Sfaturi calatorie la Roma

Sfaturi calatorie la Roma | Autor: lau10

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

Va rog mult dati-mi niste sfaturi pentru cele care ati fost la Roma sau locuiti acolo ( nu stiu daca a mai fost subiect cu Roma, nu prea am mai avut timp sa va citesc spre rusinea mea ).

Ma duc cu sotul meu intr-un weekend romantic pe 12 august la Roma, ne-am luat biletele de avion si acum incercam sa ne hotaram pentru un hotel. Am vrea 4 stele si in centru ideal ar fi sa platim cam 80 de lire pe camera pe noapte ( stam 2 nopti ). Daca stiti voi vreun hotel frumos, eu m-am uitat pe websituri si am gasit cateva insa e foarte greu sa ma hotarasc tocmai pentru ca nu cunosc orasul si as vrea sa fiu cat mai aproape de city center pentru shopping, de Colosseum, Spanish steps, Vatican. Am gasit un hotel care zice ca e la 2 km de city center, e prea departe? Cum e cu transportul? Pana la ce ora merg trenurile sau metroul?

Nu stiu, mai dati-mi niste idei ce as putea vizita in afara de cele trei puncte turistice mentionate mai sus.

Mersi mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anabela25 spune:

Buna, Laura!
Eu am fost de 3 ori la Roma cu prietenul meu, dar am stat intr-un bed&breakfast.Sunt o multime la Roma si sunt super.Cel putin mie mi-a placut tare.Conditiile foarte bune la tarife mai mult edcat excelente.Dar vad ca tu cauti un hotel de 3 stele.In centrul istoric al Romei au preturi putin mai mari, dar merita.Gasesti intre 60 si 100 de euro.Transportul in Roma e in general bun, dar sincer s-ar putea sa nici nu ai nevoie, pentru ca poti merge pe jos.Doar pentru Vatican sa iei un autobuz sau metroul.Eu una nu iti recomand metroul.Este ingrozitor:foarte aglomerat, inghesuit, murdar.Numai in cazuri de forta majora sa iei metroul.Ah, vezi ca sunt niste autobuze speciale pentru turisti, care fac turul Romei si ating toate obiectivele turistice.Foarte practice.
Pe langa ce vrei tu sa vizitezi, iti mai recomand Piazza Navona, Piazza Venezia, Fontana di Trevi, Forurile Imperiale, Muzeele de la Vatican, Panteonul, Biserica Santa Maria Maggiore.Pentru cumparaturi Via Condoti si pentru viata de noapte si restaurante Trastevere.
Hm, cam asta ar fi pe scurt.Dac mai ai intrebari, aici sunt.
Sper ca ti-am fost de folos.
O zi buna:))

Mergi la inceput