Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

mda, si eu care ziceam ca am avut asa un pui mic, nu mai zic nimic... mi se parea la maternitate un sfrijit si o piticanie prin comparatie cu cei nascuti la termen... in incubatorul vecin lui serban era un baietel de 1.1 kg, numai asa aveam si eu impresia ca al meu e numa' bine... pana am ajuns acasa si l-am dezbracat prima data! si vai ce priviri pline de mila de la toti cunoscutii, cand se uitau la soricelul din patut! apropo de spital, am citit si eu povestea lui veve si de altfel stiu o mama care a nascut inainte de termen in america, pai sa ma fi ferit sfantu' sa ma duc sa-mi vad copilul asa, cand vroiam eu... pai ma luau asistentele pe sus imediat (nu toate, ce e drept...), ba chiar una m-a facut nesimtita, ca ce tot vin una-doua la copil?! ii multumesc lui dumnezeu ca serban a fost sanatos si ca eu am fost cam luata prin surprindere de nastere ca sa-mi pun prea multe intrebari ca altfel cred ca innebuneam in spital! il mangaiam pe furis si vorbeam cu el in soapta, sa nu ma vada careva sa ma intrebe ce-i cu mine acolo!

madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Vladut s-a nascut la 35 saptamini la Giulesti (prin cezariana) cu 2,380 kg, scor Apgar 8, a scazut la 2,200, a stat la incubator 3 zile si am iesit din spital dupa 5 zile. Acum are 3 luni si 5,5 kg, a recuperat bine si se dezvolta normal - gingureste si zimbeste frumos :)

Doctorul pediatru ne-a trimis sa facem ecografie la cap pentru ca a stat la oxigen, si la oftalmolog sa verifice fundul ochilor (am inteles ca e important pentru prematuri sa se depisteze orice problema la ochi cit mai devreme). Si tot doctorul ne-a recomandat sa ii dam fier 4 picaturi pe zi de la 3 luni pentru prevenirea rahitismului, pentru ca spunea ca bebelusii isi fac rezerva de fier in ultimele luni inainte de nastere iar un prematur nu are o rezerva suficienta de fier.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Apropo de spital: Una dintre inteligentele asistente ne-a zis noua mamelor de prematuri: Cine v-a pus sa faceti copii asa de mici?!. Si eu am stat in conditii bune, in singurul alon cu baie in camera si tv (camera 11) dar asta dupa ce am nascut, in primele saptamani cu membrane rupte am stat la un salon mare si am folosit baia superba de pe hol. Asta in conditiile in care ca sa stai doua saptamani cu membranele rupte tre sa pastrezi o superigiena.

Intreba cineva ce papam. Noi numai san si o s-o tinem asa pana la 7 luni. Bebe este inca sub greutate dar sanul l-a ajutat sa recupereze foarte bine psihomotor. Pupici si sa va traiaca papuselele si sa fie mereu sanatoase si voioase!!!

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Antonia s-a nascut la 31 sapt,cu 1900g,45 cm.Acum are 5 ani si 10 luni.Din cauza unor probleme legate de prematuritate,la 1 an si sapte luni i s-a pus diagnosticul de parapareza spastica.Socant!De atunci facem recuperare zilnic,iar progresele sunt mari.Darius,fratiorul ei,s-a nascut la 35 de sapt, 3000g,49 cm.Cu toate eforturile mele de a-l aduce la termen(serclaj,stat in pat) nu am reusit decat aceasta performanta.Acum are aproape 11 luni si in afara de un reflux GE,care ne-a dat multa bataie de cap ,este totol OK.Recunosc,emotii au existat!
Sunt multe de spus.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Buna mamici de pitici!
Eu nici nu stiu daca sa ma "bag" la voi, dar hai!
Fetita mea (azi 5 luni, manca-o-ar mama pe ea de pasaroantza) s-a nascut la 35 de saptamani dupa calculele mele si 37 dupa ale dr-lor. Numai D-zeu stie. Oricum pe fisa de iesire din spital scrie "dismatur", nu prematur. Avea 2.650 gr si 49 cm, o manuta de om. Acum ca voi vorbiti de gramaje si mai mici....tac, nu mai zic nimic. Era mica, neagra (a avut icter vreo luna), dar frumoasa rau. Copilul pe care-l visasem:mic, cu trasaturi finute si par mult in cap. Ei, si acum avem peste 7kg si vreo 66 cm, lungana rau. Vorba unei asistente de la neonato: "Asta se face manechin, e lunga si slaba". A luat in prima luna nu mai putin de 1,700 grame, dupa ce eram lesinati de groaza ca nu mananca copilu' (abia avea gurita sa ia tzitzi), ca mai varsa, ca, ca, ca...Acum a crescut si vrea sa stea numai in funduletz (desi n-o prea las), tipa cat o tine gura, rade in hohote. Ce mai, e viata mea toata.

Sa va traiasca puiutii si s auzim de bine!

Anuc si Ioana (5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Pfuu m-a lovit o melncolie. Acum un an era cea mai grea noapte din viata mea. Dimineata mi se rupsese apa iar in spital a fost un cosmar...nu am putut dormi nici makar o sekunda.
am recitit povestea nastere si cind am vazut pozele am simtit mirosul de spirt in nas: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=621 (pozele sunt in josul paginii!) probabil ca va suna f cunoscut...:-)
Raportam ca la vaccinul de un an am fost masurati/cintariti etc 8.240kg si 70 de cm (probabil ca apierdut asistenta fro 2 cm). Asadar categoria "Bondoc":-)))
pupici la matzuci*********

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Wow Papa, inca o data La multi ani!!!

Dar dupa titlu inteleg ca si a mea e "esenta tare" ca si ea e in sticluta mica,desi s-a nascut in sticloaie (52 cm si 4130g) si la un an avea 75 cm si doar 8450g deci numai 250 g mai mult ca (decat) Catrina. ( obraz subtire Lara, nu mananca decat ceea ce baga ea cu mana ei in gura, ce ii dam noi e "caca"... )

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

super!
am citit "haine de papusa"!



Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didutza spune:

Doamne ce mai plangeam in urma cu exact 7 luni pe 12 noiembrie 2004 cand s-au nascut comorile mele Dennis si Daria, pt. ca am crezut ca nu exista copii mai micutzi decat ai mei ... la ce am citit aici acum zic ca au fost mari mai ales ca au fost doi
dar sa va povestim:
Am nascut la 36 de saptamani cu cezariana gemeneii Dennis si Daria.
Dennis a avut 2,800 si 51 de cm iar Daria 2,200 si 47 cm. Au scazut ulterior la 2,600 respectiv 2,000 kg, fapt pt. care am stat in spital aproape o luna pt. ca domnisorica mea nu vroia nicicum sa pape - dormea dusa si mami plangea de numa ca o apuca Craciunul in maternitate si ca avea lapte din belsug iar Dennis nu facea singur fatza ... Daria a fost in cele din urma hranita cu sonda (ma mulgeam ca sa pape si ea laptic bun-bun) si am reusit si noi intr-un final sa mergem acasuca cu 2,470 Daria, Dennis ajungand deja la 3400 ( asta da barbat ! )... acasuca surpriza Daria nu si nu tzitzi de mami Dennis mai da mai nu si in doua luni mami nu a mai avut lapte ( si credetzi-ma ca toata lumea ma invidia in spital pt. ce cantitate de lapte produceam .... asta e ... )m-am muls eu ce m-am muls da tot degeaba: c'est fini ... asa ca Nan1 si acum bebicii mei la 7 luni au: Dennis 9,400 ( stiu, nici mie nu-mi vine sa cred ) si Daria ca o domnisoara ce este 7,500; Dennis are deja 2 dintzisori care i-au iesit exact la 6 luni, Dariei acum ii ies, stau in fundic singurei, papa bine ( cu mici fitze de ale d-rei ... de' e fetiza ), ganguresc, rad si fac multe alte minuni ... merg cu ei pe strada si se tot minuneaza lumea ce copii mari am si nu ma crede nimeni ca au fost nascutzi inainte de termen ... au recuperat incredibil de bine ... nu am avut probleme cu ei ... sunt sanatosi, ea e cuminte foc iar el ... el e Dennis ... manca-i-ar mama de nazdravani ...
sanatate si sa crestetzi mari cu totzii !

Pusici de la gemeneii clujeni DENNIS si DARIA (12.11.2004)!

http://community.webshots.com/user/didutza1978

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna mamici de pui mici-mici!!

Ne inscriem si noi la esente tari in sticlute mici!

Sebastian-Ionut s-a nascut in prima zi din saptamana 36! La 2.650 gr si 48 cm! Cu probleme de respiratie si adaptare la mediu! A stat la terapie intensiva 6 zile cu fel de fel de furtunase si branule in manute si cap! Ma rugam ca puiul meu sa isi revina cat mai repede sa il pot tine in brate la pieptul meu! Imi era asa dor de el si imi parea asa de departe ... dar acum suntem un voinic si jumatate ... nazdravan si curios din cale afara! La cantarul de 1 an aveam 10.300 gr. si 79 cm!

Ieri chiar mi-a zis " Mama ... papa!" si imi plescaia din gurita! Merge de la 11 luni singurel iar acum e campion la catarat in pat si fotolii!

Si cu aceasta ocazie ii uram inca o data Catrinei

La Multi Ani !!!

Mamico sa iti traiasca printesuca ochenata si dolfonica!!



Nally si Sebastian (14.04.2004)


Sebi la 1 An!

Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze

* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*


Mergi la inceput