VA ROG AJUTATIMA

VA ROG AJUTATIMA | Autor: ROX333

Link direct la acest mesaj

....sa i-mi gasesc verisorul numele lui este Micu Claudiu Constantin nascut la data
de 20 mai 2001 la Sp. Gomoiu (asta este tot ce stiu despre el pt canu l-au luat niciodata din maternitate pt ca s-a nuascut cu un handicap la manute) am inteles ca ar fi fost dat spre adoptie imediat dupa nastere(nu de la parintii lui biologici pt ca ei il declara mort). Am facut cate o cerere pt Directia de Protectie A copilului pe fiecare sector si deocamdata am primit raspuns doar de la sectorul 3 unde nu a fost niciodata in evidenta lor iar pt celelalte sec. astept raspuns pt ca nu au trecut cele 30 de zile. Va rog macar indrumatima cum sa fac sa il gasesc mai repede!!!!!

Astept raspunsul dvs. cat mai curand!
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Buna Roxx...nu vreau sa consideri rautate din partea mea acest mesaj, ptr caq nu este, dar te intreb ceea ce te -ar intreba oricine....
1. daca este nascut in 2001, unde ai fost pana acum...suntem in 2005
2. au trecut 4 ani, daca parintii l-au dat spre adoptie, poate ca e dreptul lor la o asemea decizie
3. tu te-ai gandit ca acel micutz are deja 4 ani? de ce sa apari tu si sa ii distrugi viatza..caci daca a fost deja dat in adoptie, asha cum spui, ce cauti tu sa ii distrugi acea familie care ii ofera lui fericire?
4. au acei oameni vreo vina , ti-au facut ceva rau , ca sa apri tu sa le iei copilul? unde erai cand era neajutorat si ei au fost cei care s-au oferit sa aiba grija de le si sa ii trateze handicapul?
5. ai macar un campei de idee ce inseamna sa cresti un copil? , mai ales, necasatorita, cum ai scris ca esti? si mai ales ca e un copil cu handicap...ai idee ce costuri sunt pentru tratamente...?oamenii care l-au adoptat s-au inhamat cu buna stiintza la asha ceva...stiind ca pot face fatza...
Eu te sfatuiesc, ca o mama de copil adoptat ce sunt, sa lashi lucrurile la locul lor , asha cum au fost ele de la Dumnezeu...ai aparut mult prea tarziu pentru micut, si ar trebui sa nu apari tu, o straina pentru el, si sa ii distrugi lumea..intreaba un psiholog ce inseamna pentru un sufletel de 4 ani un asemenea shock...Nu poti face decar rau prin ceea ce vrei sa faci...crede-ma, desi in suflet esti foarte bine intentionata...o stiu, dar trebuia sa o faci cand Claudiu era inca in orfelinat, nu acum cand are o mami si un tati care il iubesc, il ingrijesc si ii platesc tratamentele...GANDESTE-TE BINE!!
Cu drag pashosha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROX333 spune:

Nu m-ai inteles total gresit daca a fost adoptat si are deja o alta familie nu am degand sa intervin acum in viata lui !!!!!!!
Unde am fost pana acum? pai sa vedem dupa ce a plecat maicasa fara el din maternitate am pus toti(familia) tot felul de intrebari sa aflam de ce nu a venit si copilul acasa iar ei au inceput sa insire tot feleu de boli ca ar avea leucemie plus handicapul la maini ca nu poate respira singur + probleme cu inima si tot felul de boli ca apareau din spuselelor pe zi ce trecea de cate ori vroiam sa megem la spital gaseau tot felul de motive ca sa nu megem ba ca debea au venit de la spital si nu merg iar ba ca nu e program de vizitaba ca e la tratamen iar cand am spus ca ne ducem singuri au spus ca e plecat in america ca sa fie operat la maini si am tot intrebat cand vine iar pana la urma au spus ca a murit ca era foarte bolnav si mult prea mic ca vrsta ca sa reziste (asta acum vreo 3 ani cred)!!!
iar la treaba cu poate aveau motivele lor nu stiu ce sa zic pt ca mai au o fetita de 8 ani care e bine sanatoasa (ce-i drept ca de educatia ei se ocupa din parti dar financiar se puteau descurca)
sigur ca o sa zici bine dar asta a fost acum 3 ani da dar eu acum 2 luni am aflat ca ei inca ridica alocatia copilului ceea ce ma facut sa cred ca traieste si am inceput sa-l caut!!!!
de ce il caut? pt ca luand in considerare handicapul lui si daca doamne fereaste o mai suferii si de alt ceva nu cred ca il adopta cineva iar daca este inca prin vreun leagan sau vreo institutie vreau sa il iau!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


In acest caz faci un lucru nobil si iti urez succes, dar daca e adoptat, este bine sa il lashi acolo, iar daca vrei sa il adopti tu, in caz ce este inca pe undeva abandonat, daca te pot, putem ajuta cu ceva spune-ne..Oricum, numai DPC te poate ajuta sau spitaul unde s-a nascut..bafta

Mergi la inceput