Ma poate ajuta cineva?

Ma poate ajuta cineva? | Autor: silvia_112

Link direct la acest mesaj

Buna...ma bucur nespus de mult ca exista acest forum .il STUDIEZ DE MULT DAR ACUM M-AM HOTARIT SA SI CORESPONDEZ. CU VOI.AM SI EU O PROBLEMA SI VREAU SA VAD DACA MA PUTETI AJUTA.AM OBTINUT ATESTATUL DE PARINTI APTI SA ADOPTE DAR PROBLEMA ESTE CA EU SI SOTUL MEU VREM O FETITA DE 1 LUNA CEL MULT 3LUNI SI NU GASIM.PE UNDE MERGEM NE SPUN CA NU AU DEOCAMDATA.POATE STITI VOI PE CINEVA SA VREO INFORMATIE CARE MA POATE AJUTA.AM VAZUT PE FORUM UN MESAJ CA ERA CINEVA CARE SPUNEA CA ESTE O FETITA DE 4 ZILE SI INTREBA CINE VREA SA O INFIEZE DAR AM VAZUT PREA TARZIU .MULTUMESC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Silvia,bine-ai venit pe forum, sunt sigura ca fetele te vor ajuta cu sfaturi si cu ce vor mai putea.

Te rog insa, nu mai scrie cu litere mari, scrisul in acest mod echivaleaza strigatului la interlocutori.
multumesc,

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Silvia ,bine ai venit !
Etapa asta de cautare a copilului e una din cele mai grele .Daca vrei un copil asa de mic probabil ca stii ,ca initial va trebui sa-l iei in plasament ,cu riscurile de rigoare ,apoi in incredintare in vederea adoptiei ,asta pentru ca declaratia mamei de renuntare la copil care se dadea pana anul trecut la 42 de zile se da dupa legea noua cred, ca la 60 zile si mai exista un termen in care se poate razgandi .Daca esti hotarata sa-ti asumi aceste riscuri atunci ,parerea mea e sa iei maternitatile la rand si sa vorbesti cu asistenta sefa de la fiecare sau cu neonatologul si sa lasi numarul de telefon si eventual un buchet de flori ca sa te sune cand apare ceva .
Eu iti urez multa bafta in a-ti gasi copilul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

multumesc mult ptr.incurajari dar pe la ce maternitati am fost nu am gasit asa micut si ce erau ori erau rromi sau fara dosarul finalizat,asa ca o sa mai caut si va anunt imediat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Pai tocmai asta e, la varsta asta nu ai nici o sansa sa gasesti un copil cu situatia clara. Daca toate ar merge unse, potrivit noii legi, situatia lui s-ar clarifica, cel mai devreme, undeva pe la 3-4 luni, din pacate insa...
Asa ca fie accepti ideea ca puiul e ceva mai marisor decat ti-ai inchipuit tu, dar cu situatia clara(si nici asta nu mai e f. simplu), fie asa cum ti-a zis si Briantis iti asumi niste riscuri si stai cu frica-n san pana se termina povestea.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Silvia este greu sa gasesti un copil asa de mic cu formele facute, dosar complet si alte chestii care tin de lege. Si noi la fel am fi dorit, un copil mai mic dar asa a vrut D-zeu sa se intample. Iar la 4-5 luni pe noi chiar ne-a incantat si ceea ce este mai bun este faptul ca are osarul aproape gata. Si astazi la o saptamana de cand a venit acasa, s-a obisnuit de minune!
Succes la cautari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

nu ma deranjeaza daca are 4-5 luni dar nu vreau mai mare.sper sa gasesc cit de curind.Tu unde ai gasit valiburu?Ai cautat tu sau te-au anuntat cei de la protectia copilului?Eu am facut cerere si la alt sector dar mi-au raspuns prin posta ca deocamdata nu au bebelusi?La mine la sect. 3 la fel.Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Noi nu am inceput cautarile in maternitati. Copiii sunt in grija DPC-urilor, asa ca eu am luat-o de sus in jos. Te sfatuiesc sa iti cauti o relatie la DPC-uri, iti trebuie o persoana cat mai sus si cat mai implicata in caz, nu cineva din afara. Astfel vei obtine mult mai usor date despre dosare si stadiul in care se afla actele. Daca mergi la maternitate, vezi un copil si apoi te interesezi de cum are actele si care e statutul sau....mi se pare ca pui un pic caruta inaintea cailor (dar nu e imposibil sa reusesti si asa....).
Asa ca, ma repet, cauta pe cineva, arunca vorba in 4 zari, de undeva sigur va aparea o persoana care sa stie pe cineva undeva.......regula de aur este aceea ca "copilul tau te asteapta".
Succes si multa rabdare si noroc.
Si daca intri si la "M-am hotarat...." si doresti, te trec si in listuta noastra.....

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


buna ziua
in ce sector stai silvia?..
si retine ce ti-au spus fetele..sanse sa iliei mai mic de 5 luni sunt aproape 0
oricum, daca vrei sa il iei din spital risti enorm ..
gandeste te bine
sfatul nostru al tuturor este sa il iei mai mare , dar sa dormi noaptea linistita ca este puiul tau...asha mic, risti sa se razgandeasca mama, sau cine mai stie ce ruda...
oricum, multe felicitari pentru ce faceti si bafta in continuare
pashosha si grashii Luca si Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

Locuiesc in sectorul 3 iar cerere de vizitare am depus la sect. 4 ptr. ca cei de la 3 au spus ca nu au bebelusi asa mici.Sper ca reusesc cat de curind iar primele care vor afla veti fi voi.multumesc ptr. sfaturi si bafta la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Silvia,noi am fost contactati de cei de la DPC in scurt timp de la depunerea dosarului si lucrurile au mers mai repede pentru ca am vrut un baietel si am fost de acord cu plasamentul.
Iti doresc succes in continuare.

Mergi la inceput