Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurabyby spune:

multumesc mult.va doresc nasteri usoare si bebei sanatosi.noi abia asteptam sa plecam acasa.ca la tine acasa nu e nicaieri.


ALLESIA SI ALEXANDRU 18IAN 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Laurabyby,sa-ti traiasca puii mici si scumpi si sa te bucuri de ei toata viata!Mai vino si pe la noi la mamici de martie-aprilie cand poti!Felicitari si ma bucur enorm pentru voi.

[url=http://bd.lilypie.com/SZavm5/.png[/img]Bebele meu[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Va pup si va multumesc ca ma primiti printre voi. Sper din toata inima sa si reusesc sa raman cu succes si in continuare.
Sa va zic pe scurt povestea mea:
Acum sunt ravasita, ametita, fericta, zapacita, ...nici eu nu stiu cum sa va zic ca sunt mai intai.

Eu am avut 3 extrauterine in urma carora o trompa a supravietzuit in urma trat cu metotrexat. Din nov anul trecut, de la ultima extrauterina, cochetam cu ideea de FIV - fertilizare in vitro, insa nu am primit recomandare decat din martie anul asta incolo...adica sa mai incerc normal pana in martie.Hsg ul facut in nov, dupa parerea mea arata cam jalnic, am facut la prof marinescu instilatii in ian,am facut monitorizare foliculara si am prestat "dirijat" la indicatiile doc pe dreapta ... in ian am ovulat pe ovarul stang, in timp ce eu am trompa doar pe dreapta.

De sapt trecuta banuiam eu ca mi se intampla ceva!! greturi, dureri de sani..etc

Fetelor vineri seara doua pete maronii pe chilot....sa pic jos (noroc ca stateam pe buda), ciclul intarziat o sapt, testul banda pozitiv...si mi-am facut bhcg ul ...cat credeti??? 7200 unitati d'alea ca nu stiu exact unitatea de masura....Am plans ca apucata, credeam ca este iar extrauterina.

Va dati seama ca sambata dimineata m-am oprit direct in spital..Norocul meu, pe hol ma'mpiedic de Marinescu...Vai ce mi-a facut..ca ce, daca eu n-am dormit noaptea, inseamna ca nici el nu trebuie sa doarma, ca aveam si eu drum la Carrefour..si am dat o fuga pana la el??...etc etc, nu va mai spun, m-am simtit ca un copil de gradinitza. Dupa ce i-am explicat ca's speriata de moarte ca am avut nush cate extrauterine (stia desigur) si ca acum cred ca se intampla iar ceva cu mine....merge urgent cu mine la echo, in doi timpi si trei miscari ma urc pe pozitii....stiti ce-mi spune...!???

Mda..Hai ca de data asta ai pus-o bine! Chiar bine...Si se pare ca sunt doi !!!
Trecand peste modul delicat si elevat in care m-a lovit cu vestea, dragele mele sa mi se faca rau! Eram muta, shocata...Nu ma mai puteam da jos de pe "aparat" Sa nu va mai povestesc fatza lui shotzu' mieu (ma astepta afara in masina)...

Numai ca nu este inca certitudine. Nici eu nici shotzu' nu avem antecedente de gemeni in familie. Nu am facut nici o stimulare nimic. Insa am mers in paralel cu investigatiile de la Giulesti si cu un trat homeopat + rugaciuni la Doamne Doamne.
M-a mai chemat pe 3 martie, iar daca sangerez sa merg urgent sa ma interneze..asa mi-a zis.


Ce sa va mai zic, au trecut doua zile si inca sunt shocata.
Ideea este ca nu sunt linistita ca si azi dimineata am mai gasit doua pete maronii(asa ca un zatz de cafea) pe chilot. Iau acum dufastan, vit e si acid folic (asta il luam si inainte de vreo cateva luni)
Iar diseara am programare la echo la Herghelegiu..sper sa ma mai linistesc putzin.

Simt ca nu-mi mai incap in piele de ce mi se intampla si de cate incertitudini si tensiuni trebuie sa trec....

Vroiam sa va intreb ce parere aveti voi despre petele astea si despre bhcg ul meu de 7200, in cond in care 9 ian a fost prima zi a ultimei menstruatii (nu am inteles prea clar cum se calculeaza saptamanile astea...as fi teoretic in sapt a 5-a sau a 6-a??)Si ce ziceti, e posibil sa fie gemeni cand fam noastre n-au avut nici o treaba cu asa ceva si nici stimulare ovariana nu am facut??Iar la monitorizarea folicvulara era doar un folicul de 24mm??? Doamne cate interbari imi umplu capul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by alinuk

Va pup si va multumesc ca ma primiti printre voi. Sper din toata inima sa si reusesc sa raman cu succes si in continuare.
Sa va zic pe scurt povestea mea:
Acum sunt ravasita, ametita, fericta, zapacita, ...nici eu nu stiu cum sa va zic ca sunt mai intai.

Eu am avut 3 extrauterine in urma carora o trompa a supravietzuit in urma trat cu metotrexat. Din nov anul trecut, de la ultima extrauterina, cochetam cu ideea de FIV - fertilizare in vitro, insa nu am primit recomandare decat din martie anul asta incolo...adica sa mai incerc normal pana in martie.Hsg ul facut in nov, dupa parerea mea arata cam jalnic, am facut la prof marinescu instilatii in ian,am facut monitorizare foliculara si am prestat "dirijat" la indicatiile doc pe dreapta ... in ian am ovulat pe ovarul stang, in timp ce eu am trompa doar pe dreapta.

De sapt trecuta banuiam eu ca mi se intampla ceva!! greturi, dureri de sani..etc

Fetelor vineri seara doua pete maronii pe chilot....sa pic jos (noroc ca stateam pe buda), ciclul intarziat o sapt, testul banda pozitiv...si mi-am facut bhcg ul ...cat credeti??? 7200 unitati d'alea ca nu stiu exact unitatea de masura....Am plans ca apucata, credeam ca este iar extrauterina.

Va dati seama ca sambata dimineata m-am oprit direct in spital..Norocul meu, pe hol ma'mpiedic de Marinescu...Vai ce mi-a facut..ca ce, daca eu n-am dormit noaptea, inseamna ca nici el nu trebuie sa doarma, ca aveam si eu drum la Carrefour..si am dat o fuga pana la el??...etc etc, nu va mai spun, m-am simtit ca un copil de gradinitza. Dupa ce i-am explicat ca's speriata de moarte ca am avut nush cate extrauterine (stia desigur) si ca acum cred ca se intampla iar ceva cu mine....merge urgent cu mine la echo, in doi timpi si trei miscari ma urc pe pozitii....stiti ce-mi spune...!???

Mda..Hai ca de data asta ai pus-o bine! Chiar bine...Si se pare ca sunt doi !!!
Trecand peste modul delicat si elevat in care m-a lovit cu vestea, dragele mele sa mi se faca rau! Eram muta, shocata...Nu ma mai puteam da jos de pe "aparat" Sa nu va mai povestesc fatza lui shotzu' mieu (ma astepta afara in masina)...

Numai ca nu este inca certitudine. Nici eu nici shotzu' nu avem antecedente de gemeni in familie. Nu am facut nici o stimulare nimic. Insa am mers in paralel cu investigatiile de la Giulesti si cu un trat homeopat + rugaciuni la Doamne Doamne.
M-a mai chemat pe 3 martie, iar daca sangerez sa merg urgent sa ma interneze..asa mi-a zis.


Ce sa va mai zic, au trecut doua zile si inca sunt shocata.
Ideea este ca nu sunt linistita ca si azi dimineata am mai gasit doua pete maronii(asa ca un zatz de cafea) pe chilot. Iau acum dufastan, vit e si acid folic (asta il luam si inainte de vreo cateva luni)
Iar diseara am programare la echo la Herghelegiu..sper sa ma mai linistesc putzin.

Simt ca nu-mi mai incap in piele de ce mi se intampla si de cate incertitudini si tensiuni trebuie sa trec....

Vroiam sa va intreb ce parere aveti voi despre petele astea si despre bhcg ul meu de 7200, in cond in care 9 ian a fost prima zi a ultimei menstruatii (nu am inteles prea clar cum se calculeaza saptamanile astea...as fi teoretic in sapt a 5-a sau a 6-a??)Si ce ziceti, e posibil sa fie gemeni cand fam noastre n-au avut nici o treaba cu asa ceva si nici stimulare ovariana nu am facut??Iar la monitorizarea folicvulara era doar un folicul de 24mm??? Doamne cate interbari imi umplu capul....



In primul rand felicitari pentru sarcina! Sa dea Domnul sa fei bine pana la capat, indiferent daca o sa fie unul sau doi. Eu stiu ca nu e obligatoriu sa ai cazuri de gemeni in familie, iar daca a fost un singur folicul, poate sunt gemeni identici.
Nu vreau sa te sperii, dar eu am avut pete maro exact cum descrii tu cand am pierdut 2 sarcini, oprite in evolutie la 6-7 saptamani. Ar putea fi pur si simplu o hemoragie de nidatie. In perioada scurgerilor respective aveam si dureri de burta. Cu bhcg-ul nu stiu ce sa-ti spun. Daca sunt 2, e normal sa fie mai mare (chiar dublu) decat la o sarcina normala. Poti face un triplu test in saptamanile 14-16. Dupa cate stiu eu, ai fi in a 5-a saptamana de sarcina. Asteptam vesti bune. Sanatate multa!!!

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre

Atat suntem de mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana.c spune:


Fetelor va salut din nou!Tocmai am iesit din spital cica am avut contractii dar sincer eu nu le-am simtit!Am simtit doar niste intepaturi sub burtica,in fine acum totul este Ok.
Ma indrept cu pasi repezi spre momentul culminant,cu frica ,curiozitate! Nu stiu ce ma asteapta,asta-i toata chestia.Dr meu nu-mi spune cum o sa nasc desi eu tot ii spun ca vreau cezariana si ma lasa asa in suspans!
Am ajuns la concluzia ca mai bine nu ma mai gandesc atata, ca imi fac atatea griji!
va pup pe toate si sa aveti grija de voi si de bebe vostri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-cri spune:

buna-sunt si eu pe aici.
Am 2 baieti gemeni de 4,6 ani,si ma bucur sa ma alatur voua.
Va urmaresc de ceva timp si sper sa putem discuta despre diverse probleme legate de copii.
Eu am 2 baieti identici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

lorelai sa-ti traiasca fetitele, sunt dulci si seamana atat de bine! deci vei avea o sportiva si un medic?
alda bine ai venit si sarcina usoara in conmtinuare
capsunica nu mai tin minte daca te-am felicitat pt.bebeluse asa ca o fac acum din tot sufletul. sa creasca mari, sanatoase si sa fie fericite. cum sunt acum? au trecut colicutzele?
laurababy felicitari sa-ti creasca minunile mari si sanatosi! cum sunt acum au mai crescut? nu-mi inchipui cum e sa fie asa mici bebeii, ai mei au avut 2.600 si 2.700 kg si mi se pareau mici de tot
alinuk ma bucur enorm pt.vestea buna si iti doresc din suflet sa fie bine de data asta! te inteleg la faza cu shocatul, eu 5 minute nu mi-am putut deschide gura sa zic nimic pt. ca nu stiam ca am gemeni in familie (apoi am aflat ca sotul meu aveA). gandeste-te doar ca bucuria va fii dubla...restul chiar nu mai conteaza. mie medicul mi-a zis (cand am aflat si i-am spus ca nu am gemeni in familie) ca nu exista familie fara gemeni, daca ai cauta adanc in "arborele genealogic" este imposibil sa nu gasesti gemeni. ca o fi unul, ca or fi 2 sa ai grija mare de tine si te asteptam cu vesti.
ioana deci vei fi in curand mamica!!! abia astept sa-ti vezi si sa te bucuri de minunile tale
cristina si celelalte fete care nu se regasesc in listuta noastra de "duble mamici" daca-mi dati datele va trec acolo
laura25 sunt adevarate comori copiii tai!! dulci ca niste papusele iar daca pe fetita o mai cheama si bianca...




adriana & bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-cri spune:

am nascut prin operatie cezariana in 2001 ,pe data de 5 august.
primul nascut este radu ,la ora 7 si 25 min.,al doilea este vlad nascut la 7 si 30 min.
multumesc pentru invitatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

vreau si eu sa pun pozele copilasilor mei, dar nu stiu cum. ma ajuta si pe mine cineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

ioana.c am fost si eu in situatia ta. Am nascut prin cezariana in decembrie. eu am vrut cezariana de la inceput. Si as fi facut orice pentru asta. Prea multe cunostinte mi-au povestit experienta nasterii lor, si m-au ingrozit. Mai clar, au fost lasate sa se chinuie ca niste animale. In maternitate durerea este ceva atat de normal, ca pe mine ma infurie lucrul asta. stiu ca majoritatea femeilor sunt pentru nasterea naturala. Eu sunt contra.
O prietena, studenta la medicina, mi-a povestit ca un profesor de-al ei le-a spus la un curs, ca nu o sa vada ei un cadru medical care sa nasca normal. Toate fac cezariana. (Eu insa sunt sigura ca sunt si numeroase exceptii).
Alta cunostinta doctorita, mi-a povestit ca ginecologul ei i-a zis "nu te las eu pe tine doctorita tanara sa ramai cu rupturi si cu vaginul largit...cezariana"
In cazut meu, decizia de cezariana a fost una fericita, intru cat prima fetita era cu fundul inainte(pelvina) si cu circulara, iar a doua era cu capul inainte(craniana).
Raman recunosctoare doctorului ca mi-a inteles temerile. Uite asa, am acuma doua fetite intregi, sanatoase si eu sunt o mamica fericita.
Acelasi lucru iti doresc si tie.

Capsunica si bebelusele ei.

Mergi la inceput