Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

la 6 luni juma Mileu s-a ridicat in picioare singura (adeca sprijinindu-se de mine, pina atunci o luam de minute si se ridica)...desigur Mielu le faci cam de-andoaselea deci nu e buna de "model"...adeca ea intai a descoperit cum se ridica singura in picioare si abia apoi cum se ridica singura in funduc Intai a facut primii pasi tinuta de mina abia apoi si-a dat drumul la mersul in patru labute...intai a dormit toata noapteaaaaa acumaaaaaaa ma innebuneste (de vreo doua saptamini):-))))))))))))))

mädä yammmmy suna bine ce spui tu acolo:-))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

astept impresii de la puii vostri!!

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Salutare tuturor !! Noua nu prea ne-a mers net-ul !!Bine ati venit mamici mai noi pe aici!!Dragos este bine , miine plecam la bunici 3 zile, asa ca ne facem bagajele !MADALINA , multumim pentru retete. Am facut ardei umpluti, rosii umplute , si dovlecel, insa nu-i prea convine cind este ceva mai inecacios in alimente cum ii orezul sau mamaliguta , asa ca nu prea l-am dat pe spate cu astea [ le-am facut cu piept de pui, orez , morcov si ceapa]...insa cu ciorbele n-am treaba ...ii ciorbar ca tata. El papa la prinz si supa cu carnita si pireut sau sos cu carnita...atunci cind supa-i de pui , felul 2 il fac cu vita....si invers.El nu a mincat niciodata mult cantitativ...si papa cam asa : dimineata 200 humana2, pe la 10 fructe cu brinzica si sau biscuiti, la 14, supa si pireut [ adunate 200-250 gr], mai pe seara cereale simple , sau cu fruct, iaurt , sau brinza , si la culcare 250-260 ml lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Fetelor,care ati nascut puiuti la varsta de sarcina mai mica de 30 sapt, cand ati inceput diversificarea alimentatiei?{alimentatiei artificiale ,ca noi de aia avem].
AAAAAAAAAAAA......si cand ati facut vaccinurile,ca noi avem aproape 3 luni si nu am facut decat BCG si antihepaticu'.
VA SARUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didutza spune:

quote:
Originally posted by bellamia

Didutza, cum te descurci mamica cu 2 gemeni??? Ca eu abia reusesc cu unul. Adica...reusesc cu el da-l neglijez pe taica-su.



lory, cris & alex 23.XI.2004
poze





Bellamia, nici eu nu stiu cum. Nu e usor dar nici imposibil de greu. Ma ajuta mama care vine la mine dimineatza la 10 si pleaca dupa amiaza pe la 18, cu toate astea nu stau nici o clipa tot timpul am ceva de facut mai ales ca acum sunt si in sesiune.
Cred ca m-am obisnuit cu doi , si apoi sunt cumintzei, mai ales Daria. Dennis e mai rautz din cauza dintzisorilor ( are deja 2 si e pe drum al 3-lea). Cred ca D-zeu ne da fortza necesara noua mamicilor ca sa putem sa ne crestem puii cu dragoste si atentzie.

Pusici de la gemeneii clujeni DENNIS si DARIA (12.11.2004)!

http://community.webshots.com/user/didutza1978

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Buna seara dragi mamici,
Si eu sunt mamica unei "esente tari" pe nume David, Shupetzelul meu iubit.

David s-a nascut la 35 saptamani si 4 zile prin cezariana. Avea 2.4kg si 47cm.
Pe toata perioada sarcinii am stat stresata sa nu-l pierd (mai pierdusem 2 sarcini inaintea lui). In plus, eu am fst facuta prin tratament, iar sotul a fst si el tot prematur (900g, insa daca il vedeti acum nu ati zice).
Si cum de ce ti-e frica nu scapi, David s-a incapatanat sa fie "Pesti" si nu "Berbec", spre spaima noastra, a mea si a sotului, in momentul in care mi s-a rupt apa.

Am stat 10 zile in spital, si asta nu ptr ca nu ar fi luat in greutate, ci ptr ca spitalul respectiv avea regula: bebelusii care se externeaza trebuie sa aiba minim 37 de saptamani per total. La iesirea din spital avea aproape 2,7kg.. iar acum la 15luni si o saptamana are 10kg si 79cm.

David nu e un bebe bolnavicios, pana acum cred ca a fst racit doar de 2 ori..raceli f usoare (doar mucisori, pe care nu suporta sa ii scot).
A mers in picioare in ziua in care ar fi trebuit (daca se nastea la termen), sa faca 1 an. Acum abia ma mai tin dupa el.

E un meloman si jumatate. Daca e suparat si ii pun muzica ii trece imediat. Danseaza.. canta..bate din palme.

Problema noastra e vis-a-vis de mancare: nu se da in vant dupa legume. Mananca cu placere: iaurt, branza, lapte, desert de vanilie, compoteluri de fructe. Cand e vorba de mancare "serioasa", am terminat prietenia. Se repede la lingura mea si ne luptam. De cele mai multe el iese castigator.


Bebelusilor vostri le-au aparut devreme dintii? David are doar 3 dinti, al 4 lea cred ca va sparge cat de curand..

Pupicei tuturor bebelusilor luptatori si curajosi!


Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

Buna seara si noi, Delia si puiul ei drag, Iustin, nerabdator si el sa cunoasca lumea, ca toti micutii de fata.

Iustin s-a nascut in sapt 36(prin cezariana), 3,050 kg si 50 cm, deci la capitolul greutate n-am avut probleme. Singurul care ne-a dat un pic de furca a fost icterul, in sensul ca am stat in spital cu o zi mai mult decat era programat. La externare, Iustin avea 2,900, si de atunci a crescut mare si voinicut, astfel incat acum, la aproape 7 luni(le implinim pe 25), are cca 8,700 si 68 cm.

L-am alaptat exclusiv pana la 6 luni, apoi am inceput usor, usor diversificarea, deocamdata doar fructe si legume, pe rand, cate una, ca sa putem testa ce-i place si ce nu; acum am inceput sa combinam cate doua si, ce-i mai important, mananca tot ce-i dau cu mare pofta(sper sa-l si tina).

In ceea ce priveste capacitatile motrice suntem putin deficitari, in sensul ca nu stim sa ne rostogolim, sa folosim manutele atunci cand stam pe burta, dar stam bine in fundulet si avem desteritate in a
manevra obiecte. Nici dintisorii nu au aparut inca, dar toate astea nu stiu daca au legatura cu faptul ca e prematur. Si mai stiu ca fiecare micut e unic, asa ca ma bucur de fiecare "descoperire" a lui, chiar daca se intampla mai devreme sau mai tarziu.

Sa ne rugam sa fie sanatosi, sa creasca mari si buni, ca noi, cu siguranta, am si uitat de emotiile si grijile mari prin care am trecut la nastere.

Va pupam,



Delia si Iustin(25.11.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/delia_calin/album?.dir=/7554

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by spic de grau
Bebelusilor vostri le-au aparut devreme dintii? David are doar 3 dinti, al 4 lea cred ca va sparge cat de curand..




Vlad are aproape 9 luni (pe 23) si nici un dinte!
chiar am sa intre doctorita daca are legatura cu calciul...


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Apropo de dezvoltarea psihomotorie, din ce am studiat eu trebuie sa ii evaluam dupa data de cand trebuiau sa se nasca. Sunt lucrari care arata ca abia pe la varsta de 2 ani recuperaza diferenta. Altele spun ca la 1 an (inclusiv doforeasa mea buna la prematuri). Asa cum a a spus si Spic de Grau ca David a mers la 1 an dupa varsta gestationala. cred ca e important sa nu ii fortam pentru ca fizic nu sunt pregatiti pentru minuni.

Iazy Victor s-a nascut la aproape 34 de saptamani, asa ca nu ne prea incadram la intrebarea ta dar am studiat problema cu diversificarea si iti scriu ce am aflat. In occident se recomanda diversificarea luand in calcul varsta reala (de gestatie). Iar doctorita mea mi-a recomandat sa incep de la 7 luni (de la nastere, adica a adaugat luna lipsa) sa diversific. Eu alaptez. Presupun ca dcotorul va sti cel mai bine care este solutia optima pentru fiecare bebe in parte. Sunt multi prematuri care iau tare bine in greutate doar din lapte si poate atunci incep diverisifcarea mai devreme.

Bellamia . Sper ca sunteti bine. Si mai lasa fricile, fii mai relaxata, nu intotdeauana istoria se repeta.

Pupici pentru toate fetele!!! Multa rabdare cu sticlutele noastre mici!!!

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didutza spune:

Spic de grau - lui Dennis i-au iesit deja 2 dintzisori la fix 6 luni si e pe drum al 3-lea pe care-l asteptam cu nerabdare si cu maree scandal ; Dariei i se vad in gingiutza i se simt daca dai cu degetul dar de iesit nu au iesit inca si sunt asa de vreo luna, dar toate la timpul lor.


Pusici de la gemeneii clujeni DENNIS si DARIA (12.11.2004)!

http://community.webshots.com/user/didutza1978

Mergi la inceput