10 zile in Bihor

10 zile in Bihor | Autor: gabibarta

Link direct la acest mesaj

Vrem sa petrecem si noi vreo 8-10 zile undeva in judetul Bihor sau in apropiere, problema e ca vrem si pret mic si conditii bune, si sa fie accesibil cu masina. Anii precedenti am fost la Campani langa Nucet, dar nu mai vrem sa mergem acolo. Are cineva vreo experienta in domeniu?

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Noi am fost anul trecut in Padis. Am stat la cabana Cetatile Ponorului, care nu e foarte ieftina, dar a fost singura optiune.
Dar la 2 km distanta e campingul Glavoi si la alti cativa km e cabana Padis. Asta daca va place sa hoinaritzi de bezmetici prin munti, ca noua. Drumul pana la cabane e forestier, dar accesibil (mai ales cu o masina cu garda mai inalta, cum ar fi o Dacie veche)
Daca preferati ceva mai putin "salbatic", noi am gasit relativ aproape de Cheile Turzii, chiar pe frumoasa Vale a Ariesului in Cornesti un motel-hotel pe care-l cheama Ciprian si unde iti poti alege tipul de camera (hotel -cu baie in camera si ceva mai scump, motel-cu baie comuna si evident ceva mai ieftin). Si de acolo masina va da destula libertate de miscare.
La Scarisoara am mai gasit destui localnici care ofera si cazare si masa la preturi foarte bune (noi anul trecut am platit 100 mii cazare+100 mii 2 mese de numa numa, de persoana). E chiar in catunul Ghetari, langa centrul de informare turistica o astfel de casuta, Casa Bianca. Problema aici a fost drumul pe Valea Ordancushei care ne-a zapacit de tot masina, au fost 18 km de iad de drum, dar am inteles ca anul asta urma sa se finalizeze un drum asfaltat de doar 9 km.
Dar sunteti siguri ca vreti pe acolo la ce inundatii sunt ? Cred ca Ariesul cel putin matura drumul (noi l-am prins anul trecut umflat si suparat rau si rupsese o bucata de drum, fara sa fi fost asa ploi ca aku). Sfatul meu e sa va interesati si cum sunt drumurile.
Daca te pot ajuta si cu altele, da mesaj pe personal.


Raluca, leoaica in asteptarea puiului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Mersi, pt. raspuns, eram deja disperata ca nimeni nu mai umbla prin zona? Nu sunt foarte convinsa ca vreau sa plec, mai ales dupa stirile de ieri seara... Insa vrem sa plecam in august, pana atunci poate se mai retrag apele astea. Si noi am fost anul trecut la Scarisoara, dar nu am putut urca pana sus din cauza vremii. Oricum, mai discut cu sotul si varianta Scarisoara. Multumesc!


Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Oradea-Alesd-Piatra Craiului-Remeti-Barajul Lesului-Coada lacului-Stana de Vale-Beius-Oradea

-Acces auto
-Hotel
-Pensiuni
-Camping


Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Frumos traseul de mai sus. Doar ca eu nu l-am parcurs in totalitate, ci pe bucati.
Dar am studiat de la distanta unele zone neparcurse, si sunt superbe.Si altii au povestit numai de bine despre ele. Deci..e o varianta.


Simina
album foto1

album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

da, e bun traseul, dar pt. noi e mai complicata treaba... Trebuie sa stam intr-un loc, ca ne este mai usor.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Ca mi-am amintit, o bucata de Paradis pierduta prin munti mi s-a parut Rametea. La poalele Trascaului, un sat superb cu oameni dintr-o bucata. Cred ca jumatate din case sunt pensiuni.

Raluca, leoaica in asteptarea puiului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by gabibarta

da, e bun traseul, dar pt. noi e mai complicata treaba... Trebuie sa stam intr-un loc, ca ne este mai usor.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta




Am inteles:
Oradea-Alesd-Piatra Craiului-Remeti-Coada Lacului (barajul Lesului) pauza cate zile vreti dupa care invers catre Oradea.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput