Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

veronici, zice bine field_mouse, INAPOI IN PAT. cerclajul nu ajuta daca te apuca contractiile sau daca ti se rupe apa. odihneste-te din greu ca vin vremuri grele. si crede-ma, stiu ce spun. o sa plingi dupa 3 ore continue de somn.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

sa ma inscriu si eu la voi.sant o viitoare mamica de gemeni,cu fetita si baiat.adevarul este ca nu stiu unde sa prestez,aici la voi la "mamici de gemeni si tripleti" sau la "mamici de noiembrie-decembrie"?poate ca e bine sa va mai intreb pe voi cate ceva,care aveti experiente cu 2 bebei deodata.ma primiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Buna, kokorina, bine ati venit! Sa fiti sanatosi, voiosi, voinici! Poti sa postezi si aici, si acolo, nu strica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

FIELD_MOUSE,multumesc!
sa va intreb pe voi,care aveti 2 bebei in burtica.deci eu am 23 de saptamani si de cam 2 zile simt bebei cam jos miscandu-se sau chiar cumva in interior(nu stiu cum sa explic asta).precizez ca inainte miscau efectiv toata ziua si noaptea.acum ii simt ceva mai rar si dupa cum va spuneam,mai jos.eu ma ingrijorez pt orice si pana la urmatosul termen la doctor....mai am vreo 2 saptamani.poate i s-a mai intamplat uneia dintre voi si stie sa ma linisteasca si pe mine.ce-i drept e ca am facut ceva efort facand curatenie(generala) prin casa inainte si poate ca de asta?oricum m-am potolit cu curatenia si cu eforturile.
va felicit pe toate care aveti gemeni sau tripleti!sa va dea Dumnezeu sanatate si numai bine la toate si la bebei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Kokorina si eu ii simteam cam jos,am mai fost si la munte o sapt.unde nu am fost prea cuminte si cand am ajuns la dr (in sapt.22) mi-a facut cerclaj de urgenta.Colul nu era deschis dar era f.scurt. Stiu ca ai fost deja la dr.Ce ti-a spus despre col? Protejeaza-te mai mult! Ai grija de maimutica si ursuletz!

veronici
27+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gami spune:

Buna mamicilor de gemeni.Sunt si eu nou inscrisa in forum si inainte de a ma hotari sa va scriu am citit unele din parerile voastre despre nastere mai ales.Am doi baietei gemeni de 2 ani si 10 luni pe care ii consider cea mai mare realizare a mea.Dar sa nu ma abat de la subiectul nasteri si as vrea sa va impartasesc un pic din experienta mea.Am vazut ca majoritatea doctorilor le sfatuiesc pe viitoarele mamaci sa nasca prin cezariana iar cu acest lucru eu nu sunt de acord(exceptii viitoarele mamici de gemeni unde pot aparea destule complicatii).Eu una pot sa ma consider o norocoasa pentru ca am nascut pe cale naturala si inca foarte usor.Primul a venit pe lume Gabriel iar dupa 5 munute Mihai asa ca nasterea a fost foarte usoara in zece minute a fost gata.Desi au fost nascuti la sapte luni au avut o greutate foarte buna (2,160 si 2,100)si au putut respira singuri fara alte artificii.La inceput a fost foarte greu (eu am aflat ca am gemeni pe masa de nasteri desi am facut destule echo. inainte)dar acum e super ok.Sunt cea mai mare bucurie a mea si cel mai bun motiv pentru a trai.Gata ca nu as vrea sa va plictisesc din prima.As vrea sa va intreb ce gradinita cu program prelungit mi-ati putea recomanda si mie din sectorul 3 (sa nu fie nici scumpa pentru ca nu-mi permit).va pup pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

adevarul este ca i-am simtit mai jos dupa un mare efort.facusem curatenie generala toata casa.la doctor fusesem inainte de curatenie,mi-a spus ca totul arata PERFECT,col,bebelusii,chiar si eu....joi ma duc iar la doctor,dar la unul la care trebuie sa renunt.eu merg in paralel si in clinica si la medicul personal.dar medicul meu personal se pensioneaza de la anul si iti dai seama ca nu mai are nici un chef de nimeni,plus ca nu-mi ia tensiunea,greutatea,si nici prea multe informatii nu-mi da.se uita ca....la poarta noua in monitor si in afara faptului ca-mi zice: da,totul e bine,stau bine,,,a ha ha ha....la cati gemeni am vazut eu la viata mea....mai degraba la clinica imi ia tensiunea,stau cate o ora la ecograf,imi da poze cu bebeii,ma simt mai relaxata oricum.si cand te gandesti ca in mod normal la doctorul tau personal ar trebui sa te simti mai relaxata,dar nu e asa.
acum vad bebeii mei cum se zbenguie,cand mai jos,cand pe parti,cand in toata burta.se plangeau fetele,ca nu prea simt bebeii,eu ma "plang" ca prea e toata ziua.dar nu exagerez cu nimic.toata ziua ii simt,ii vad si seara eu adorm si tot mai simt cate un zvac.poate daca in timpul zilei as avea o pauza de 10 minute,dar numai vezi ca incep.daca or fi asa activi si dupa nastere....aia sant.deja stiu cine si ce caracter are.maimutica este cuminte,blanda,rabdatoare,lasa de la ea numai sa fie bine,a tata.dar ursuletzul.....asta e ca mine,temperamental rau de tot...ca mama(eu).o sa mai traim si o sa mai vedem.va mai povestesc eu daca am avut dreptate sau nu.
la control la clinica ma duc abia pe 31 august.eu controlul asta abia il astept,ca e mai complex.dar joi e ultima data cand ma duc la bosorogul asta,renunt sa mai merg in paralel ca nu-mi aduce nimic bun.
in vederea nasterii,adevarul este ca si eu as opta pe cale naturala desi sant doi,nu mi-e teama chiar asa.dar nu tine de mine,tine de ce zice doctorul.mai vedem pana atunci.

24 + cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alda spune:

Buna Kokorina,
Si eu le simteam toata ziua cum se distrau la mine in burtica in ultimele luni de sarcina, una era mai energica si cealalta mai linistita si asa sunt si acum. :)
Si eu am nascut tot normal si a fost ok.
Sarcina usoara si bebelusi sanatosi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

ALDA,multumesc frumos!si tie sa-ti traiasca fetele!
VERONICI! LA MULTI ANI! si PETRECERE FRUMOASA CU MULTE CADOURI!

24 + cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Va salut si eu.
De 4 luni apartin in exclusivitate fetitelor mele: Maria si Ilinca.
Asa ca ceva-ceva experienta am capatat si pot sa spun ca metoda de a naste trebuie aleasa cu multa responsabilitate. Nu exista "vreau" sau "nu vreau". Cu toate avantajele si dezavantajele celor doua nasteri (naturala si cezariana) in final trebuie aleasa varianta care presupune riscurile cele mai mici pentru bebelusi si mama.
Eu am nascut prin cezariana (desi as fi preferat sa nasc natural) si pot sa spun ca data viitoare daca e numai unul si nu prezinta riscuri, sub nicio forma nu voi accepta cezariana.

Are insa avantajul ca-i scapa pe bebelusi de trauma nasterii, dar nu te lasa sa-i tii in brate asa cum trebuie, vreo doua zile nici nu te poti misca decat ca marioneta. Si daca mai vine o asistenta "binevoitoare" care iti urla "repede, repede la micro, hai misca mai repede, ce te corcolesti atata" si daca nu opresc lifturile si trebuie sa stai in picioare un sfert de ora, iar la Radiologie te intampina o "Doamna" care te da afara din cabinet si te lasa sa astepti o jumatate de ora, abia atunci incepi sa injuri bine de tot pe ala care ti-a recomandat cezariana.

Dar serios vorbind, fetitele mele aveau esarfa de cordon ombilical si riscul la nasterea naturala era prea mare. De aceea trebuie facute toate investigatiile necesare.
Eu am incredere in echografia 4D.

Cat despre fetele mele se pot scrie volume intregi.
deocamdata am ajuns la gangurit "rrrrrrrrrrrrr" toata ziua si intors pe burtica.

Mergi la inceput