Parinti de copii cu SD

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Este cumplit, stiu pe propria piele cum e sa fii mama de copil cu probleme si felul cum esti tratat, privit....dar daca nu le dai peste nas atunci cand o patesti sau nu arati ca nu-ti pasa de ei nu se vor schimba si nu vor vedea cu alti ochi pe cei din jurul lor. ( NU am povestit ce am patit intr-un mare magazin...si cum o "d-na" a stat si m-a masurat si tot s-a uitat la ce vreau sa-i cumpar printesei si la final....dupa 30 minute m-a intrebat, De ce-i mai cumparati ca vad ca are probleme si nu merita investitia????....nu pot sa-ti spun cum i-am raspuns si ca i-am dat un sfat sa nu mai faca si la altii la fel ca s-ar piteas trezi cu o surpriza neplacuta si ar fi mai bine sa-si vada de treeburile ei.) Eu incerc, ca nu prea sunt ajutata si toti asteapta sa fie ei ajutati si sa se produca o minune dar sa nu fie si ei implicati, este o alta problema. Ce sa feresc?, de ce?, pt. ce?....sunt multe intrebari de care oricum nu vom scapa niciodata. Se vede, e vizibil si vreau sa stie ca sa nu ma mai intrebe, sa nu mai reactioneze ciudat.....
Ce va fi , va fi, dar incerc sa produc o mica schimbare, si ma voi lupta pana in panzele albe. Au drepturi si ei, au drepturi egale si trebuie tratati in mod egal. De ce sa nu vedem ca sunt multi cu probleme mai destepti decat altii care nu au aceasta stea in frunte si nu au sansa, noroc sa se ridice si sa lupte cu cei NORMALI. Eu am incredere si in acesti copii, sper ca munca mea sa dea si roade.
Nu vreau sa-mi amintesc sau sa traiesc clipele urate care mi se intampla, vreau sa visez in continuare ca se va produce si o minune si va fi bine si pt. ei.
Ce vrei sa-ti spun cat de condamnata si jicnita am fost cand am anuntat ca mai vine un bb, cum au reactionat toti cei din jur si dor cativa m-au felicitat si s-au bucurat de lupta mea. Nu vreau sa-ti povestesc prin ce am trecut sau trec dar lupt in continuare si nu-i las sa comenteze cat nu cersesc nimic de la ei pt. copilul meu si nici pt. mine. Fereasca Dumnezeu sa ajung mai rau ca sunt mancata de vie, dar mai ales copii mei.
De cand am nascut fetita am postat poze, am spus ce este si nu m-am ferit, nu ma voi feri niciodata de adevar. Nu este ceva pe care sa-l bag in buzunar si sa-l feresc de ochii lumii. Ma bucur enorm ca am schimbat multe conceptii, atitudini si sper sa mai schimb si altele. Unii sunt si foarte apropiati carora le era rusine cu o nepoata, verisoara...ruda cu SD. Acum sunt alti oameni si vad lucrurile altfel, si sa stii ca in mare se datoreaza atitudinii mele fata de boala, de Alexandra, de ei...de tot.
Am scris toate aceste nu numai pt. tine ci si pt. cei ce citesc ca sa stie ca nu-i usor sa lupti cu morile de vant si sa schimbi mentalitatea, privirea, atitudinea....Va fi un material foarte frumos in care am incercat sa arat multe lucruri din propria experienta si care poate va schimba multe idei, ganduri ...asupra celor napastuiti. NU mi-am dorit sa trec prin asa ceva dar soarta m-a facut o luptatoare de mica si cred ca am un destin de a schimba ceva, nu se stie.
Gata ca m-am lungit prea mult si nu-i momentul. Am sa anunt cand va fi difuzat reportajul, cat de curand si pe un post central la o ora acceptabila.
Va pupic pe toti si sa stiti ca va iubesc asa cum sunteti si nu va cer nimic decat intelepciune. Sanatate si Doamne ajuta.











Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Felis, Paula si restul fetelor(ca nu va stiu pe toate) in fata voastra!Sunteti niste mamici deosebite, curajoase, luptatoare si extrem de iubitoare, si aveti niste copii deosebiti(in sensul extrem de bun al cuvantului)!
Multi dintre noi ar avea ce invata de la voi!

Pupici!


Ioana& Alesio(08.10.2004) cu un piticot
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Multumesc mult de primire fetelor!...

Paula... Sarcina usoara in continuare si multa fortza... Doamne ce om si vanzatoarea aia E greu intr-adevar!...

Poze din Italia

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am dat un exemplu, ar fi multe si ce mai aud si de la alti parinti ce patesc...dar nu are rost sa va incarc memoria cu problemele noastre. Important ca citit ce se scrie si poate unii mai invata una alta.



Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am pus poze noi cu fetita daca vreti sa va uitati....
"La Raducu" si 29.10.2005, aici le gasiti






Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ce tampita, considera ca a cumpara ceva pt copil este o investitie buna sau rea? Doamne, unde o sa ajungem? cand o sa ni se deschida si noua romanilor capul, ca mult timp mai trece...

fetelor v-am vazut ingerasii. ... sa va traiasca... sunt tare frunusei... si mihaita si alexa.

paula, putere , putere, putere iti doresc in continuare - cu oamneni ca tine sigur se va schimba ceva. imi doresc sa pot vedea si eu filmuletul cu alexa, daca nu , cand o sa ma intorc in romania, il iau pe cd de la tine, nu?

pupici

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Paula, ai toata admiratia mea, tu de fapt nu lupti doar pt Alexandra, fiecare lupta o castigi pt toti cei bolnavi de SD.
sigur eu as proceda ca tine, dar inteleg si atitudinea celorlati parinti. e cumplit sa lupti cu mentalitatile, mai ales ca fiecare lovitura o incaseaza copilul tau. asa ca multi incearca sa-i protejeze, dar care e pretul?
ma gandeam ca mereu copii cu SD platesc un pret, indiferent de decizia luata.

azi am fost la mormantul lui Tudorica si mi-am adus aminte ce mi-a scris doamna din Iasi cu care mi-ai facut legatura, mare dreptate avea:

"Pana la nasterea lui Stefan nu am remarcat niciodata urarea
romanilor, sa va traiasca copilul! De sase ani plang de fiecare data cand o aud. E atat de adevarata. Totul se reduce, pentru cei cu copiii cu dizabilitati, la aceasta: sa traiasca! Apoi, incetul cu incetul, daca puiul nu are probleme grave, iti doresti sa fie sanatos. Un copil sanatos progreseaza mai frumos decat va imaginati."



Fetele de pe DC


Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

paula, ai tot respectul si ... incurajarea mea, daca imi permiti. Nu stiu prin ce treci, imi pot doar vag imagina. Adusca are mare dreptate, fiecare lupta o castigi pt totii copiii bolnaviori din Romania, nu numai pt comoara ta mica. Doamne, cat noroc are fetita ta, sa aiba o mama atat de deosebita! Felicitari si multa putere sa mergi mai departe!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Paula, ce cumintica sta Alexadra la pictatul fetei!... F frumoase poze!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57849" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

baietelul meu nu vrea niciodata sa-l picteze pe fata nimeni. aici la toate sarbatorile exista ateliere de bricolaj. am stat o data la o coada mare , multi copii vroiau sa se picteze pe fata... cand am ajuns in fata n-a mai vrut ..m-am suparat.. toti copiii erau asa de frumsosi pictati... ca a ta...

cum ai reusit s-o convingi, paula?

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput