URGENT, va rooog!

URGENT, va rooog! | Autor: qsar

Link direct la acest mesaj

Am nevoie da cateva raspunsuri pentru a ma duce cu temele facute la dezbaterea de diseara.

1. Cand am obtinut noi atestatul nu erau nici un fel de cursuri obligatorii de "cum sa fim parinti" Acum esista asa ceva? sunt obligatorii?

2. Preferati denumirea de parinte adoptator sau pe cea de parinte adoptiv? Care este termenul legal (dupa ce s-a incheiat adoptia?)

3. Vi s-a parut vreodata ca in raport cu legea si procedurile suntem tratati ca un fel de parinti "de mana a doua" ? Argumente.

4. Pentru cei care (ca si mine) au devenit parinti pe legea veche: Stiind asa, la modul general legea noua, si drepturile parintilor biologici de a se razgandi oricand pe toata durata procedurilor, ati mai avea curaj?


Q


Honi soit qui mal y pense...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Mi-as fi dorit foarte mult sa pot participa si eu la dezbaterea de azi,din pacate programul meu de lucru nu-mi prea permite.
Dar daca m-as fi aflat alaturi de voi,una dintre problemele pe care le-as fi ridicat ar fi fost aceea ca in conditiile actuale nu stiu daca voi mai avea curajul sa fac pasul,cu toate ca tare mult mi-ar placea ca Anca sa aiba un fratior.Chiar si atunci cand am infiat-o pe Anca,am cautat ,cu riscul de a fi putin mai maricel,un copil adoptabil,cu situatia foarte clara.Mi se pare traumatizant ca dupa ce te atasezi atat de puiul tau sa poata exista riscul de a-l pierde.
In ceea ce priveste denumirea cred ca este mai logica cea de adoptator.Dar la urma urmei nu cred ca conteaza foarte mult,caci in final suntem doar "parinti".
Nu m-am simtit niciodata tratata ca un "parinte de mana a doua".Sau poate ca nu am vrut sa interpretez astfel lucrurile.Este adevarat ca in momentul in care ai un copil biologic nu esti "testat"in felul asta.Ramane doar ca tu sa simti daca esti pregatit,din punct de vedere moral ,financiar si al sanatatii sa devii parinte.Multi nu fac acest lucru si uite,spitalele gem de copii abandonati.Eu cred ca ar trebui sa o tratam ca o procedura normala,deoarece este o situatie controlata prin care i se ofera unui micut sansa la o viata normala.
Multa bafta azi si sper din tot sufletul ca aceasta dezabtere sa reuseasca sa elimine piedicile pe care le intampina unele dintre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Q,
1. Cand am obtinut noi nu existau cursuri dar foarte curand dupa noi am inteles ca s-au introdus si erau obligatorii. Chiar stiu pe cineva de aici de pe forum care urma aceste cursuri si era foarte incantata de ce informatii primea acolo, mai ales ca toti se pregateau pentru a fi parinti adoptatori.
2. Adoptator cred ca este corect dar chiar nu are importanta asta, asa cred eu.
3. Nu m-am simtit parinte "de mana a doua " niciodata. Si chiar daca lumea spune asta (si sigur unii au spus-o) n-am simtit niciodata ca as fi diferita de alti parinti "naturali". In ce priveste procedura de obtinere a atestatului mi s-a parut putin exagerata importanta care s-a dat partii materiale. L-a inceput ti se spune ca poate sa adopte oricine care dispune de conditii de crestere si ingrijire pentru copil si apoi in raport s-a facut insistent referire la salariu, dotarile casei s.a. iar in discutiile cu astentul social problemele acestea reveneau de fiecare data.
4. Nu stiu daca as mai avea curaj in conditiile noii legi. Faptul ca te atasezi tu de copil si el de tine si apoi la final li se cere inca o data acordul mi se pare exagerat. Oricum la noi a fost destul de greu si pe legea veche, tinand cont ca am trecut printr-un proces de abandon care a durat 7 luni.

Succes deseara si poate totusi vor aparea schimbari in bine.



& Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Meme,

Multumes mult. As mai vreau sa aflu ce e cu acele cursuri de parenting (parc-asa-i zice) stiu ca spunea mai demult cineva ca sunt obligatorii pentru obtinerea atestatului si-as vrea sa stiu in ce constau. O alta nelamurire ar mai fi aceea ca nu stiu daca procedura de integrare in familia largita presupune si o atestare prealabila sau daca o mamaica, neam de-a 7-a spitza zice ca ia copilul in ingrijire, totul e ok. La integrarea in familia biologica se asigura un ajutor material care sa motiveze "dragostea" neamurilor? Integrarea se monitorizeaza, asemeni adoptiei?

Sincer, nici mie nu mi s-au parut grele procedurile din legea veche, dar tot am avut un usor sentiment (mai laes la judecatorie) ca parintii adoptivi* sunt priviti cu un pic de suspiciune. Plus ca adoptia este catalogata ca ultima solutie.



Q


*) eu prefer termenul de adoptiv, pentru ca rimeaza cu definitiv, pe cand adoptator imi da asa, o senzatie de proces continuu, dar asta chiar nu are nici o impotranta :))


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Daria,

Multumesc pentru raspuns, se pare ca scriam amandoua in acelasi timp.

Pe mine nu cursurile ma deranjeaza, ci obligativitatea lor. Sigur ca sunt utile. Inainte de-al avea pe Dinu, am citit Dr. Spock din scoarta-n scoarta, cu sufletul la gura, mai ceva ca pe Shogun :)), si abia asteptam sa o pun in aplicare. :)). Insa a conditiona obtinerea atestatului de aceste cursuri mi se pare exact doza aia de suspiciune, de indoiala legalizata despre capacitatile viitorilor parinti. Diferenta principala intre noi si parintii biologici care abandoneaza copii este aceea ca noi ne luptam ca sa-i avem si eu se lupta sa scape de "belea". Daca tot sunt obligatorii, atunci sa fie pentru toata lumea. Asta vreau. Basca monitorizare si in cazul copiilor reintegrati in familiile biologice. Poate ca de aici si senzatia mea de "mana a doua" nu in raport cu societatea ci cu legea.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Imi spun si eu parerea aici referitor la pct 4 adus in discutie. De 5 ani si jumatate ma chinui sa am propriul meu copil, dar fara nici un rezultat si atunci am discutat cu sotul meu si varianta adoptari unui copil , dar citind legea noua si vazand cate piedici sunt puse acolo in legatura cu dreptul parintilor naturali sa se razgandeasca sincer am ramas putin in stand -by pentru ca ma gandesc ca parintele nautral poate veni oricand sa-mi ia copilul si atunci ce am facut , dupa ce l-am ingrijit pe micut cu tot ce se poate , i-am oferit iubirea si dragostea noastra, si am incercat sa-i ofer toate conditiile sa vina sa mi-l ia , sincer cred ca as ajunge la balamuc.
Si mai am o probleme cu conditia materiala , nu inteleg de ce se pune atat pret pe ea, pentru ca in momentul in care vrei sa iei un copil te gandesti din inainte la tot ce implica cresterea lui,doar nu-l iei ca sa-l chinui in neajunsuri. Sunt atatia parinti care poate nu au conditii de trai nici pe jumatate din cat poti tu sa le oferi , dar tot tu esti luat la bani marunti sau se incearca sa se integreze un copil intr-un mediu social mult mai rau decat cel oferit de parinti adoptatori. De ce se face chestia asta?
Poate ca relevand cateva din problemele cu care sunt confruntati cei care vor sa adopte un copil se mai schimba ceva.
Scuze daca m-am lungit dar am vrut sa-mi spun si eu parerea.


Dana
http://community.webshots.com/user/danavas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Dana,

Exact asta vroiam si eu sa aflu. Mi se pare ca legea, in actuala formula pare facuta special ca sa descurajeze adoptia.
Multumesc pentru raspuns.


Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Initial creeata de qsar

Am nevoie da cateva raspunsuri pentru a ma duce cu temele facute la dezbaterea de diseara.

1. Cand am obtinut noi atestatul nu erau nici un fel de cursuri obligatorii de "cum sa fim parinti" Acum esista asa ceva? sunt obligatorii?

2. Preferati denumirea de parinte adoptator sau pe cea de parinte adoptiv? Care este termenul legal (dupa ce s-a incheiat adoptia?)

3. Vi s-a parut vreodata ca in raport cu legea si procedurile suntem tratati ca un fel de parinti "de mana a doua" ? Argumente.

4. Pentru cei care (ca si mine) au devenit parinti pe legea veche: Stiind asa, la modul general legea noua, si drepturile parintilor biologici de a se razgandi oricand pe toata durata procedurilor, ati mai avea curaj?



Q bafta deseara!
1. nu erau cursuri atunci, nu stiu daca acum sunt
2. mi-e indiferent, mie nu imi place nici ua din denumiri oricum...
3. nu
4. legea noua descurajeaza adoptia, o face mai dificila




Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by qsar

Dana,

Exact asta vroiam si eu sa aflu. Mi se pare ca legea, in actuala formula pare facuta special ca sa descurajeze adoptia.
Multumesc pentru raspuns.


Q


Honi soit qui mal y pense...




Nu numai legea ci si procedurile. Lungi, intortocheate si cu norme neclare de aplicare. Ajungi la mana celor care stiu unde sunt copii de adoptat. Lipsa transparentei incurajeaza coruptia.

Ref. 4
Problema cu drepturile parintilor biologici trebuie reglementata clar. Cel putin ca perioada de la abandon. Daca nu este reglementata clar ca perioada / procedura .Ex un copil abandonat la nastere , pur si simplu mama fugita etc ar trebui sa beneficieze de proceduri urgente pentru stabilirea statutului. In unele zone trec ani pana se lipezeste statutul copilului sipractic copilul pierde sansa de a fi adoptat. Daca ince[pi procesul de adoptie si mama "se prinde" si stie ca poate cere copilul ... sa te tii santaj! Cumva din tot procesul parca lipseste un pas ( s-ar putea sa fie o enormitate ce spun) si anume cand parintii naturali sunt decazuti din drepturi ca urmare a abandonului. Copii adoptabili ar trebui sa fie cei care au situatia clara, liberi juridic de parintii biologici. Alfel parintii adoptatori sunt supusi unor traume inutile si cumplite ( sa gasesti copilul dorit, te agiti, omeneste iubesti puiul si apoi il pierzi ca s-a razgandit mama bilogica ).

Majoritatea persoanelor or sa adopte prunci din motive lesne de inteles. Cumva legea ar fi trebuit sa stimuleze sau nu stiu cum sa zic ... sa incurajeze si adoptia copiilor ceva mai maruti.

Exista un dezechilibru intre numarul copiilor abandonati si numarul de parinti dispusi sa adopte in Ro. Ce facem cu diferenta ?

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Dragelor, va multumesc mult mult pentru raspunsuri. Voi inchide subiectul si continuam discutiile la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49329&whichpage=3" target="_blank">ANUNT IMPORTANT- 2 IUNIE!

Vesti bune pentru Briantis!


Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput