M-am hotarat ......adoptie (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

azi s-a facut primul pas- am cunoscut asistenta ce ne-a fost repartizata! e o tipa faina desi eu am fost pregatita pt ce e mai rau dupa experienta mea cu dpc. ce e rau e ca mi-a spus ca nu voi obtine atestatul in 60 zile pt ca va fi o perioada de concedii si trebuie facut un curs care se va face pe la sf lui august, inceputul lui septembrie, trebuie sa ne adunam mai multi cursanti. mi se pare un pic ciudat, tinand cont ca eu am 2 copii, dar e procedura standard care trebuie urmata. m-a linistit, parintii biologici nu au dreptul sa cunoasca identitatea noastra, acum e mai strict decat dupa legea veche--asa mi s-a spus defapt si prima data cand am sunat la dpc, apoi cineva m-a speriat ca dupa legea noua parintii naturali au dreptul sa si vina la noi sa vada copilul-am simtit eu ca defapt era un test, care l-a si speriat pe sotul meu (pe mine nu ma mai sperie nimic).Acum astept iar saptamana viitoare pe sfarsit sa vedem ce va mai fi- o noua intalnire de evaluare, sau cu psihologul...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

minnie, ai grija ca chiar daca copilul are parinti necunoscuti nu e adoptabil dupa noua lege. procedura e grea si anevoioasa, se vor cauta parintii, si rudele pana la gradul 4, si e rau pt ca nu este un termen pt lucrul acesta, poate dura oricat, si daca tu iei copilul, si te atasezi de el, si va fi gasita mama adevarata, aceasta va putea sa-l ia mai ales cand va vedea ce frumos a devenit, sau ca voi il doriti... nu poti sti ce fel de oameni sunt, mai ales ca am inteles ca pot primi bani pt reintegrarea copilului...gandeste-te bine, mai bine urmareste-l din umbra, sau stiu eu cum e mai bine? si mie mi-e frica ca daca vad o fetita am s-o vreau oricum, desi logic stiu ca ar trebui sa astept pana sa fie cu toate in regula. asta e cel mai greu, sa stai si sa astepti...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Patri, te contrazic, daca e din parinti necunoscuti inseamna ca n-au pe cine sa caute. Cu alte cuvinte, spitalul sesizeaza DPC-ul cu privire la copilul aflat in dificultate, DPC-ul e obligat sa faca demersurile pt. identificarea mamei(prin Directia de evidenta informatizata a persoanei) dupa care, daca ei spun ca persoana respectiva nu exista in baza lor de date(adica numele si adresa sunt false) si alte coordonate pt. identificare n-au vor trebui sa inregistreze copilul cu linie-linie, situatie in care copilul devine automat adoptabil(pt. ca nu se mai pune problema reintegrarii).
Minnie, cred ca ar trebui sa ai legatura si cu cei de la DPC in sensul ca trebuie sa te asiguri ca fac tot ce e necesar pt. clarificarea situatiei copilului si-abia apoi sa te gandesti la plasament.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minnie spune:

Da fetelor ,asta si fac ,o urmaresc din umbra.De dimineata am sunat sa vad cum e,daca maninca tot asa de bine(s-a nascut cu 4,300 kg),si asa in general cum e.Este inca la spital ,n-au inceput ancheta sociala .Am sa merg la juristul DPC,si sa discutam .Oricum pina nu-i gata cu ancheta pot doar sa visez la ea.Apoi am varianta sa-mi fac cerere de asist. maternal fara plata.Dar,ma retine faptul ca,"parintii" (in cazul ca-i gasesc)au dreptul sa stie adresa asis.maternal.Of,parca nicicum nu-i bine.Singura mea consolare e ca daca-i sa fie a noastra ,Dumnezeu ne-o va da,sigur cu zbatere din partea noastra.Dar nimic nu-i usor in viata.Va pup pe toate,si mii de multumiri pt.tot ce-mi spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

salut si eu am botezato pe micutta mia printesa,inainte sa ma apuc de acte si inainte sai schinb certificatul,pe vremuri o chema Tatieana,acum se numeste,Lidia NIcol,si e frumoasa foc sincer nustiu cum sa le expun dar e superba,si are si din caracterul meu incapatinat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

de fapt vorbiam de poze ca nustiu cum sa le expun,ca sa le vedeti si voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Andrei (Briantis)
Andreea (lili)

Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de tot ce e mai frumos in viata.

Va pup,


Flory si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Multumim de urari Flory .Asemenea si voua va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Andrei

Andreea

Sa fiti sanatosi si sa aduceti numai bucurii parintilor vostri

Lorelei si




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Fetelor ,am o nelamurire !Trebuie sau nu sa-mi reinnoiesc atestatul ,avand in vedere ca nu am finalizat adoptia ?Avocatul spune ca da ,dar nu am incredere suta la suta in el ,am intrebat la Dpc si mi-au spus ca o sa se intereseze ,ca nu stiu cu siguranta ,iar pe de alta parte Pashosha a finalizat adotia cu atestatul de anul trecut.Pana la urma cum e?Ma apuc sau nu de strans din nou actele ?

Mergi la inceput