Concediu in Portugalia?

Concediu in Portugalia? | Autor: symaco

Link direct la acest mesaj

Am vrea sa plecam la sfarsitul lui septemvrie in Portugalia sa ne vedem cu fratele meu,nu ne-am vazut de peste 3 ani.fetitza mea nici nu isi cunoaste unchiul.
Ne-am tot socotit cum am putea merge,sa nu dureze nici prea mult calatoria,sa ne simtzim siguri si bineintel si la costuri.cu avionul am gasit oferte bune,dar ne este frica sa zburam,cu masina e mult prea multa oboseala...aproape 3000 de km.
o ultima varianta a fost ceea cu trenul...din pacate nu am gasit ceva concret in internet.bineintels ca mi-ar placea sa nu avem schimbare(o sa fim cu bagaje,cupil dupe noi,cam greu sa miscam).
stie cineva ceva despre acest mijloc de transport?cat dureaza in primul rand ne intereseaza,cum e la vagon de dormit..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Symaco, nu stiu daca sunt trenuri directe din Germania in Portugalia, tind sa cred ca nu, dar nu sunt sigura. Eu am facut acum cinci ani un circuit cu trenul cu punctul de plecare/intoarcere Germania si cu una dintre destinatii Portugalia. La dus am luat-o pe un drum f. ocolit, dar la intors am facut astfel: am luat un tren din Lisabona la Paris (n-a fost chiar direct-direct in sensul ca la granita dintre Spania si Franta a trebuit sa cobor dintr-un tren si sa urc in altul, dar ma rog, aproape direct, am avut legatura imediat). Am plecat din Lisabona dupa-masa, am intrat in Franta in dimineata urmatoare si pana la Paris am mai facut vreo 5 ore jumate-sase cred (trenul din Fr. era TGV). Sa fi fost vreo 22 de ore in total. De la Paris pana unde trebuia sa ajung eu in Germania am luat-o pe bucatele ca am vrut sa ma mai opresc sa mai vad niste locuri, dar presupun ca sunt si trenuri directe, depinde unde in Germania.

Apoi iar stiu sigur ca e tren direct Madrid-Lisabona, dar nu stiu care e calea cea mai usoara de ajuns la Madrid din Germania.

Eu am mers si pe traseul Madrid-Lisabona si Lisabona-Paris in vagon obisnuit, dar in ambele cazuri exista si optiunea vagon de dormit.

Drum bun!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

uite aici informatii cu trenurile care circula prin europa.

http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en

_
"I'll make him an offer he cannot refuse"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

fetelor,merci pt raspunsuri!
cred ca totusi am sa renuntz la ideea cu trenul...dureaza 44 de ore,mult prea mult de rezistat pt fetitza mea!pretzul,culmea,e mai mare decat cu avionul.poate reusim sa ne depasim frica de a zbura ca alt mijloc de transport nu se poate!

Mergi la inceput