Parinti de copii cu SD

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

AOLEU, PARDON AM DAT CLIC INITIAL PE ALT SMILE DIN GRESEALA. TREBUIAU SA FIE NUMAI SMILES CU FLORI... SCUZE...

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Si eu va citesc si va admir, ca parinti care va luptati cu mentalitati! Eu cred ca foarte mult conteaza cum va priviti voi copilul, ce atitudine aveti voi, pt ca in functie de asta va priveste si lumea. Si daca tu simti ca ai un copil normal, care trebuie tratat ca atare, putini vor fi ceilalti, care reactioneaza ca si vanzatoarea...dar cine stie ce frustrari ascund acei oameni aparent normali...eu zic ca traumele sufletesti, saracia si goliciunea sufleteasca, rautatea, sunt mult mai rele decat problemele puiutilor vostri...
Va admir, sufleteste sunt alaturi de voi, si ma gandesc ca copiii vostri au noroc cu asa parinti, iar voi aveti parte de niste puiuti speciali, calzi si iubitori...


patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cunosc o fam. care au infiat un baiat cu SD. il iubesc enorm si e cel mai realizat copil dintre toti copii lor(6 la nr).
Degeaba eu o tretez normal daca mediul o respinge si se poarta urat cu ea.
D-na dar ce are, se ia????? si multe de genul asta, am momente cand le raspund, depinde de starea din acel moment dar am momente cand incerc sa fiu cat mai diplomata si politicoasa si imi dau seama ca nu am cu cine. Am intalnit oameni care ma trateaza normal si pe Alexandra la fel, si care au citit multe despre boala si nu ma intreba nimic. Sunt rari, imi doresc sa-i mai revad dar nu prea avem timp.
Ma rog sa dau peste oameni buni cara sa vada cu ochi buni copilul cu probleme, nu sa ceara directoarei de gradinita sa nu o primeasca sau sa o mute la alta grupa.
Nu mai vreau sa comentez, deja ma doare capul si nu stiu cat ma intelegeti, macar voi ce cititi sa nu faceti ca ei.







Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

va citesc si eu si va admir pt ce faceti pt copiii vostri; din pacate nu am vazut emisiunea de care vorbea Paula, imi pare rau. vorbeati de ce se intampla in scoli, pe strada...pe mine inca ma intriga si nu ma pot obisnui cu ideea ca un parinte isi poate abandona copilul pt motivul ca are Down...lucrez intr-un centru de zi si am in fata ochilor bebelusul cu care voi lucra maine, de un an si 4 luni, care are Down si care pt parinti este o mare "rusine" si l-au abandonat. de aceea va felicit ca sunteti langa copilasii vostri!! e cel mai important; incet-incet se va schimba si mentalitatea oamenilor si cei ca voi vor contribui enorm la asta.

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Sa le fie rusine acelor parinti, are Dumnezeu grija si de sufletele lor. Noi o iubim enorm si nu as renunta la ea pt. nimic in lume, am stiut de la 2 luni ca are SD si nu am vrut sa fac avort indiferent daca va fi sau nu sanatos copilul. Am considerat ca mai bine il fac decat sa nu mai am copii. Am cautat totusi sa stiu sigur daca este bolnav bb si am fost mintita de toti ceilalti dr. pana la nastere. La nastere am ramas la ce hotarasem la 2 luni, sa nu renunt la copil pt. nimic in lume. Piedici si tentative din partea unora au foat de am lua copilul, de a mi-l omaora...multe, dar am luptat ca o leloaca si nu i-am lasat sa-i faca rau. Nu stiam ce ma asteapta si nici ce e cu bola dar am sperat si mai sper, cum au fost minuni pana acum vor fi si de aici in colo. Nu este cum sunt alti copii, adica prea bine si unde am ajuns cu ea am ajuns datorita muncii mele de zi cu zi si drumurilor facute prin centre de recuperare. Eu sunt foarte mandra de ea si ea ne iubeste, ne adora, e o dulcica. Nu am cuvinte cum ne multumeste in felul ei ca o ducem la joaca, ca o dam in toate leaganele, ca ne tinem de ea sa faca ce vrea, ne sufoca de dragoste si de pupici. Rade permanent, de la trezire si pana adoarme, si in somn daca o mangai sa vedeti cum ractioneaza si cum face...iti vine sa o papi asa de dulce este.
Am vazut un baiat de 11 luni zilele astea, merge singur...face multe identic unui copil de varsta lui si normal, m-am bucurat foarte mult. Am vazut si mai rau dar sunt mai putini, din ce cunosc eu.
Daca ati vedea cazuri si mai grave la centru de recuperare ati spune ca ai nostri sunt foarte bine si ca nu au nimic. Eu am plans 3 luni la inceput de durerea parintilor lor. Acum m-am obisnuit si ii cunosc pe toti si nu ma mai uimesc...ii tratez cum ar fi normali, firesc. Unii au evoluat altii nu.
Va pupic si va iubesc.
Reportajul nu a aparut inca, poate saptaman viitoare sau peate 2, luna asta sigur. Va anunt, dau anunt mare la Discutii generale. Nu ratez ocazia de a va anunta apariatia micii mele vedete si a mamei ei. Nu stiu ce va arata concret dar sper sa fie bine. Am filmat 3-4 ore si emisiunea este de 30 minute.

Maine ma intalnesc cu o printesa de 10 luni si mama ei, tot cu SD, sa ne plimbam, sa mergem in oras...nu ne ferim, nu ne ascundem ci le aratam tuturor ce copii avem si ca nu ne este rusine cu ei.








Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Paula, in complexul in care am lucrat eu era un centru de plasament, cu copii (inclusiv cu SD) abandonati de la nastere, nevizitati vreodata, si un centru de zi, gen gradinita de recuperare. In momentul in care o mama, care are acolo copilul in ingrijire si recuperare de zi a vizitat centrul de plasament, a iesit plangand in hohote si a zis atat: "Doamna, eu cred ca sunt cea mai fericita de pe lume ca nu mi-am lasat copilul si are cine sa il iubeasca si sa il mangaie si sa se gandeasca mereu la el!" Era terminata si de cate ori ne vedeam imi zicea ca ea nu mai are nici o problema (desi problemele le are si le vedeam). Eu am trait cele mai crunte experiente cu acesti copii, abandonati, de care ani de zile nu s-a ocupat nimeni si se vede. Si atunci cand iesi cu ei pe strada primesti niste cuvinte destul de dure. Ei nu le percep poate, insa eu le luam chiar ca pe o insulta la adresa mea, care vroiam sa le ofer macar ceva din sufletul meu, daca altceva era prea tarziu sa le ofer.
Lupta voastra e nemaipomenita, indiferent pe ce cai, asta trebuie facut! Stiu si o organizatie in Bucuresti, care duce aceeasi lupta de schimbare a mentalitatii, RENINCO, si presedintele de acolo este o tipa extraordinara, implicata in tot felul de programe, am vazut-o si la tv in ceva emisiuni (Ecaterina Vrasmas se numeste doamna)!
Va pup si nu vreau sa inchei inainte de a-i ura sarbatoritului zilei, Mihaita a lui Felis, sanatate si La multi ani, azi fiind sarbatoarea numelui sau!
Numai bine, Elena




Mami ”de George”
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii
www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

paula esti de admirat, inca o data! vreau sa-ti spun ca-mi dai si mie aripi....

felis; sa-ti triasca ingerasul si sa ai parte de multe, multe bucurii din partea lui! La multi ani Mihaita!



s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu nu spun ca este usor, dar trebuie sa ne asumam si responsabilitatea de ai creste daca am stiut sa-i facem. Este greu, nu pot sa scriu chear tot prin ce trec, dar merg mai departe si o iubim enorm. Sa nu crezi ca o tratez ca pe un copil bolnav, din contra poate am momente cant sunt cam dura cu ea dar ii vreau binele. De inteles, sa stii ca inteleg foarte bine tot, mai ales cand se vorbeste si mai ales daca sunt discutii legate despre ei. Alexandra este foarte inteleapta si distinge cine si ce vrea de la ea si daca o iubeste aceea persoana. Asa m-as bucura daca am avea acest simt si noi cei maturi. In timp se pierde si e rau.
Ma bucur foarte mult ca intre parinti si mai citesc dar mai ales cei ce ne si scriu, sau ne povestesc cum esti tu HelleneC din viata lor mici intamplari. Mai sunt si altii care ne-au scris dar tu esti ultima si de aceea te-am mentionat.
Si eu as vrea sa infiez un copil, e greu ca sotul inca nu prea crede ca Alexa nu e bine si nici rudele nu ar accepta. Iar financiar nu sunt total independenta ca sa spun ca fac pasul. Poate in timp, nu se stie. Eu sunt foarte miloasa si de aceea evit centrele de copii ca as inebuni si nu pot rezista la ce as vedea.
Sanatete multa tuturor si sa auzim numai de bine.









Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Imi dau totusi seama ca nu treceti indifereti pe langa ce postam la cele aproape 4000 de vizionari. Ma bucur foarte mult ca sunteti interesati si de cei din jurul vostru.
Felicitari.







Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

paula, ai un copil, mai faci unul , si vrei sa adopti unul? pai, esti fenomenala, jos palaria in fata ta. eu atat ma cacai saai fac unul... si am implinit 38. cu siguranta ca nu-l mai fac... aici viata nu e prea usoara, iar nasterea cred ca nici n-as pute-o plati daca un flacon micut de spirt costa cel mai putin 2 euro.

in ce data este nascuta alexa, nici nu te-am intrebat!?
al meu e pe 18 iulie si il cheama si andrei. abia astept sa-si sarbatoreasca ziua la gradinita. i-am cumparat jucariile preferate: un coiot, pe tom si un maimutoi. o sa-i fac poze. cred ca n-o sa mai poata de fericire. alexei ce jucarii ii plac? ce progrese a mai facut? vorbeste?

pupici

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput