de unde adoptam?

de unde adoptam? | Autor: flaviutza

Link direct la acest mesaj

prietena mea tocmai a trecut printr-o situatie dramatica . dupa ce a primit fetita acasa , bunicii ei s-au razgandit. (mama era minora). asta se intampla acum o luna.
cu greu a reusit sa treaca peste aceasta pierdere. va dati seama , a avut copilul acasa 10 zile, i-a luat carut patut etc, a intrat in clubul mamicilor din cartier.
totusi vrea sa mai incerce , numai ca momentan, in judetul gorj nu se gasesc copii. cica sunt prea multe cereri, desi eu ma indoiesc . a aparut si un articol in ziarul local in care prefectul trambiteaza acest lucru.
ce vreau eu sa va rog.. in bucuresti sau in alt loc, unde poate cauta un copil? are atestatul de adoptator, dar timpul trece.
ar dori o fetita, daca se poate cu situatia CLARA, in sensul ca nu vrea sa mai treaca odata prin ce a trecut.
puteti sa ne dati cateva adrese? sau, desi indraznesc sa sper prea mult, poate stie cineva cumva o fetita pana la 1 anisor gata sa isi intalneasca mamica?
a zis ca e hotarata sa plece prin tara sa caute singura...e o fata de nota 10 .
o sa revin maine cu amanunte :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

am uitat sa precizez, nu vrea o bebita mica la o luna doua , pt ca nu doreste sa mai existe riscul sa-i fie luata inapoi. intre 7 luni 1 an , chiar 1 an si doua trei luni.deci dupa ce parintii au fost decazuti din drepturi . din ceea ce mi-a zis ea am intees ca la 6 luni se intampla acest lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Imi pare rau ca prietena ta a trecut prin asa ceva...
Din pacate asta e partea cea mai grea a procesului de adoptie (dupa parerea mea), cautarea copilului. Ce sa iti zic, sunt atatea fete numai la noi la subiect care inca sunt in cautari, nu poate nimeni sa iti zica adresa unde se gasesc copii, mai ales cu situatia clara. Totul ce poate face dupa parerea mea este sa isi intinda antene in toate partile, sa spuna cat mai multor persoane ce doreste si nu se stie de unde iese o cunostinta care stie undeva un sufletel in asteptare.
Multa-multa bafta!
Sa fiu sincera, cred ca depinde si de norocul omului, cum face destinul sa iti intalnesti copilul....

Editez, ca am vazut al doilea mesaj....
Nu stiu sincer cum e dupa legea noua, dar din cate stiu eu, faza cu decaderea din drepturi nu la 6 luni ci dupa 6 luni in care nu se interesau de copil, nu mai e in vigoare de vreu an. Acum sunt cu totul alte conditii de declarare a unui copil adoptabil. Si, din pacate, varsta la care copiii vor fi cu situatia clara va fi mai mare. Ceea ce spui ca nu vrea mic-mic....nu e de ajutor. Pentru ca se gasesc mai usor copii de 2-3 ani si mai mari. In jur de un an....e inca in categoria "raritati".

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

FLAVIUTZA,
situatia dupa cate o cunosc eu nu este asa de roza, ci este dramatica pe alocuri. Cred ca trebuie rabdare. Acum cand ai spus de razgandire, a trecut un fior prin mine, caci si eu la randul meu am copilul in plasament.

Mergi la inceput