Nazdravaniile lui Sebi

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

rad cu pofta la fiecare perla.... eun scump si un destept..de-abia astept sa creasca si ai mie si sa "filozofeze"...

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

n-am mai scris de muuult timp perlute de ale lui sebi... nu mai am nici timp si nici rabdare sa le scriu, ar insemna sa scriu zilnic si nu sunt mereu pe faza si apoi uit si n-as vrea sa 'inventez' alte cuvinte/ alta exprimare... si oricum discutiile noastre, de multe ori, nu mai sunt atat de amuzante, ci mai degraba... mai... profunde....
sebi, in seara asta, foarte serios:

-mami, asta-i viata!
-care viata, sebi?!
-pai viata asta cu bebelusii....... lasa, mami, ca o sa creasca antonio mare si cu lapte praf!
-de unde stii tu ca o sa creasca cu lapte praf? tu ai papat cu drag tzatzica....
-pai, tu nu vezi ca nu suge?! eu iubesc tzatzelele astea!!!!! (si ma mangaie pe sani si da sa mi-i pupe)... da' unii bebelusi nu vor tzatzica si vor lapte praf!




-mami, ce se intampla daca dau foc la masina si.... apoi vin repede cu doua galeti cu apa si sting focu'?
- cum de ti-a venit ideea asta? sa nu carecumva sa faci vreodata asa ceva, ca-i tare periculos!
...................
...bine-nteles ca a urmat discursul cu 'nu-i voie sa te joci cu focul'... si de ce, cum se reactioneaza in caz de accident/ incendiu/ explozie... ca nu-i ok sa stai la locul accidentului si ca mai bine chemi ajutoare (pompierii).... etc... si asa am ajuns la partea cu sunatul la nr pt urgente... 112...
................
-trebuie sa-mi cumparati si mie un telefon de-adevaratelea! eu stiu sa sun la 112, numarul care-i scris pe masina mea de pompieri de la buni sanda! 1-1-2!!!!
..............
-sebi, ai grija ca nu-i de joaca nr pt urgente! acolo suni numai in caz de accident/ incendiu/ explozie... daca tu suni in gluma, tii si telefonul ocupat si poate ca sunt oameni care au nevoie cu adevarat sa anunte o urgenta si nu numai ca noua, parintilor, ne da politia amenda, da' ne baga si la puscarie....
....dupa un moment de tacere:
-si ce v-ar da de mancare la puscarie?
-....pai... ceapa si usturoi.....
-da, da, sigur, ceapa, usturoi si gheare de pisoi!!!




Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!!!!






Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

...Si... o discutie de ieri, cu Sebi:
-Sebi, te rog mananca, nu mai descanta castronul!
-...Da' frige...
-Nu frige, e calda (supa)......
-E calda, da' ma constipa....
-In niciun caz nu te constipa supa, e buna pt burtica.....
-Hmmmm.... imi dai tu in gura? (ingeras)
-Nu, nu esti bebelus.... Daca ti-e foame, mananci singur. Nu mai cauta scuze, pune mana si manaca!
-Si daca nu mananc? Nu-mi place supa...
-Pai daca nu-ti place supa pe care nici n-ai gustat-o, data viitoare o sa-ti pun pietre in farfurie... poate o sa-ti placa?!
-Ei, na! Cum sa-mi dai pietre sa mananc???? Si daca uiti? zambeste gales....
-Fii sigur ca nu uit!
-Hmmmmmm.... si ce daca? O sa fac cum fac eu de obicei si te pacalesc. Am o smecherie!!! Spun ca-mi pare rau si ca nu mai fac si tu ma ierti!
.... Mai spune ceva, mami.... daca mai ai replica....


Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Cum Sebi este acasa, din cauza mucilor, incercam sa ne jucam cu cateva planse din cartea de logopedie...
Sebi descrie partile corpului... Bine-nteles ca nu poate pronunta corect 'crestetul' capului... Ajungem la umeri... Ce sunt acestia? ....Rade... Pai... shoulders!
...Mai departe... Hai sa descriem familia noastra! Din cine este formata familia noastra?
Sebi: Din iubire!!!!!!
...Mami zambeste... Hai sa incercam sa descriem familia ca si parinti si copii! Cine sunt parintii?
Sebi: Cei buni!



Sebi, frate mai mare, responsabil si grijuliu:
O sa-mi pun ceasul sa sune si o sa inchid usa la camera mea, sa nu-l deranjez pe Antonio, ca el este fragil la sunete zgomotoase!!!!!!








Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Tot din ciclul 'big brother':

Lui Anto i-au aparut iar bubite in cap... si l-am dat cu Baneocin pudra... din loc in loc i s-a albit puful (sa nu zic chelia)
Sebi:
-Mamiiiii, da' ce ce-l faci batran???? Nu-l face batran!!!!!!!!!!!!!!!!... E doar fratiorul meu mai mic.....

Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RazaDeSoare spune:

Citat:
citat din mesajul lui mav


...Mai departe... Hai sa descriem familia noastra! Din cine este formata familia noastra?
Sebi: Din iubire!!!!!!
...Mami zambeste... Hai sa incercam sa descriem familia ca si parinti si copii! Cine sunt parintii?
Sebi: Cei buni!



Sebi, frate mai mare, responsabil si grijuliu:
O sa-mi pun ceasul sa sune si o sa inchid usa la camera mea, sa nu-l deranjez pe Antonio, ca el este fragil la sunete zgomotoase!!!!!!








Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!





este un scump.Sa-ti traiasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

.........A avut Sebi o viroza atat de urata... ca din cauza febrei/frisoanelor, i-au fost afectati muchii picioruselor; la inceput nici nu putea sa se sprijine pe picioare, sa mearga... ne-am speriat ff tare...
4 zile a mers precum pinguinul.... azi e deja mai bine. Drept urmare, l-am lasat langa Anto... si am fugit putin la bucatarie...
Si ce credeti?! Cica:
"Mi-a fost mie dor de Antonio, dar nici chiar asa! Pai e cam obositor sa stau cu el..."

....Daca as avea blog, as scrie acum despre cum 'recunosc' copii nostri 'frumosul', despre inocenta lor si despre cat de... sincer isi iubesc mamicile....
...Pt ca ai mei deja s-au trezit si nu pot sa mai zabovesc, va zic doar atat:
Sebi, ieri, de 8 Martie:
-Multumesc, mami, ca te-ai imbracat asa frumoasa!!! Imi place mult rochita ta! si m-a imbratisat!


Ieri... hai sa plec si eu la party de Ziua Femeii... pana sa ies pe usa, tati deja statea comod in pat, cu Antonio pe picioare si Sebi langa... si se uitau la filme 'cu robotii'(spre deliciul lui Sebi). Am vrut sa vada si el cum e sa fii parinte singur acasa, cu grija de doi copii, cateva ore... Acu'.... ce sa mai zic?! Da' si eu ziua... tot asa STAU... ca n-am nicio alta treaba....
Nu tu mancare, nu tu spalare, nu tu plimbare/ curatenie, etc....
Daca tot a fost sarbatoare, am sarbatorit toti... fiecare cum a putut...

Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

cred ca eu am cei mai matinali copii.... daca sebi se trezea la ora 7 de obicei, insa cand se culca tarziu si nu merge la gradi a doua zi, ar dormi macar pana la 8, antonio la ora 6 da desteptarea.
nici macar nu mai vrea sa suga, doar are chef de joaca.... si chiuie si zgarie plasa de la patut cu unghiutele, pana il iau de acolo...
daca sebi doarme langa mine (ceea ce se intampla des in ultima vreme... are si el nevoie de mami... sau poate e doar gelos... dar are cosmaruri daca doarme singur).... evident ca antonio face tot ce poate ca sa-l trezeasca..... daca nu as avea ochii carpiti de somn, mi s-a parea chiar amuzant cum se agita bb sa ajunga la fra-su, sa-l atinga, sa-l mangaie, sa-l traga de par, etc......
asadar, m-am trezit... impotriva dorintei mele... si-s buimaca si nu-mi vine sa ma apuc de nimic...

ah, sa va zic cu sebi... desi am luat alaltaieri reteta cu antibiotic data de dr de familie (caci si sebi este mucos si are rosu in gat!), nu i l-am dat lui sebi... caci ieri l-am trimis la pediatru cu ta-su (alaltaieri am fost singura cu copiii si n-am putut sa ajung cu amandoi la dr).
cica nu era copilul de antibiotic si sa ne schimbam dr de familie, caci e a nush cata zecea oara cand ii da antibiotic fara sa fie cazul......

.....in timp ce scriam, s-a trezit si sebi.... incepe feeria....


Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)



Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

din viata fratiorilor...
azi dimineata, negociam cu sebi sa mearga la gradi... si el... cica vroia sa stea acasa, sa petreaca timp de calitate cu fratiorul lui.
buuuuuuun, zic atunci, daca-i asa, haide sa inchidem tv-ul, calculatorul si celelalte minuni ale tehnologiei moderne (jocul video cu masini, etc) si.... sa petrecem timpul impreuna.
am scos carticelele cartonate, cu imagini de fructe, legume, animale si... povesti ilustrate (am adunat un teanc pt sebi si el le-a pastrat, ca nu-i un copil 'stricacios').
nici n-am apucat sa deschid gura... si sebi s-a pus pe povestit, cica ii "citea" lu' fra-su, urmarind imaginile.
atat de frumosi erau amandoi, cel mare serios, inventand povesti cu fructe si legume si cel mic intinzand si fluturand manutele curioase catre carticele, bucuros ca-i bagat in seama... de fratele mai mare!
am vrut sa-i filmez..... dar mi s-au descarcat acumulatorii si asa ca am ramas si fara poze....
sunt atat de multumita ca avem doi copii sanatosi, linistita sufleteste, suntem binecuvantati cu copiii nostri!

Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)



Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput