Parinti de copii cu SD

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

ADUSCA eu ti-am mai scris la Inimioara lui Tudorica despre faptul ca fiul meu Bogdan a avut acelasi diagnostic " canal atrioventricular comun " si a fost operat cind avea 3 ani. Nu este un diagnostic usor dar nici foarte dificil. In Italia copii cu acest diagnostic sunt operati cind au virsta cuprinsa intre 6 luni si 1 an functie de cum suporta boala. Am auzit de o familie care avea pe cineva in Italia si care a facut o vizita "turistica" in timpul careia chipuril.e
copilului i s-a facut rau si au ajuns asa la spital si au facut operatia. Ai prins ideea...
PAULA am primit mesajul tau si iata-ma!
Astept vesti despre tine si bb2. Curaj ca totul va fi bine!
FELIS tot intre noi mergem mai departe!
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

VALI... bine ai venit...

PAULA... Mihai mananca... dar vomita de la medicamente.... El mananca destul de bine zic eu... chiar si doctorii s-au mirat ca mananca cantitativ atat... Trebuie sa ma consult si cu Dr Olteanu si cu Dr Iliescu...
Alaltaieri a mancat la masa de 11, iaurt cu mere si suc de portocale = 220 ml si dupa 20 min i-am dat captoprilul, care nu e decat praf cu putina apa intr-o linguritza de silicon cat buricul degetului... A inghitit si apoi a deschis f natural gura si a dat afara mai bine de 100 ml din ce mancase... Fara sa se innece...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Doar daca ii dau nutrivene intre mese nu mananca la masa urmatoare... E singurul la care reactioneaza asa...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Felis, vezi sa nu aiba ceva cu stomacul, fa niste analize si pt. stomac. In rest ce mai face strunful?
Vali, bine ai venit. Greu te misti, ai mai primit o invitatie si acum cateva zile. Bogdan ce face?, Tu?
Eu acum am sunat sa ma programez la analize si maine la 7 plec sa ajung pana la 8 pe Lacul Tei. Sper sa am noroc cu traficul si sa nimeresc spitalul. In rest e bine bb, sper sa fie si in continuare si inca ma framanta ce sa fac cu amneocenteza.
Alexa, azi am tuns-o putin si nu stiu ce sa ma fac ca nu-i mai place la dus de cand am venit de la mare. In rest e o dulcica si o santajista, iubitoare....o bombonica de fetita.







Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

paula, ai contactat-o cumva pe mamica de care ti-am spus eu? ea e "d-na din Iasi"? M-as bucura sa stiu ca va impartaseste din experienta ei, ca numai voi stiti prin ce treceti...:(

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cristina, nu stiu daca ea este dar am descoperit ca ne cunoastem din copilarie si am petrecut o vacanta la mare impreuna. Il are pe Paula si Stefan? Daca da , atunci e ea.
Multumesc mult de adresa. De atunci am cautat-o si ma bucur ca ne-am regasit. Nu ma bucura deloc ca ne-am regasit prin durerea si suferinta acestor copii. As fi preferat sa ne vedem sau sa stim una de alta dar sa nu avem bb cu SD.







Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

paula, tin pumnii pt tine, nu tre' sa-ti fie teama de o simpla analiza, fiecare organism reactioneaza diferit, poate nici n-ai sa simti, dar e foarte important sa nu mergi timorata, coraj, fii barbata femeie:)
inca am emotii, nu stiu cum s-o abordez pe doamna din iasi, dar stiu insa ca am mare nevoie de sfaturile ei. prietena mea pe moment e total depasita de situatie, inca e in perioada de suferinta maxima.
Copilul o luna nu a luat deloc in greutate, obosea la supt, i-a introdus alimentatia artificiala, sta cu ochii pe el ca pe butelie, cand deschide ochii...tzusti cu biberonu' in gura, ma amuza intr-un fel ca-l indoapa ca pe rate, dar face foarte bine, in urmatoarele doo saptamani a recuperat Tudorica, a pus 800 de grame.
E un copil tare frumusel, merita toate eforturile sa aiba o viata fericita.
Totusi aseara s-a invinetit rau la fata, eram afara la aer, maica-sa a crezut ca i s-a facut frig, insa era clar de la inimioara.
Ma rog sa rezolve cat mai repede aceasta problema.
Felis, pt mine esti o mama eroina, tare mi-as dori ca si prietena mea sa capete forta ta. Probabil o s-o capete daca trece de aceasta perioada grea.

Fetele de pe DC

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by adusca

Felis, pt mine esti o mama eroina, tare mi-as dori ca si prietena mea sa capete forta ta. Probabil o s-o capete daca trece de aceasta perioada grea.

Fetele de pe DC

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.



ADUSCA... sunt doar o mama care-si iubeste copilul din tot sufletul... Sa stii ca inca sufar si nu a trecut o luna de cand am mai avut o depresie care a tinut vreo trei zile...
Durerea e cu atat mai mare cu cat mai este o fiintza micutza pt care sufar dar care nu are sansa unei vieti... Ma rog la Dumnezeu pt o minune atat pt Mihai , dar mai ales pt Andreea care pt a putea trai trebuie sa i se faca transplant de plamani... ceea ce este practic imposibil (fibroza chistica)....
In general vreau sa fiu lasata in pace, sa am liniste... sa-mi vad de viatza mea...
Chiar si acest ajutor moral pe care il primesti e cu 2 taisuri... multi se grabesc cu sfaturi ... si Doamne cate ar face in locul tau... Unii nici nu citesc la subiectul meu ce mai scriu dar deja au sfaturile indelung gandite... Cand incepi insa sa le explici de ce ai luat o anumita decizie, inclusiv sa iei de la capat sa povestesti ce ai mai povestit de zeci de ori si altele care nu ai vrea sa le zici, bat in retragere: "Aaaaaaa... da?... Imi pare rau..." Sau alte raspunsuri care suna cam la fel...
Crede-ma ... sunt asa de obosita... Am obosit sa tot povestesc de Mihai...
Ma gandesc ca faci foarte bine ca esti alturi de prietena ta si multitudinea de informatii o treci prin sita ta si ii oferi exact ceea ce o intereseaza pe ea...
Multa sanatate si putere... Ma bucur ca esti alturi de prietena ta...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Buna fetelor,

Paula ma stie am vorbit de multe ori, cu tine Felis m-am intilnit la subiectul de conta, ei voiam sa va spun ca sora mea are SD si anul acesta face 30 de ani. E destul de bine fizic, in afara de obezitate nu a fost bolnavicioasa in general, e o dulce, e foarte afectuoasa si o matusa buna pentru baiatul meu.

Va pupic.


Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by Rodica P

Buna fetelor,

Paula ma stie am vorbit de multe ori, cu tine Felis m-am intilnit la subiectul de conta, ei voiam sa va spun ca sora mea are SD si anul acesta face 30 de ani. E destul de bine fizic, in afara de obezitate nu a fost bolnavicioasa in general, e o dulce, e foarte afectuoasa si o matusa buna pentru baiatul meu.

Va pupic.


Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!



RODICA... acesta e genul de mesaj care ma ajuta pe mine personal si pe toti parintii care citesc pe internet in diverse articole ca persoanele cu SD nu traiesc decat pana la 5-7 ani si rareori ating varsta adolescentei... Despre SD asemenea bazaconii mi-a zis si dr pediatra la care ii fac vaccinurile lui Mihai... Iti dai seama ca de a doua zi nu am mai fost la ea (merg la ea doar strict pt vaccinuri), am schimbat medicul pediatru...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput