adoptie copilul sotiei

adoptie copilul sotiei | Autor: am

Link direct la acest mesaj

Buna ziua
Am o fetita din prima casatorie, iar actualul sot doreste sa o infieze. Deasemenea si fetita (11 ani). Nu stim de unde sa incepem si ce ar trebui sa facem, care sunt procedurile si cat ar dura.
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu zic sa faci un drum pana la DPC-ul din orasul tau si sa vorbesti cu asistentele sociale sa te lamureasca.
Dar poate stiu alte fete mai multe.
Succes!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

cu siguranta se poate pt ca am intalnit un caz chiar acum cand faceam si noi procedurile de adoptie pt bebele nostru.
Treci pe la DPC si ei iti spun tot, dar cert este ca diferenta mare intre ce am facut noi si ce ai de facut tu nu este
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns am spune:

Va multumesc mult pentru sugestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

In primul rand trebuýe ca tatal fetýteý sa fie de acord cu adoptia, ýar procedura adoptieý ýn familie e maý usoara putin decat cealalta si evident maý scurta.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Nu stiu daca mai e de actualitate subiectul. Poate ca pana acum s-a rezolvat.Dar actualul meu sot a adoptat baietelul meu din prima mea casatorie si vreau sa va spun ca nu a fost chiar asa de simplu. Mai intai trebuie ca tatal natural al copilului sa renunte la el si sa fie de acord cu adoptia actualului sot. Pe urma urmeaza ancheta de la Protectia Copilului din orasul de unde locuiti. Vor fi intrbari de genul: De ce doreste sa-l adopte actualul sot? S-a gandit bine ce face?
Vin sa vada daca copilul are conditii de trai decente. Oare de ce nu vin si in momentul in care sotia este parasita de sot?
Dupa toata tevatura asta am asteptat actele sa facem un nou certificat de nastere 7 luni. asa ca nici macar adoptia in familie nu este atat de simpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Flexi, chiar daca pentru "am" nu mai e de actualitate subiectul, noi iti multumim pt detalii, poate altcuiva ii vor fi de mult ajutor.
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns am spune:

Va multumesc pt. raspunsuri. Acum le-am vazut pt. ca am fost ocupata tare si nu am mai intrat pe forum.

Mergi la inceput