unde sunt fetele din Tailanda?

unde sunt fetele din Tailanda? | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

unde sunteti?? Povesteati asa de frumos ca nu mi-am mai luat gandul de la tara voastra adoptiva. Cand e cel mai bine de mers in Tailanda? Care sunt proritatile de vazut/vizitat? Cat costa? etc.etc. Haideti, mai ametiti-ne cu frumusetea aia de tara in care stati:)

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Mamamarianaaaaaaaaaaaaaaaaa, unde esti ?!
Eu am fost, acum cativa ani, in mai la sfarsitul sezonului bun, dar probabil ca am avut noroc si vremea a fost mai mult decat OK. Din cate stiu eu lunile cele mai bune sunt cele de iarna.

_
Sunt moderator dar ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Pana vin fetele din Tailanda, imi bag si eu nasul pe aici Dpdv vreme cred ca cel mai bine e de mers in februarie-martie. Sezonul ploios nu este la fel peste tot, dar in principiu in ianuarie-aprilie ar trebui sa nu fie sezon ploios nicaieri. Daca mergeti in extra-sezon e mult mai ieftin si nu ploua musai tot timpul, daca aveti bafta se poate sa nu va ploua deloc sau foarte putin, dar, daca tot mergeti pana acolo, poate ca nu vreti sa riscati.

Locuri de vazut:
1. daca aterizati la Bangkok, merita sa stati cateva zile; orasul e cam nebunesc si multora nu le place din prima, dar, vorba americanului, it grows on you
2. plaji in vest: extraordinar de frumoase sunt insulele Phi Phi; una nu este locuita dar se poate ajunge cu barca (cu un ghid); pe cealalta se poate sta, cel mai bine nu in port ci luata o barca si mers la cabanutele/vilutele din nordul insulei; este insa foaaaarte liniste (adica noaptea nu prea ai ce sa faci, iar ziua ori stai pe plaja ori inchiriezi o barca si pleci sa explorezi imprejurimile)
- Krabi iar este foarte frumos (tot pt. plaja, combinatie de stanci/plaja/apa..) si mai multa activitate
- Phuket - foarte multi turisti, multa activitate, multe familii cu copii
3. insulele din est: Koh Samui - multi tineri; Koh Tao - foarte buna pentru scufundari; Koh Pha-Ngan - in noptile cu luna plina se petrece toata noaptea pe plaja, tineri foarte multi, droguri, nebunie, extaz.
4. Chiang Mai - un orasel deosebit, linistit si frumos, unde poti sa stai sa-ti limpezesti creierii, sa cutreieri zecile de temple, sa vizitezi piata, sa faci o excursie de cateva zile prin munti si sa vizitezi sate montane de birmanezi (aceasta practica este criticata din perspectiva faptului ca este alterata cultura satenilor, pe de alta parte comunitatea lor beneficiaza foarte mult economic de pe urma turismului)

La Krabi se poate ajunge pe uscat. Koh Samui are aeroport, la fel Phuket. La insulele Phi Phi doar pe apa, fie de la Phuket, fie de la Krabi. La Koh Tao si Koh Pha-Ngan se poate ajunge cu un vas de pe continent (orar cam aiurea, drum lung, nu sfatuiesc) sau de pe Koh Samui (mult mai bine).

Lucruri de facut in Tailanda:
1. masaj intr-un salon de masaj
2. masaj pe plaja la umbra palmierilor
3. scufundari si snorkeling
4. bucurat papilele gustative cu mancare tailandeza
5. cursuri de gatit
6. cutreierat temple si conversat cu calugari budisti (multi vorbesc engleza)
7. cumparat matase tailandeza
8. mers la croitor si comandat costume, atat pt. barbati cat si pentru femei, atat din matasea locala cat si din alte materiale
9. cumparat tot felul de obiecte decorative
10. manicura si pedicura in sezlong pe plaja
11. mers cu pluta pe rau
12. masaj
13. masaj
14. masaj

nota: interesati-va exact care e starea actuala a locurilor unde ati vrea sa mergeti, din cate inteleg unele inca nu si-au revenit complet dupa tsunami.

nota2: Tailanda este unul dintre locurile cele mai faine din lume de facut un concediu.



Lai

Mergi la inceput