M-am hotarat ......adoptie (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Intrucat in dosarul nostru de adoptie totul e facut cu dosul ,iar noi trebuie sa facem recurs ,iar intreaga poveste se va prelungi cine stie cat ,trebuie sa ne apucam sa refacem atestatul de familie adoptatoare din timp ca,macar de asta sa nu se poata lega tribunalul .Asa ca rog fetele care au facut de curand asta sa-mi spuna cum se face ,cam ce e diferit fata de anul trecut .
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Fetelor,
Lamuriti-ma si pe mine si corectati-ma daca gresesc.
Inteleg ca se face o evaluare psihologica a copilului in momentul incredintarii si una la sfarsit dupa cele 3 luni de incredintare.
In aceasta perioada de 3 luni, vine asistenta sociala bilunar sa vada cum se acomodeaza copilul, daca este tratat cum trebuie, etc sau cam la ce interval?
Dupa cele 3 luni de incredintare, mai vine asistenta acasa?
Am citit in graba, recunosc, insa am vazut ceva cu perioada de 2 ani. Nu am inteles bine. Asistenta sociala vine acasa si in perioada pana la 2 ani sau nu? Daca da, de cate ori?
Doamne ce fericite sunteti cele care aveti deja bebici. Va doresc numai bucurii de la bebici vostri.Dumnezeu ne va ajuta si pe noi-aspirantele la titlul de mamica- cat de curand. Simt asta.
Pupici la bebici
Irina_g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Corina ce ai facut azi? Ai fost la avocat? Te asteptam cu vesti si tu vii ca faci din nou atestare. De cand ai tu atestatul?

Te pup,



Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Briantis,
Pana in etapa in care sunt eu, pot cu placere sa te ajut si sa te indrum.
Primul pas: m-am dus la DPC unde am capatat o lista cu acte ce trebuie aduse (ti le spun imediat)
Al doilea pas: am dus actele cerute la DPC iar la o saptamana dupa ce am depus dosarul m-a sunat asistenta sociala desemnata.
In functie de programul asistentei si al vostru stabiliti o prima intalnire. La noi, prima intalnire a fost acasa, la altii a fost la DPC. Difera cred de asistent. Prima intalnire la noi a durat 4 ore, la altii 2.30 ore.
Al treilea pas: s-a stabilit o intalnire la DPC cu psiholoaga.Aceasta intalnire a durat 2.30 ore. Iti spun imediat detalii.
Se pare ca va mai fi o sedinta cu psiholoaga si eventual asistenta la noi acasa, ca sa vada unde stam, ce conditii putem oferi bb-ului si apoi asteptam atestatul, asta daca nu mai apar alte intrebari suplimentare din partea lor.
Am o mare rugaminte: detaliile ti le trimit pe mail pentru ca altfel as umple repede paginile forumului.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Corina, daca atestatul il ai de anul trecut este valabil pentru ca in legea veche nu era trecut nici un termen de valabilitate ( suna de parca ar fi inghetata ). Adevarul este ca instanta sa judece si pe legea noua si pe cea veche, cum a fost la mine cu rapoartele de evaluare, dar tot la mine la data de 13 iunie atestatul meu expirase (conform noii legi) de o saptamana. Nu am avut nevoie nici de caziere.
Dar.... cate bordeie atatea obiceiuri.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



irina_ina, cu cea mai mare placere va voi spune totul , numai stai sa trec de hopul cu Luca pe 30...nu este mare lucru, sa nu te panichezi, cat despre faptul ca ai fi vrut o surioara, nu cred ca niste formalitati trbuie sa invinga dragostea de mama...cu curaj inainte..eu si briantis avem probleme, e adevarat, dar sunt sigura , sigura ca Dumnezeu este cu noi si ne ajuta sa putem trece peste acest moment greu ...am incredere maxima, (desi tremur si ma apuca plansul tot mai des)
Briantis...manga ne facem cand terminam cu bebeii si sunt pe numele nostru...
irina_g, dupa cele 3 luni, DPC are dreptul sa vina cand vrea sa iti vada copilul...dar nu iti face probleme, nu se vor obosi foarte mult, la mine ...nici nu mai stiu cum arata, dar e adevarat...si va sfatuiesc din sufletpe toate sa faceti la fel...am o relatie super buna cu asistenta care se ocupa de cazul meu...Deci nu ai de ce sa iti faci probleme..
va pup, si Flory....cinste tie pentru reactia pe care ai avut-o ca ti-a spart vaza... just...sunt doar niste cioburi in final..si vb Luminitei..cioburile aduc noroc..

aissa , vrem si noi pe listuta..te rugam mult de tot
pipici

pashosha si grashii Luca si Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

pashosha,
Asistenta noastra este o scumpa, o dulce si o finuta. Noi ne intelegem bine cu ea, desi ne-am vazut doar o data cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Gabriela va trec, draguta, dar da-mi datele de nastere ale pustilor, eventual de cand ii ai...ma rog, ceva sa am ce sa trec, ok?

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Flory ,am vorbit cu avocatul si ne-a spus ceea ce ne asteptam sa ne spuna ,ca totul e facut cu posteriorul de la cap la coada .Ca trebuie sa vedem daca intradevar identificarea mamei s-a facut corect ,ca trebuie s-o gasim si sa-i luam acceptul ,ca a gresit inclusiv tribunalul ,pentru ca nu trebuia solutionata cauza ci trebuia o amanare ,pentru ca nu e in interesul lui Andrei aceasta solutionare si pentru ca ne limiteaza noua posibilitatile ,recursul fiind ultima cale de atac .
Mai multe o sa stiu joi seara ,ieri de abia isi facusera copii dupa documente si studiasera uin mare cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

quote:
Originally posted by Briantis

Intrucat in dosarul nostru de adoptie totul e facut cu dosul ,iar noi trebuie sa facem recurs ,iar intreaga poveste se va prelungi cine stie cat ,trebuie sa ne apucam sa refacem atestatul de familie adoptatoare din timp ca,macar de asta sa nu se poata lega tribunalul .Asa ca rog fetele care au facut de curand asta sa-mi spuna cum se face ,cam ce e diferit fata de anul trecut .
Multumesc.


Pentru noi a fost un dosar care cuprinde urmatoarele acte:
-copie dupa B.I.;
-certificat de nastere (copie legalizata);
-certificat de casatorie (legalizat);
-cazier judiciar;
-certificat medical tip ministerul sanatatii pt pers care solicita adoptia;
-contractul locuintei (legalizat);
-adeverinte venituri;
-caracterizari, minim 2 pt fiecare pers;
-declaratie pe propria raspundere a familiei care solicita atestatul, data in fata notarului, din care sa rezulte ca nu au fost decazuti din drepturile parintesti;
-declaratia privind motivatia de adopta;
Si cererea care la tine banuiesc ca va fi alta de innoire a atestatului;
Daca le faci pe astea mai intai si te duci cu dosarul gata facut cred ca va fi f bine. Poate cazierele sa le ceara mai tarziu ca sa nu fie nevoie sa le mai faci inca o data mai tarziu.
Pacat ca tb sa reiei totul. Dar asa este la noi...

Mergi la inceput