Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rhiannon inca odata, felicitari pt minunile din burtica ta. Sa fiti sanatosi toti 3 si chiar daca esti nerabdatoare sa ii vezi, sa mai stea cumintei acolo pana pe la 36-37 de saptamani macar. Sarcina usoara in continuare!

veronici felicitari si tie si numai cu vesti bune sa vii! Sper sa ti se indeplineasca dorinta si sa ai o fetita macar, dar cel mai iportant e sa fie sanatosi. Si pe mine m-a binecuvantat Dumnezeu cu o fetita si un baietel si e extraordinar. E tot ce ne-am dorit! Sa uramaresti evolutia bebelusilor la ecograf cat de des spre sfarsitul sarcinii, pt a vedea eventualele circulare de cordon si mai ales cum iau in greutate. La mine erau la fel, la aceleasi dimensiuni aproape, pana in ultima luna cand baiatul a crescut f. mult brusc, i-a luat spatiul fetei si s-a asezat pe niste artere ce o alimentau.
Din cauza asta, ea a avut cu 1300g mai putin decat el si mi s-a facut cezariana de urgentza la 36 de saptamani pt ca intrase in suferinta fetala (avea ritmul cardiac f. variabil). Totul a decurs bine, sunt perfect sanatosi, dar ti-am spus ca sa urmaresti. Pt ca daca stateam acasa linistita, ca ei miscau si eu ma simteam bine, nu se stie daca nu era la un moment dat prea tarziu pt fetitza.

Pupici multi si sarcina usoara!

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi


Atat suntem de mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Laura25 mie imi urmareste sarcina la Bucuresti dl.prof.Marinescu impreuna cu d-na dr.Moisa(unde merg o data pe luna) dar ei mi-au recomandat sa-mi gasesc un ginecolog si la Constanta ca in caz de contractii sa am la cine merge.Asa ca ma vede un ginecolog o data la doua saptamani,sigur.Multumesc pt.sfaturi(mai ales ca sunt de la mamici care au trecut si ele prin aceleasi intrebari si suferinte).


veronici
16+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Buna, mamici si burtici!
Am si eu o intrebare, ca m-a cam speriat doctorita mea la ultimul control, cand mi-a zis ca am colul foarte scurt si subtire (din cauza ca bebelinele mele sunt amndoua cu caputul in jos si apasa greu).
Voi v-ati confruntat cu asa ceva in ultima perioada a sarcinii? (eu am ajuns - si nu-mi vine sa cred - in a 34-a saptamana).
Mi s-a spus sa stau numai in pat, sa nu ma mai plimb atata (!), pentru ca se poate intampla ceva "nedorit" in orice moment, daca nu stau cuminte..
Dar cu contractiile Braxton Hicks, cum stati? Mie mi s-a spus sa iau 1-2 NoSpa pe zi, tot in ideea de a amana cat mai mult nastrerea, daca e posibil..
Voi ce ziceti de astea?

Dalina 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

mie mi s-a descoperit colul scurt din sapt. 22, am stat la pat de stiam fiecare cm patrat al tavanului si peretilor, am luat no-spa si scobutil si am nascut la 38 de saptamani. Asa ca sa faci ce ti-a zis doctorul!
Felicitari ca ai ajuns deja in 34 sapt.!!!!
Multa sanatate si nastere usoara si la termen!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Dalina, sa stai la pat. Am o cunostinta care avea sarcina simpla(un singur bebe in burtica) si cu colul scurtat. Nu a stat la pat si a nascut inainte de 7 luni cu o saptamana, un copil cu apgar 4. A stat prin maternitate mai mult de 2 luni. Dumnezeu a dat si este bine. Dar tu nu vrei sa treci prin asa ceva. Eu din cele 5 zile cate am stat in maternitate, am prins 2 nopti cu fetitele. Crede-ma ca nu m-am descurcat. Ziua dormeau, noaptea plangeau. Asistentele au avut dreptate cand mi-au spus ca acasa cand ajungem, se schimba comportamentul lor. Si asa a fost.
Eu no spa luam cel putin 4 pe zi, plus ceva tratament de mentinere, cu toate ca era ok colul. In afara de no spa nu ti-a mai dat nimic sa iei?
Ai grija de tine.

Rhiannon si Veronici felicitari si sarcina usoara.

Capsunica si fetitele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

multumesc mult pentru raspunsuri, fetelor!
mi-am mai revenit un pic, stiind ca asta e o problema destul de intalnita dar nu "cauzeaza" obligatoriu nasterea prematura.. stau mai mult in pat, cu toate ca-mi vine sa ma urc pe pereti si am facut scurta la degetul mare de la telecomanda, ca Al Bundy!!! Cu toate astea, tot mai trebuie sa mai ies din casa, la doctorita ginecolog sau la cea de familie, plus ca mai am si de gatit sau de spalat, ca nu am pe nimeni care sa ma ajute cu treburile casei (sotul e la servici si, oricum, ii las si lui destule de facut cand ajunge acasa..)
Capsunica, doctorita nu mi-a mia dat si altceva, in afara de NoSpa.. Sper nici sa nu mai fie nevoie!
Dalina 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Pai, daca tii neaparat sa gatesti, incearca macar sa faci ceva simplu, fara capodopere culinare, care iti iau mult timp si efort, gen carnea pe gratar (la cuptor) + salata, bine ca-i vara acum. Si cand cureti/tai produse pt mancare, neaparat sa stai pe scaun, nu in picioare.

De spalat - sper ca ai masina de spalat! Iar de pus rufe pe sarma - poate si sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rhiannon spune:

quote:
Originally posted by veronici

Ma bucur ca mai sunt gravidute cu gemeni cu care mai pot si eu sa schimb 2 vorbe.
Si eu am gemeni ,inca nu stiu ce sex sunt dar sper ca macar unul sa fie fetita.
Esti o fericita Rhianna cu fata si baiat ! Eu am facut FIV,tu ai ramas natural? Ca ar fi trebuit sa ovulezi 2 outze in acelasi timp care sa se fecundeze si sa se prinda amandoua,sa poti face baiat si fata. Si ai mei au fiecare placenta lui si sacul lui iar ca dimensiuni sunt cam la fel.
Pupici si sarcina usoara in continuare.
PS. La cate saptamani ti s-a spus sexul?

veronici
16+ cu doi



Buna, Veronici,

Scuze ca scriu asa tarziu, dar am fost ocupata la serviciu pana peste cap, abia acum am timp liber pentru ca mi-am luat concediu de odihna iar apoi intru in prenatal.

Eu nu am facut FIV, am ramas insarcinata natural, intr-o perioada in care nu mai speram sa se intample asa ceva. Desi nu urmasem nici un tratament, dupa 6 luni de incercare, eram putin dezamagita si voiam sa fac o pauza. Dar....nu a mai fost cazul....

Am aflat sexul lor la ecografia 3D, pe la 22 saptamani. Si ai mei bebei au fiecare un sac amniotic si o placenta, asa incat nu se deranjeaza unul pe altul ...hehe...

Sarcina usoara si grija la caldura si soare,


Viitoare mamica de gemeni, fetita si baietel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Am aflat si eu ce am in burtica: 2 flacai zdraveni (frumosi vedem dupa ce se nasc) dar sunt in sapt.22 si peste 2 zile sunt programata la cerclaj. Mi-au descoperit un col scurt de 2.37 cm si normal ar fi de minim 3 cm. Se pare ca nazdravanii topaie pe colul meu (pt.ca ii simt f.jos miscand) ,colul nu este inca deschis dar facem cerclaj preventiv. Mi s-a mai spus si ca am membranele f.tensionate si e necesar.


veronici
22+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Felicitari, veronici!!! Sa-ti traiasca baietii!
Am mai scris, ca si eu am avut col scurtat, dar am stat cuminte si am nascut la termen, ceea ce iti doresc si tie!!!
Multa multa sanatate si rabdare!!!
Te pup pe burtica!!!

Mergi la inceput