr ne-a spus ca este perfect, nici ca se putea mai bine, au luat in greutate ca orice bb singur in burtik. Si asta ma bucura enorm

Partea naspa este ca acum sunt complet imobilizata, nu am voie decat sa merg la pipi, tre sa fiu f cuminte ca sa trecem de anul asta !!! Asa ca sunt o putoare care nu face nimic decat sa sara dintr-un pat intr-altul.

O zi frumoasa fetelor !!!

Va dulce !!!



Flavia , Alexia-Ioana si Daria-Maria 30 fix

"Iubeste, uita, iarta, e cea mai frumoasa arta !!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Salutare!
Si eu sunt fericita!Baietii sunt bine dezvoltati,chiar marisori,dupa cum a zis Dr:la 26 saptamani-870 si 907g.Nici la lungimea colului nu sunt probleme. Nu mai stiu exact cat a zis,dar nu mi-a pus nici o interdictie de miscare.
Flavia,tu de ce esti nevoita sa stai in pat?

Elyane,sunt de acord cu tine in legatura cu haina de iarna.Si eu m-am gandit sa-mi cumpar ,dar apoi am zis ca nu merita sa dau banii pe ea pt 2 luni si ceva.Inca ma mai incape o geaca de fas(dar nu pt multa vreme)si apoi poate mai imprumut de la mama ceva.

Luminita26+ si Daria
http://photos.yahoo.com/luminitaenescu

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Flavia, Levi ma bucur pt. ca totul e bine cu bb-ii.

Flavia ai grija de tine... si stai cumintica in vf patului, daca asa trebe... Sa creasc mari domnisoarele.
Sa stii ca si mandra mea era mai mica decat scria la carte pt. varsta respectiva... si doar era singura in burtik... Cred ca asa sunt fetele... mai micute.

Levi pe mine nu ma mai cuprinde nici o haina... si nici de la mama nu pot sa imprumut... ca e cat mine (fara burta )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Levi si Flavia ma bucur sa aud ca aveti bebeii bine.
Si eu ma duc azi la eco si apoi la doctor; sunt un pic ingrijorata ca acum doua saptamani intre fetele mele era o diferenta de 300 gr, ceea ce nu s-a mai intamplat (pana atunci erau cam la 60 gr diferenta); adevarul e ca data trecuta am facut ecografia in alta clinica decat cea obisnuita pentru ac aceea era inchisa in ziua aia nu stiu din ce motive; sper sa poata vedea si colul la eco ca astia de aici nu-l verifica decat la ecografie
am inceput sa le simt din ce in ce mai jos, iar burta e mai tot timpul contractata cand nu stau in pat; sper sa le mai pot duce macar pana saptamana viitoare

despre imbracaminte, eu nu mai incap in nimic: ca sa nu umblu cu burta goala, mi-o infasor intr-un fular si e destul de frig afara; nici in gecile sotului meu nu mai incap ...



Ana 34+ Stephanie si Isabelle si Tudor (12.12.96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

FLAVIA, felicitari pentru mununatiile tale! De ce ti-a zis doctorul sa stai numai in pat? Ai avut contractii? La mine asta a fost motivul. Doctora mi-a zis ca daca am mai mult de 6 contractii intr-o ora sa o sun. Vad ca acum, de o saptamana de cand sunt "arestata" la pat, ma simt mai bine. Doar noaptea sunt in chinuri. Ma dor picioarele, spatele si oasele bazinului. Si eu am niste arsuuri! Mi-am pregatit deja bagajul de spital, dar sper sa nu am nevoie de el prea curand. Trebuie sa facem tot posibilul sa ducem sarcinile macar pana la 35-36 de saptamani. Am citit pe forum despre problemele cu care se confrunta prematurii si trebuie sa recunosc ca m-am speriat putin. Pentru fiecare zi care trece cu bine ii multumesc lui Dumnezeu si ma rog pentru noi toate sa fie bine.
LEVI, ma bucur mult pentru tine. Felicitari pentru grasuni! Am vazut pozele tale. Ce frumoasa este Daria!Sa-ti traiasca!
MAMAANA, iti tin pumnii!. Sa auzim de bine!

Multa sanatate tuturor mamicilor, va pup dulce!

Elenita, 31 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

ELENITA eu nu am contractii, sincera sa fiu nici nu stiu cum sunt alea...

Dar la gemeni intotdeauna exista pericolul de nastere prematura, asa ca acest lucru trebuie prevenit. Daca stai in pat toata ziua nu avem de ce sa ne facem griji ca vom naste prematur, intelegi ? Deci asta e ideea la mine, nu fac nimic, doar umblu prin casa, in rest stau in patut si va fi ok. Sa ne ajute Dumnezeu pe toate !!!

MAMAANA multa bafta !!!

ELYANNE si LEVI multi dulci !

Va pe toate !

Flavia , Alexia-Ioana si Daria-Maria 30 fix

"Iubeste, uita, iarta, e cea mai frumoasa arta !!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Elenita, Ely, Flavia, Levi, Mamaana (v-am luat in ordine alfabetica ca sa nu se supere nimeni), ma bucur din suflet ca sunteti bine, si voi, si beblusii minunati si... colurile voastre!
Vad ca sunteti cumintele si totul merge ca la carte.
Contractiile sunt dureri ce seamana cu durerile de ciclu (dar mult mai puternice). Initial insa apar ca si cum ti s-ar intari toata burta. Eu le aveam cand ma dadeam jos din pat iar in ultima perioada si cand stateam in pat.
Un oarecare risc il are si pozitia in picioare pentru ca uterul apasa pe col si poate forta deschiderea lui. Asa ca trebuie evitata si asta.
DAr nici un sacrificiu nu e prea mare pentru ca bebelusii sa mai stea acolo unde le e cel mai bine.
Va pup pe toate si asteptam in continuare vesti (la fel de bune) de la voi!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Fetelor, am si eu o problema:de vreo 4 zile nu-mi da pace o viroza respiratorie si cel mai rau e ca mi se infunda nasul foarte tare, atat ziua cat si noaptea.De doua nopti nu am dormit bine.
Am intrebat DR luni ,cand am fost la control si mi-a zis sa pun Olinth.Dar eu am citit pe prospect ca nu e indicat in sarcina.Am sunat apoi alt DR care mi-a zis sa pun Biorinil sau ser efedrinat si nu altceva.A folosit cineva vreunul din ele?
Sa nu -mi spuneti de Nazomer sau ser fiziologic,ca astea nu au nici un efect la mine.

Mamaana,ce ai facut la eco?Cate kg au fetele la 34 sapt?

Luminita26+ si Daria
http://photos.yahoo.com/luminitaenescu

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Levi, efedrina e contraindicata in sarcina. Deci nu ai voie. Nu cred ca exista picaturi de nas care sa poata fi utilizate in sarcina. Am inteles ca exista un remediu natural care te-ar putea ajuta. Sucul de lamaie. Pui sucul intr-o sticluta cu picurator (il diluezi cu putin ser fiziologic daca ti se pare ca te ustura prea tare). Apoi mai poti sa faci bai de abur cu ceai de musetel sau/si galbenele.
Ai voie sa iei vitamina C si oscilococcinum in sarcina. A si tantum verde, strepsils si alte pastile de gat care ajuta putin si la desfundarea nasului.




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput