Copii nascuti in 2000 (03)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Calin a inceput kindergarden-ul, pe 31 Aug. I-am luat uniforma, ghiozdan de spate si, separat, pentru mancare.
Ziua e destul de lunga, intra la 9 si termina la 15:15.
S-a acomodat destul de bine, avem deja 1 saptamana de scoala.
Am avut aseara intalnirea cu profesorii, ne-au expus ce fac anul asta.
Am fost surprinsa placut de abordare. Au si stiinta, iar la matematica notiuni de probabilitati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


si noi am inceput maternelle....

eu cele mai mari emotii le-am avut in legatura cu autobuzul scolar...dar ii place, si se descurca bine. tot mi-au dat insa lacrimile, cind l-am vazut in curtea scolii, uriasa, mic si slab, cu rucsacul in spate....

o discutie simpatica ce-am avut-o cu el, intr-una din seri: " Mami, unde-i Doamne-Doamne"? "in cer" " si curcubeul unde-i,mami, tot in cer"? "da, Tudor"
a stat putin pe ginduri, apoi a tras concluzia: " Atunci Doamne,Doamne sta in cer si tine curcubeul in mina, sa nu cada pe noi?"....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Ana
Prima zi la noua gradinita, abia astept sa ma duc sa o iau, sper sa nu plinga ca anul trecut. Programul la noi de 8:30 - 15:30, noroc ca e la 5 minute de casa.

Sa va povestim si noi pe unde am fost in vacanta: litoral, Brasov, Cluj, Campulung Moldovenesc, apoi return Gherla, Orman, Brasov. Cam lung traseul dar a meritat efortul.

Sa fim fericite

Bobita, Maria (15 mai 2000), Amina (1 ianuarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bine v-am regasit dupa o lunga absenta.

In iunie am plecat cu Bianca 2 sapt. in Italia la mare. Vremea a fost excelenta si apa f. calda, asa ca a inotat in mare aproape tot timpul. Am stat in Lido di Jesolo, dar am vizitat si Venetia, Milano si San Marino.
Ne-am intors la inceput de iulie, a mai mers 2 sapt. la gradi si apoi am plecat in RO, unde, cel ami mult timp l-a petrecut la buni. Dar, am mers si la o verisoara la tara si apoi la Bucuresti.

Ca sa inceheim frumos vacanta, pt ca am fost nevoiete sa venim in DE cu trenul, am luat loc la cuseta si a fost f. incintata sa doarma in tren. Seara s-a cam plins ca o doare un dintisor, iar dimineata cind s-a trezit mi-a aratat ca i se misca primul si azi o sa mergem la dentist sa i-l scoata. Ajunse in Viena am inchiriat 2 nopti o camera la hotel si am batut orasul in lung si in lat de nu ne mai simteam picioarele. Simbata dimineata ne-am urcat iar in tren, iar seara am ajuns in sfirsit, acasa!!!!

De azi a reinceput gradi si a fost tare bine primita dupa o absenta de 2 luni! (aici nu a fost vacanta decat 3 sapt in vara asta).

Am invatat in vara sa scriem corect cifrele (de numarat, numara de mult pina la 100 si in .RO si in .DE), stie sa scrie destul de multe litere, dupa dictare, dar.......la sfatul unei invatatoare nu am degind sa o stresez anul asta, pt ca, daca va stii prea multe, se va plictisi cind va merge la anul la scoala. O sa fac cu ea numai cind vrea si numai ceea ce mi se pare mie ca ar interesa-o.

Pina acum parea fi un copil tare constiincios. In tara i-i ziceam sa iasa cu mine in piata si prefera sa-i dau de scris citeva rinduri cu cifre. Sa de-a Domnul sa o tina si la scoala tot asa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

fetelor sa stiti ca cu gradi a fost un succes total.de unde imi era frica ca n-o sa stea a fost o mare surp.si i-a placut.A plins ieri un pic dupa ce l-am lasat acolo si pe urma nu a mai comentat.ba a zis ca i-a si placut si mai vrea sa mearga dar e o problema cu trezitul dimineata ca nu vrea neam.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


se pare ca cei mici sunt mai puternici si mai adaptabili decit ii credem, fetelor;
si Tudor se descurca bine, ieri am primit raportul de la invatatoare totul e ok, doar ca n-a stiut sa...deseneze autoportretul;
la 5 ani si ceva, copchilu nici n-o fi inteles ce-o fi autoportret.
asa ca ieri am stat in fatza oglinzii si l-am ciupit pe rind cu o mina, de par, nas, urechi, etc, cu cealalta le-am desenat (ma rog...ca-s lemn-tanase la desen)

e ok cind e vorba de cifre, de logica, dar cred ca vor fi probleme cind apare nevoia de imaginatie, de relatii sociale, etc, asta si din cauza autismului...oricum multumesc lui Dumnezeu ca e la scoala, in clasa normala si ca se descurca (cel putin pina acum...)



o zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Alex s-a adaptat foarte bine la gradi.Ba cred ca ii place tare mult doamna educatoare ca dimineata cand am mers nu era in clasa si l-a apucat smiorcaiala ca el nu sta fara doamna.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaelle spune:


Vrem si noi sa facem parte din familie.... Ne primiti?
Teodora este puiul meu drag si scump si este nascuta pe 04.02.2000
Poze inca nu avem descarcate dar sper ca aceasta problema s-o rezolvam cat de curand.
Pana atunci, parinti si pitici sa fiti sanatosi si voiosi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Eee.... azi avem un sarbatorit pe Gabriel.La multi ani! sa fii fericit si petrecere frumoasa.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

La multi ani! Gabriel


sa cresti mare si sanatos si fericit!

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput