Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alte sugestii:
-preferati sa mergeti cat mai mult pe drumul de coasta, privelistea e foarte frumoasa, pe o parte muntele pe cealalta marea.
-inca o data: mai bine in septembrie, in plin sezon riscati blocaje atat pe autostrada cat si pe drumul de coasta.
-in iulie, intre orele 12-13 si 16-17 nu puteam sta decat ori in casa, ori in masina, la aerul conditionat. Afara, in soare, simteai ca mori. De obicei preferam ca la orele alea sa fim pe drum, dupa baia in mare de dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

fetelor ..multumesc de raspunsuri!!...chiar ma intrebam daca a mai fost cineva intr-un circuit de genul asta si ma bucur sa aud asta...cred ca a fost superb!

diana 904...ai dreptate...ne-am tot codit cand sa mergem sa fie 18..sa fie 24...si pana la urma vom pleca pe 25 august din tara...iar cu 1-2 cazari pe drum si cateva zile...vom ajunge cam la sf lui august in croatia si vom sta 2 saptamani...asa ca sper sa fie mai liber...o sa facem ceva rezervari pt primele zile..sa fim siguri..

lavi02...merci pt toate sfaturile si detaliile...imi sunt de mare ajutor!...da...sa ne gandisem si noi sa stam 2-3 zile intr-un loc...si de acolo sa vizitam imprejurimile din jurului locului...orase...insule..etc...
o sa cautam cazari in afara oraselor...sper ca pe la sf lui august inceputul lui septembrie sa se mai ieftineasca...
daca sper la un 20-40 euro pt 2 persoane..sunt prea optimista?..nu suntem pretentiosi..vrem doar sa fie curat
v-ati facut un buget..?..cam cat v-a dus un concediu de genul asta in croatia...circuit?..
noi intentionam sa stam vreo 16 zile cu tot cu drumul...

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

diciu cam asa: la 25-30 de euro gaseam acum 2 ani in iulie o camera cu baie proprie. Cautati pana gasiti curat si frumos, exista berechet din categoria asta.

Multi croati au case construite pe coasta in scop de inchiriere, majoritatea sunt noi, arata f bine.

Noi am dormit 9 nopti la ei (in 6 locuri ), inca 2 la prietenii nostri din Arad cu care am fost. Cu totul ne-a costat 1000 EURO, dar toate cheltuielile legate de masina le-am impartit la 2 cu prietenii nostri. Autostrazile sunt scumpicele, benzina era cam ca la noi.

Alt sfat: fa o investitie in ghidul Lonely Planet: Croatia, sunt ghiduri foarte bune, poate le stii. Se gasesc de vanzare si pe site-ul Lonely planet unde accepta si coduri de reducere gasibile pe net; iesi mai ieftin decat din librare.

In ghid ai obiective, explicatii, harti ale zonelor centrale din orase, etc. Te ajuta mult si la planificarea concediului, si la fata locului sa te orientezi.

Alt "secret": merita sa faci un popas la Mali Ston, o localitate pe o peninsula aproape de Dubrovnik. Un croat ne-a spus ca acolo se mananca cele mai bune fructe de mare din Croatia. E un orasel mic, vechi, cu case de piatra si strazi inguste, are si un zid de cetate si o gramada de restaurante si terase. Au crescatorii de scoici amenajate in mare. Mancarea a fost excelenta, oraselul pitoresc si preturile OK, mnai mici decat in alte parti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Da, Lavi are dreptate cu Ston, acum mi-am amintit....noi nu am stat in Dubrovnik ci in Ston, f frumos orasul si mancarea intr-adevar excelenta si sensibil mai ieftina ca in Dubrovnik. Nu ratati nici zidurile de la Ston (ceva in genul Marelui Zid chinezesc) si, in drum spre Dubrovnik opriti si la Trsteno sa vizitati Arboretum. Daca plecati catre sf lui august probabil o sa fie chiar bine, vremea inca e buna, apa calda si se termina concediile ( pe mine m-a obosit aglomeratia, pana si la toalete la benzinarii era coada, in Dubrovnik era puhoi de lume pe Stradun -strada principala, nici nu am reusit sa vad bine cladirile). Cumnata mea a fost acum cativa ani in septembrie si a fost super. Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Multumesc fetelor ...buna idea cu ghidul acela...eu chiar sunt maniaca in a planifica ai sa iasa cum trebuie...o sa-l caut..deocamdata nu am idee despre ce e vorba...si cum se poate cumpara..da ma uit chiar acuma...

cam asa ne gandeam si noi..la un buget de 1000-1500 euro...reducerea la noi ar veni din motorina...insa suntem doar 2...iar cresterea va fi si din nr de zile...14-16 zile si din faptul ca vrem sa vizitam insule...sa facem si croaziere organizate de acolo...vom vedea..speram sa fie bine...

Vom merge cu siguranta si in Ston si in Trsteno!...
stau si ma gandesc cum or face unii turul europei in 2 saptamani...ca eu simt ca in croatia nu mi-ar ajunge 3 saptamani..


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

diciu despre preturi am povestit "la cald" cand am venit, in pagina 3 din ac subiect.

Perfect de acord cu tine cu turul Europei in 2 saptamani. Noi preferam sa ne concentram pe o tara sau o zona dintr-o tara.

In Croatia vrem sa revenim, ne-a pkacut tare muolt, tara e frumoasa, oamenii politicosi, civilizati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

merci Lavi02

cat despre viza pt Muntenegru..aveti idee?...e necesara?

as vrea sa merg intai spre nordul croatiei, trecand prin zagreb apoi slovenia...si apoi coasta croatiei de la nord la sud spre Dubrovnik. De acolo vreau sa o luam prin Muntenegru..spre casa..

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ce subiect frumos.

In Croatia la mare mergeam cu parintii in fiecare an. acum de cand m-am maritat inca n-am fost ca a venit dupa nunta imediat bb.
De anul viitor sigur mergem, cand stefan va fi maricel. Ne cazam la vile...unde este foarte curat langa Split la 50 km, de ex. am fost la Duce. Preturile sunt bune. Mancarea ti-o platesti separat, manaci la restaurant aproape. Vilele sunt dotate cu de toate:bucatarie, baie, balcon, hol, etc.

De aici din arad pana acolo sunt 900 km....e ceva drum.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

si eu abia astept sa plecam ...

desi mai e pana la sf lui august...ce ma ingrijoreaza sunt vizele pt serbia si muntenegru...mai ales din dubrovnik este peste mana sa ma intorc iar prin ungaria......mai ales ca vreau sa vizitez si muntenegru....si se pare ca trebuie viza pt aceste 2 tari...sau oricum este o bulibaseala ca acest capitol..tot felul de stiri contradictorii...

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Poti sa te intorci tot prin Croatia vizitand si Plitvice cu ocazi asta.

Am citit pe alt forum ca viza pt Muntenegru se ia din granita si costa 15 EUR. Adica e un soi de taxa

Mergi la inceput