Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Flori, si eu tot gemeni astept.
Apropos de burtiera...soacra mea m-a sfatuit de la inceputul sarcinii sa port burtiera, ca sa nu mi se faca prea mare burta. Dar mie mi-a fost frica sa nu fac rau la bebei si nu am purtat asa ceva. Mi-a zis ca ea a purtat, si ca i s-a largit in timpul sarcinii, dupa cum crestea burta. Pentru perioada de dupa nastere inca nu stiu prea multe.

Numai bine.
Capsunica (24+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireaf spune:

Lorelai, faine pozele. Parca sunt doua zane, in rochitele albe, tare dragalase. Si biserica mi-a placut mult, tare frumoasa.

Flori (35+) si fetita Alexandra (22 sept 2003)
http://community.webshots.com/user/alexuta2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

flori, capsunica, eu nu am purtat burtiera nici inainte nici dupa nastere. nu am ramas nici cu burta si nici nu am facut nici o vergetura. m-am dat din greu cu crema foarte grasa pe burta (Body Butter cu unt de cocos si unt de cacao de la Body Shop) si pe sini, in fiecare seara dupa dus. se pare ca a ajutat.

eu am luat cam 14 kg in greutate. toate kg erau pe burta, din spate nici nu ziceai sa sint gravida. e adevarat ca fetele s-au nascuta in sapt 31, poate ca mai puneam ceva daca erau sa se nasca la termen. am mincat dupa indicatiile unei nutritioniste, multe fructe si legume, peste, carne din greu, numai sucuri naturale si zero junk food (chipsuri, cartofi prajiti, burgeri, cola etc). daca aveti grija ce mincati se pun kg la bebelusi si nu pe fund si se duc la fel de repede cum le-ati pus.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

De cand sunt insarcinata, am crescut un pic in solduri. Am remarcat ca si fundul mi-e un pic mai mare. Celulita a devenit mai vizibila, talia normal ca mi-a disparut. Dar colegele imi zic ca si gravida arat bine.
In schimb merg ca o ratza, abia ma ridic de pe scaum. Cred ca o sa-mi cumpar o burtiera pentru dupa nastere.
Vergeturile inca nu au aparut, dar ma astept la ele, pentru ca nu am fost prea constiincioasa cu cremuitul. De cand sunt insarcinata, m-a cuprins oarecum o delasare. Merg mai rar la manichiura, la pensat, de tratament cosmetic...am si uitat.
In ultimele 6 luni mi-am cumparat un singur fard, si creme doar cand s-a terminat una. Am devenit foarte chibzuita cu banii, adica opusul celei care eram inainte. Sper sa fiu o mama buna. Sper sa fie totul bine pana la capat.
Voi ati fost tot timpul optimiste? Eu imi tot fac griji.

Numai bine.
Capsunica (24+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

BUNA!
Sa va traiasca bebelusii si sa va bucuratzi de ei.Ieri am fost la primul scan,pt ca, datorita unei incurcaturi ,au omis scanul de 11 sapt,si am sarit direct la 20.Dupa ziua de ieri se pare ca am 21 sapt si5 zile,iar in burtica doi voinici.A fost destul de emotzionant,pt ca i-am vazut prima data.Se pare ca ,totul e ok,ei sunt micutzi acum,si bebeul 2 e puzin chinuit,pt ca fratziorul ocupa mai mult spatziul.Sper ca totul sa se termine cu bine,imi vin in minte tot felul de ginduri.Incerc sa ramin optimista.
Nu ma gindesc la ce o sa fie dupa aceea,important e sa fie sanatosi,si pe urma o sa vad eu.Vreau sa cumpar o carte ,despre ,,gemeni,,in general,dar sa vad ce gasesc pe aici,inca nu am cercetat piatza.
Va urez weekend placut si o sa revin cu noutazi...
Era sa uit,voinicii mei au termenul sa apara pe 21 ian 2006,daca totul va fi ok
Pe curind
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

PELATIA bine ai venit in club si felicitari pentru sarcina.
Ti-a spus la ecograf ca sunt baietei amandoi?
Sa ai grija de tine.

Capsunica (25+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Buna Capsunica!
Multzumesc pt urari,itidoresc sarcinausoara in continuare,se pare ca tu esticu 3 sapt,,mai mare,, decit mine.La ecograf,am reusit sa se vada clar ,asa ca e confirmat ,sunt baietei amindoi,si sunt in placente diferite.Nu am avut preferinte,doar ma rugam la D-zeu si marog si acum ,sa se termine cu bine totul.Acum am inceput sa ma simt cam de o tona,desi nu am luat decit 10 kg pina acum,sa vedem ce o sa ma fie.De miscat misca,dar unul e ma nazdravan decit celalalt,care e mai lenes,asa ca ,sa nu -ti faci griji.Pe 20 oct am alta programare la eco,sa vedem ceo sa-mi spuna.Tu o sa nasti normal,sau preferi cezariana?
Ai grija de voi,
Pe curind
Pelatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

PELATIA, ginecologul meu mi-a spus ca "probabil" prin cezariana voi naste, si mi-a enumerat o multime de riscuri ale nasterii normale in cazul sarcinii cu gemeni intr-un singur sac si o singura placenta.
Personal, as face orice numai sa nu nasc natural.
Dar pana acolo mai este un seeeeeeecol.
Sarcina usoara si tie, desi, daca ma uit prin ce trec eu....ma cam indoiesc ca tie o sa-ti fie mai usor, sau cine stie... Si apropo de asta, o prietena de-a mea este insarcinata, dar cu vreo 6 saptamani inaintea mea. Deci e in saptamana 30 sau 31, avand o sarcina unica, nu gemeni ca noi. Are o constitutie mai robusta decat a mea, si cu toate astea, avem burti la fel de mari amandoua. Eu am luat 11kg, ea 12. Eu dorm chinuita si ma dor toate cele, iar ea nu are absolut nimic. Nu o doare nici in cot. O invidiez.
Asadar, tuturor gravidutelor cu gemeni, si nu numai, sarcina cat mai usoara.

Capsunica(25+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana R spune:

Buna!
Nu am mai scris de ceva timp ,dar asta nu inseamna ca nu am citit zilnic ce ati scris voi!
Felicitari noilor mamici care asteapta gemeni!
Eu am acum 23 sapt si astept 2 baietei , care se pare ca nu sunt identici!
Cine se ocupa cu actulaizarea listei, poate ma trece si pe mine UM 12.04.05 ,DPN 17.01.06
MERCI

DanaB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Mai Dana R, doctorul tau e sigur ca bebelasii nu sunt in aceeasi placenta sau se mai poate razgandi pana nasti :))))
Daca la capitolul asta ti-a dat varinte diferite in timp, la sex e sigur?
Mie mi-a explicat ginecologul cum se interpreteaza deocamdata sexul fatului, la aparatele ecograf din romania, in lunile de mijloc ale sarcinii si nu am incredere in probabilitatile pe care le emit in ceea ce priveste sexul.
Orice ar fi, sa fie ei sanatosi.
Deci pana acum tu Dana R faci baietei, PELATIA tot baietei, Mireaf tot baietei...wow...
Eu o sa va spun peste o luna jumattate ce sunt, ca pana atunci nu mai merg la ecograf. Sa vad daca pot rezista atat.

Capsunica(25+)

Mergi la inceput