Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Aaaa....uitasem ! Fetele mele se vor numi Alexia-Ioana si Daria-Maria !

Flavia 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Viitoare mamici de gemeni, vin cu vesti proaspete (pentru cine intereseaza binenteles)!
Am fost ieri la control la Spitalul unde am nascut (respectiv maternitatea Polizu) si am aflat ca mamica cu tripleti pe care o stiam eu a nascut cu bine trei fetitze frumoase si sanatoase care evolueaza bine si sunt mandria parintilor dar si a tuturor de acolo.
Dupa cum spuneam, mamica lor a fost exemplara. A stat cumintzica, internata de la 5 luni (poate chiar mai devreme) si uite asa a reusit sa duca sarcina pana aproape de termen. Mari e esential sa reduci la minim efortul, sa stai cat mai mult in pat si sa fii urmarita foarte strict de ginecolog. Sa-ti dea Dumnezeu numai bine!

M-am intalnit de curand cu o alta mamica de gemene nascute prematur cam in aceeasi perioada cu baietii mei! Si ele sunt bine, frumoase si sanatoase! Ne-am adus impreuna aminte de perioada petrecuta la spital!
Dragi mamici, va rog, faceti tot ce puteti ca sa nasteti la termen sau cat mai aproape de termen! Nu riscati nimic si ascultati tot ce vi se recomanda!

Flavia, daca ti se umfla picioarele ar putea sa te ajute daca maninci mai fara sare si tii picioarele mai ridicate cand stai in pat!
Eu am inceput sa ii simt pe ai mei ca misca incepand cu saptamana 20 de sarcina!
Frumoase nume ai ales!

Elenita, trebuie sa stai cat mai mult in pat! Durerile din picioare s-ar putea sa fie legate de lipsa de magneziu si potasiu! Poate ar trebui sa iei vitamine daca nu o faci deja! Si bananele ar putea sa te ajute! Si la fel, ai grija cu sarea!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Sheannamp, multumesc mult pentru vestea cea buna! Ma bucur ca un copil cand mai aflu ca cate un caz fericit cu tripleti! Asa este: sunt multe sacrificii de facut, dar eu nici macar nu o sa le consider sacrificii si tare sa vrea sa treaca timpul repede si sa ajung sa-i tin in brate pe ai mei trei samburei!

Laura , m-a emotionat foarte mult postarea ta! Iti multumesc din suflet pentru gandul bun! Asa ma incurajez si eu: si imi spun ca, daca D-zeu a dat sa am trei copilasi in acelasi timp, o sa am ajute sa am grija de toti trei si sa duc cu bine la capat aceasta sarcina! Oricum promit sa va tin la curent cu ceea ce mi se intampla!

Primul trimestru se presupune ca este cel foarte sensibil, in care orice se poate intampla: iar medicii m-au si avertizat ca s-ar putea ca unul sau poate chiar doi dintre copilasi sa se opreasca din evolutie! dar eu sper ca vor fi bine toti trei si vom reusi sa ajungem cu bine cat mai tarziu! Cine stie, poate chiar pe 37 de saptamani, care sunt un adevarat record pentru sarcinile cu tripleti!

Elenita ce putin timp mai ai pana te intalnesti cu printesele tale! Mie nu mi se pare mult 17 kg, vand in vedere ca am cunoscut persoane care avea un singur copilas si au luat cate 25 de kg!

Flavia, eu zic sa nu te ingrijorezi! Daca doctorul spune ca e OK, trebuie sa-l crezi! Si in plus, nu toti copilasii lovesc la fel da tare si mai depinde si in ce pozitie sunt asezati!

Va pe toate si va multumesc pentru primirea calduroasa!
Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

Fetelor, multumesc mult pentru primire!

LAURA25-am vazut fotografiile cu shtrumphii tai. Sunt doi copii superbi. Sa-ti traiasca, sa fie sanatosi! Ti-a fost greu la inceput, dupa ce s-au nascut? Eu sunt un pic ingrijorata, pentru ca nu am langa mine nici mama, nici soacra. Nu stiu cum o sa fac fatza.

FLAVIA-IOANA- Ce nume frumoase ai ales pentru fetite!
Intradevar, cred ca pentru a preveni umflaturile, trebuie sa mancam fara sare si sa bem multa apa. Am citit undeva ca, cu cat bei mai multa apa, cu atat elimini mai multa apa din corp. Multa sanatate si ai grija de tine!

MSEMCU- FELICITARI PENTRU TRIPLETI! Dumnezeu te-a binecuvantat! Sarcina usoara si sa auzim de bine!

SHEANNAMP- multumesc mult pentru sfaturi! Sa-ti traiasca baietii!

va pup,
Elenita, 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

Va salut mamicilor!
Am fost ieri la eco si.....am vazut o fetita in burtica,dar al 2-lea nu stiu ce este....asta inseamna ca trebuie sa astept pana joia viitoare cand merg la control(organ screening) si sper sa vada acolo mai bine,dar imoprtant este ca sarcina este in ordine si copii sanatosi.
Dragele mele doresc si pt voi multa sanatate si putere sa duceti sarcina cat mai mult in burtica ca asta le face bine bb-iilor.
Va salut pe toate si sa ne auzim cu bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Anail felicitari pt. domnisoara din burtica... (poate mai treci si pe la mamici de martie-aprilie)

Elenita lasa kilogramele... ca le dam jos... important este sa fie bb-ii bine. Eu am reusit "performanta" sa iau 20 de kile la sarcina unica... Iar acum, citeam ca e normal sa luam intre 17-20 kg. Doar sunt doi bb-ei... mai mult lichid... uneori doua placente

Eu n-am noutati... Astept ecografia morfologica de marti... de cand astept mi s-au lungit urechile... Sper sa fie totul bine. Si sa se fi ridicat placenta cu problema . N-am mai sangerat de f. mult timp... asa ca poate-poate e sus... Eu inca sper sa fie totul in regula pt. nasterea naturala... sa vedem ce o mai fii pana acolo...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Eliana, o sa treaca repede timpul si o sa ajungi la doctor! E foarte bine ca nu ai mai avut probleme!

Anail, felicitari pentru fetita si asteptam si continuarea!

Va pe toate,
Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mari am spus lucrurile alea pentru ca eu cred ca la mine asa a fost. Am pierdut si eu doua sarcini inainte si mi-a fost tare greu sa merg mai departe, dar DD a avut grija sa indrepte lucrurile dandu-mi aceasta bucurie dubla. In urma cu cateva zile am sarbatorit 5 ani de casnicie si discutam ce am vrea sa stergem din trecut, daca am avea puterea. Eu am zis ca as vrea sa nu fi avut pierderile de sarcina si el a spus ca nu ar schimba asta. Pentru ca probabil daca am fi avut gemenii de la prima sarcina nu am fi stiut sa apreciem la adevarata valoare minunea ce-o traim. Sanatate maxima!

elenita eu in primele 3 luni am avut cam tot timpul pe cineva cu mine. M-a ajutat mama, sora mea, soacra, sotul (pe rand, nu toti odata). E greu cu colicii, daca or sa fie, ca nu ii poti plimba pe amandoi singura. Imi aimntesc ca sotul meu zicea ca o sa faca gaura in podea cat s-a plimbat cu fata in brate noaptea. Mai depinde si cum o sa ii hranesti, daca reusesti sa-i alaptezi pe amandoi sau o sa pape la bibe. E mai greu in primele luni ca nu isi tin capul si nu poti sa-i iei pe amandoi in brate. E o perioada mai linistita insa ca dorm destul de mult. Cred ca ti-ar trebui ajutor si la baie (sa il suprevegheze cineva pe unul in timp ce celalalt face baie) si la scosul la plimbare. Dupa 5-6 luni deja te poti descurca singura. Stau in fundulet de obicei, sunt atenti la jucarii, e mai simplu. Sanatate multa si fii increzatoare ca o sa te descurci. Nici nu o sa-ti dai seama de unde iti vine puterea si chiar iventivitatea cu care o sa-i manevrezi pe amandoi. O sa fie bine!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Vreau sa urez si eu bun-venit noilor mamici:CREOLA, ELENITA , LAURACATU SI MSEMCU. Super tare faza cu tripletii-felicitari.
Revin si eu cu problema vitaminelor.Desi inca de la inceputul sarcinii iau cate un comprimat de Elevit pe zi,totusi la analizele de trimestrul 2 mi-a iesit hemoglobina 10,9 si calcemia 8,4.Medicul de familie mi-a zis ca tb sa iau suplimente de fier si calciu(dar nu in acelasi timp). Voi luati sau ati luat in afara de vitaminele prenatale si suplimente de fier si calciu?
In alta ordine de idei,eu am luat in greutate 7 kg ,am burtica destul de mare si lucrul asta a inceput sa ma deranjeze.Ca sa fac o comparatie,acum ,la 6 luni ,dimensiunea burtii mele este ca la 9 luni la sarcina cu fetita, de acum 4 ani.
Saptamana viitoare mergem si noi la eco si abia astept sa-i vad cat au mai crescut.
Ma simt mai linistita sa vad ca mai sunt si alte mamici de gemeni care mai au deja un puiut acasa.Teama mea cea mai mare e ca nu cumva Daria sa sufere ca nu va mai primi asa de multa atentie din partea mea.Sper sa reusesc sa ma impart la toti trei.
Va doresc tuturor sarcini usoare in continoare si bebei sanatosi.


Luminita25+ si Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

LEVI ce ma bucur ca ai scris, chiar ma gendeam la tine...ma bucur ca esti bine.

Iti spun ce vitamine iau eu, VITAMINA E 1/ZI, FIER 1/ZI si CALCIU+MAGNEZIU+VITAMINA D tot 1/ZI, asta e tot si ma simt foarte bine, iar analizele pana acum au iesit foarte bine, mai ramane sa le facem maine pe cele de semestrul 3 si gata...

In rest...tu cum mai stai cu miscarile BB-ilor, ca noi suntem la pamant, nici pana in ziua de azi nu m-am putut bucura de acest lucru, ma resemnez stiind ca fetele sunt bine si asta e...

La mine a inceput panica, ce ma fac, cum o sa ma descurc cu 2 BB, voi face fata sau nu ?! SUNT ASA DE SPERIATA !!!!!!!

Va pup dulce fetelor si va doresc o saptamana minunata !

Flavia 28+

Mergi la inceput