Arabia Saudita

Arabia Saudita | Autor: cory_box

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Va citesc demult(1 an), dar abia acum mi-am facut curaj sa intru

Va scriu, cu rugamintea de a ma ajuta cu niste informatii, daca puteti. Sotului meu i s-a facut o oferta de lucru in domeniul telecomunicatiilor, pentru o perioada de 6 luni. Ei au zis ca daca le place de el, vor sa-l tina mai mult. Acum, pentru ca nu am mai fost niciodata in Arabia Saudita, desi am mai fost intr-o alta tara musulmana (Brunei) v-as ruga, pe cele care sinteti sau ati fost acolo sa-mi spuneti, legat de Riyadh:

• Cit costa un apartament cu o camera sau doua (in RS si/sau USD)
• Am inteles ca sint si compounduri; ce sint acestea? E mai bine sa stai acolo sau se poate sta si in alta parte?
• Cam cit costa sa inchiriezi o masina pe luna (pentru el la serviciu-ca stiu ca femeile nu au voie sa conduca); se poate conduce pe baza carnetului auto din Romania?
• Cam cit costa mincarea, asa in medie, pe luna? Sint sigura ca la gradul lor de dezvoltare se gasesc magazine specializate, piete cu de toate?
• Cum este cu Iqama? Firma angajatoare a zis ca noi vom ajunge in Arabia Saudita cu viza turistica, si acolo se va rezolva cu workpermitul; este adevarat ca firma angajatoare iti tine la ei pasaportul; pot ei sa-ti faca probleme in sensul ca sa nu ti-l mai dea, sau sa conditioneze asta de ceva? Intreb si eu, ca noi ca romani sintem obisnuiti sa punem raul in fata
• Cam ce fac fetele din Riyadh, asa zilnic?; probabil ca la inceput e interesant de vazut si vizitat, dar dupa aceea poate ma plictisesc; as putea lucra ceva ?(sint ing. chimista, calculator, engleza, etc)
• Cum este acolo weekendul? Include vinerea sau si joia?
• Cum e acolo cu asigurarea medicala. Cei de la firma i-au zis ca trebuie sa ne platim noi, e cca 33 USD de persoana/luna, dar nu stim ce ofera. Daca ai ceva probleme, te duci, iti rezolvi problema, platesti din banii tai si dupa aia te tii dupa firma asiguratoare sa-ti deconteze?; daca stiti sau vi s-a intimplat ceva concret si vreti sa-mi spuneti
• Firma plateste doar biletul de avion al sotului; cam cit ar putea fi un bilet dus-intors Romania-Arabia Saudita? Alte firme de acolo, de obicei platesc si biletul sotiei, daca sint contracte mai lungi, sau asa procedeaza toate?

va pup si astept vesti de voi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am sa iti raspund eu la ce stiu, deoarece am stat acolo cateva luni.

Deci, nu stiu cat costa inchirierea unui apartament, deoarece noua ni s-a pus totul la dispozitie, dar stiu ca apartamentul nostru ( care era urias) costa in jur de 600 Usd/luna.
Poti gasi si mai ieftine.

Compound-urile sunt extrem de scumpe, vreo 3000 $ pe luna, insa, aveti paza non stop, si alte facilitati ( piscina, terenuri) pe care nu le ai afara.

Nu exista viza de turism in AS. Numai musulmanii primesc viza pentru Haj, pelerinajul lor, in rest, din cate stiu eu, intai pleaca sotul cu viza pentru Iqama de aici, si Iqama ( rezidenta) o primeste acolo, urmand ca ulterior sa te cheme si pe tine, deoarece tu vei fi trecuta pe rezidenta lui, el va fi sponsorul tau, in calitate de sot.

Ca distractie, nu ai decat sa mergi shopping si la mall, in rest, nu e indicat sa iesi fara sotul tau, decat eventual in zone de shopping, dar chiar si acolo nu e indicat.
Eu nu am mers niciodata singura.

In legatura cu masina, nu stiu cat costa inchirierea, noi aveam masina noastra, insa, oare firma sotului tau nu ii poate pune la dispozitie masina? Nu poti circula in AS fara masina.
Despre asigurare iar nu stiu.
Preturile la mancare sunt comparabile cu cele din Romania.
Restaurante gasesti mult mai multe decat aici cu o varietate si mai bogata.
Vei vedea cele mai celebre cafenele, restaurante, si tot ce vrei, deci nu iti fa griji din acest punct de vedere.

Weekendul in sistemul public incepe miercuri seara si se incheie vineri seara, insa, mai toate firmele si institutiile private lucreaza si joi, deci ramane o singura zi libera, vineri.

Biletul prin Turkich Airlines costa in jur de 500$ de acolo, iar de aici mult mai mult, cam 800 Euro. Eu asa am platit anul trecut.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory_box spune:

pentru crinuta care stie tot:
multumesc mult de tot si scuze de intirziere (am fost plecata la mare
).
corina care nu stie nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Cory, salut! V-ati mutat cumva?
Ca exista posibilitatea ca si noi sa ne mutam tot in Riyadh...am stat o perioada in Emiratele Arabe, acum sunt in Romania, si sotul tocmai a primit un job acolo...

Am cautat un subiect cu expati in Arabia Saudita dar nu l-am gasit decat pe acesta..

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput