Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Levi eu am luat fier tot'hema si Calciu Sandoze. Cu calciu trebuie sa ai grija, ca provoaca contractii, deci nu lua mult.

Flavia nu are rost sa iti faci ganduri negre, ca o sa fie bine. O sa vezi ca o sa te descurci de minune. Nici nu o sa-ti dai seama de unde iti vin ideile si cata putere ai. O sa vina totul de la sine si o sa fie foarte natural, o sa te minunezi de unde stii atatea. Insinctul matern e o mare chestie. Si apoi puii o sa te invete pe tine ce si cum trebuie facut. Sarcina usoara si numai vesti bune.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

LAURA25 , MULTUMESC FRUMOS !

Flavia 28+

Iubeste, uita, iarta, e cea mai frumoasa arta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

Buna, fetelor!
ANAIL, felicitari pentru fetita!

ELYANNE, bafta marti la eco. Sa-ti ajute Dumnezeu sa fie totul bine!

LAURA25, multumesc mult pentru incurajari!

LEVI, eu iau numai vitamine prenatale, dar care contin complexul DHA Omega3 ce ajuta la dezvoltarea creierului bebelusilor. Nu fi ingrijorata, si eu la 6 luni de sarcina am avut dimensiunea burtii ca la 9 luni de sarcina cu fata mea cea mare. De m-ai vedea acum! Sunt imensaaa! Port o centura speciala care sustine burta si ma ajuta cu durerile de spate.
Va pupic dulce
Elenita,30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Flavia,eu acum cu miscarile bebeilor stau bine,in sensul ca atunci cand stau intinsa pe spate ii simt destul de bine si se si vede din exterior cum se misca burta.Mi se pare foarte ciudat ca tu ,desi ai varsta sarcinii mai mare ,nu le simti. Dar daca la eco spune ca e OK, nu ai de ce sa te alarmezi.
Cat despre cum o sa te descurci cu doi,ca sa-ti mai ridici moralul,gandeste-te ca eu si alte fete de pe aici mai avem acasa cate un pui mic care nu va trebui nici el neglijat.Deci noi va trebui sa ne descurcam cu trei,nu cu doi.Asa ca fruntea sus,se poate si mai "rau". Drept e ca noi mai avem ceva experienta de la primul copil,dar tot va fi dificil sa ne descurcam cu trei. Eu prevad ca la mine in casa o sa fie un mare balamuc pana o sa ne obisnuim cat de cat.

Luminita25+ si Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Elenita,si eu mi-am luat centura.Ma ajuta foarte mult si am aflat de existenta ei tot de pe forum.
O recomand cu caldura tuturor.Si tu mai ai o fetita? Ce varsta are? Cum va descurcati acum cand esti spre final?Mai poti avea grija de ea?
Povesteste-ne te rog si noua cum e la 30 sapt?Cu ce dificultati te confrunti? Mie imi e groaza de aceasta perioada. Te mai poti misca?Cum te ridici din pat ? Mai poti iesi la plimbari? Mai poti face traba prin casa?
Cred ca depinde foarte mult si de constitutia fiecareia.

Luminita25+ si Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Gata... in sfarsit am facut ecografia morfologica...
In primul rand, bb-ii sunt foarte bine, dezvoltati normal, fix de 21 de sapt. dupa masuratori, unul are 373 g si celalalt 407 g ... iar supriza... si bucuria lu tati... ambii amandoi sunt... BAIETI

Sarcina este pana la urma monocoriala (adica o sg. placenta) si biamniotica (adica fiecare bb are saculetul lui)

Singura problema... colul destul de scurt: 2,9 cm. Dar nu e atat de grav... important e sa stau cuminte in pat si sa nu fac efort, ca sa nu se mai scurteze mai mult.

Poze incepand de aici (cateva) ... http://family.webshots.com/photo/2076474610057231030iEyFqZ




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mari, am citit cate ceva despre incercarile teribile prin care ai trecut. Sa dea Dumnezeu ca acesti trei minunati copilasi care cresc la tine in burtica sa aline din suferinta! Se vede ca intr-adevar esti un om deosebit de te-a rasplatit Doamne Doamne cu trei comori asa deodata!

Levi, bine ai revenit printre duble, respectiv triple mamici!
E bine ca iei Elevit! Insa, la analizele pe care le mentionezi, obligatoriu trebuie sa iei si supliment de Fier (eu luam 1 cp de Tardyferon pe zi la recomandarea ginecologului doar asa profilactic pentru ca nu eram anemica)! Tu esti deja anemica (hemoglobina normala este peste 12g) si asta poate dauna foarte mult bebelusilor, numai spun cat de riscant ar fi pentru tine la nastere, fie ea naturala sau cezariana!
Calciu nu ti-as recomanda, din cauza ca poate produce contractii, in schimb poti s manainci mai multe alimente bogate in calciu: cascaval, legume verzi (salata, varza) si alte lactate.
Intreaba-ti numaidecat medicul depsre asta!

Elyanne, he he he, 2 baieti, e tare frumos!
Sa fie sanatosi si voiosi si sa aiba noroc de neveste bune!
In legatura cu colul scurtat, nu as vrea sa te sperii dar nu e foarte roza situatia!
Ai mare, mare grija de acum inainte! In primul rand, ginecologul tau stie nu? (poate e nevoie de cerclaj) Apoi, chiar daca nu ti-a recomandat explicit, iti spun eu (si, crede-ma, stiu eu ce stiu), stat in pat aproape tot timpul cu exceptia mersului la toaleta, nu ridicat greutati, nu tu mancare, nu spalat, nu tu aplecat, nimic. NU e bine sa risti nici macar un pic! 22 de saptamani e prea devreme!

Eu ma rog sa fie bine pentru toate si sa se nasca cat mai multi gemenasi sanatosi si pepenasi!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

Felicitari Eliana!!!!2 baieti....hmmm buna treaba.Ma bucur pt tine ca totul este o.k.Dupa cum mi-a zis si mie doctrorul cred ca eu am la fel o placenta si 2 saculeti.Abia astept si eu pana joi...sa vad ce surpriza ma astepta....fetita sau baiat?Oricum va anunt!
Imi scria-ai ultima data sa intru pe mamici din martie aprilie,insa problema este ca nu mai stiu cum sa intru acolo....stiu ca m-am inscris la inceput,dar nu mai stiu cum am facut-o.Poate ma ajuti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

Eliana...merci,dar intre timp am mai cautat si am gasit mamici din martie-aprilie.
Vroiam sa te mai intreb daca lucrezi?Eu am lucrat pana acum,dar ma gandesc sa mai lucrez 2 sapt.si apoi sa ma opresc.Pana acum m-am simtit bine ...nu mi-a fost niciodata rau,dar imi este clar ca sarcina cu gemeni este mai sensibila si trebuie protezata mai bine.Ti-am vazut pozele sunt super si arati tare bine!!!

Mamicilor multa sanatate va doresc la toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Sheannamp
Am vb cu doctorul meu dupa eco... deci stie care e situatia. Mi-a spus sa stau cuminte in pat... fara sa fac efort... Oricum asta faceam de cand cu sangerarile... dar pt. ca m-am simtit mai bine, de vreo doua sapt. trageam chiulu de la stat in pat.
Despre cerclaj... deja e cam tarziu... am intrat in sapt. 22. Iar dr. meu, din cate am observat eu... nu l-am intrebat, nu prea e deacord cu asta... sau a considerat ca nu e cazul la mine... Nu stiu...
Mi-a spus ca la 2,9 cm nu e chiar scurt colul... se putea si mai bine... Important este ca e inchis...

Anail asteptam sa ne spui ce ai facut la doctor.
Despre munci... eu oricum lucrez acasa ca am vaut probleme de la bun inceput, dar stau si cu mandra de 2 ani... Asa ca eu inca lucrez, dar nu ma duc la serviciu decat din cand in cand... in vizita




Mergi la inceput