Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Intr-adevar sa ne bucuram de ei ca sunt sanatosi , fie ei si mai micuti !! Astazi Dragos face un an si doua luni !...multumim de urari , sa fie sanatosi si voinici si ai vostrii !!...si ca sa nu treaca ziua lui neobservata, s-a gindit el bine si a coborit din patutul pliant...eu l-am lasat sa se joace acolo si spalam vase in bucatarie , numai ca la un moment dat era cam liniste si vin in camera sa-l vad !...nu era in patut , nici in camera , era pe hol se juca cu papucii si cu usa; banuiesc ca s-a urcat pe ursuletul din patutul lui , si a coborit pe fotoliu de linga patut si apoi jos. Si tot astazi a inceput sa-si bage lingurita in cana cu mincare cind ii dadeam sa pape , ceea ce nu a mai facut ca v-am zis ca-i foarte puturos si o sa-i dau sa manince pina se insoara !!...si tot astazi afara , nu a mai vrut si chip sa stea in tricicleta lui cu muzica , a vrut sa mergem de minuta sau sa bijutereasca la roti si pedale...si nu s-a terminat ziua !! Si sa nu va plictisesc as vrea totusi sa fac un mic bilant a lui Dragos [ ca tot este ziua lui], si ar fi bine la fel sa faceti si voi cind este ziua esentelor voastre sa scriem cum si ce mai fac !!! Astfel: , avem aproape 8 kg , 73 cm [ nu uitati ca am avut 1350kg si 39 cm] , papam asa : 6 dim 200 lapte Humana 3 , ne trezim la 9-10 , stam pe olita , apoi papam masa de fructe cu brinzica sau biscuiti, la 14 papam de prinz supica si pireute [ daca supa-i de pui felul 2 este cu vita sau peste , si invers [ nu mai papam chiar ca un bebelus , adica papica este cam pentru cei mari , tocanite cu multe legume , sosuri , ciulama , borsuri] , apoi facem nani la prinz intre 14.30-16.30 , ne trezim stam pe olita , apoi gustare cereale cu lapte , sau 2-3 iaurtele danonino cu fructe , diverse combinatii. Ne culcam tot tirziu , adica pe la 23 dupa baie si laptic tot 200 ml , si ne spalam si pe dinti cu periuta de la nenedent baby....dormim toata noaptea , ne mai trezim o data pentru ceai. Inca nu merge numai in picioare , cind vrea sa ajunga repede undeva fuge de-a busilea. Am avut o enterocolita la 11 luni , si o viroza acum vrea 3 saptamini de cind ne-am nascut; vorbim foarte mult dar fara inteles, decit "mama" si "tata " cu inteles , nu avem stare nici o clipa , dansam , aplaudam , ridicam miinile sus ca la concerte, peste tot am elastice la dulapuri ! Cam asta-i Dragos , facind bilantul . Eu sunt multumita !!!! Va pupam si cind va sarbatoriti sa faceti si voi bilantul !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Lidia sa-ti traisca Dragos!!! Dar chiar e baiat mare!!!

Noi desi nu avem ziua de nastere, scriem un mic bilant pentru ca la aniversarea de 8 luni vom fi plecati. La 7 luni jumate avem 7 kg, 67cm (am avut 1,840kg si 42cm la 34s). Sta in fundulet (cateva minute complet nesprijinit) iar in carucior tot timpul cat sta in carut (ca nu vrea, ii place in brate). Se ridica in picioare usor (inca nu la el in pat) daca are un punct de sprijin si a inceput sa se catere...

Va pupam... si poatye facem o listuta ... si poate facem si o intalnire.. ce ziceti? Prin septembrie cand se mai strange lumea de pe drumuri?

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

noi am facut pe 18 un an jumate, asa ca... mare aniversare mare! serban e un lungan, are vreo 86 cm sau peste, nu stiu ce greutate ca a depasit 10 kg de cateva luni si nu mai avem cantar pentru asa uriasi. alearga ca un disperat (mai precis are un leganat-topait tare haios), ii turuie morisca non-stop, are un vocabular de mai mare dragul (daca zice cineva cuvantul bani prin casa incepe si el imediat: bani-bani-bani!), zice chiar si "te rog" (tudu), inventariaza toti "nenea" de pe strada si are o pasiune nebuna sa faca curat prin parc. daca vedeti in herastrau un pitic care arunca la gunoi ("gungunu") mucuri de tigara, hartii, nisip si orice altceva, al meu e!!
lidia, ana maria, sa va traiasca piticii! asa facea si serban: la fiecare aniversare, una buna... de obicei, urla toata noaptea, sau toata ziua! noi n-am avansat inca la faza "olita", mai ales ca avem scaune cam multe si cam moi, nu-l duc la doctor fiindca e vioi si energic si sper sa nici nu avem probleme.
intalnire - de ce nu?! noi cam gata cu concediul...

madalina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Prematuri celebri: Mark Twain, Albert Einstein. Ei s-au nascut la 7 luni (in saptamani nu se calcula vremea aia)

Am uitat sa povestesc ca bunica mea a avut 2 nasteri si a nascut ambii copii in luna a 8 a si au avut aprox 2kg (ii cantarea cu cantaru de paine cica). Fara probleme, au peste 60 de ani acum si amandoi au fost baieti foarte destepti (ca doar unu e tata..). Eu imi amintesc ca destul de tarziu am aflat ca tata a fost nascut la 7 luni, nimeni nu cred ca a tinut cont de asta.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Ei , fetele cu esente , ce mai faceti ?? Se vede ca-i vacanta sau aer de vacanta ! Noi pe 19 plecam la mare [ sper sa nu trebuiasca sa-mi pun antigel la masina] . Noi suntem bine , trecem cu bine peste caldura ca avem aer , dar seara cind iesim afara ne sufocam. Insa eu nu mai am chef de nimic , astept concediu ca-mi ajunge si mie....nu-mi vine nici sa mai fac de mincare , nici curatenie, astept sa ajung in concediu sa mai fiu si servita !! Sunt multe mamici pe aici cu esente care nu au mai dat nici un semn de viata !...ce mai faceti ?? Va pupam !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Am reusit sa mai pun niste poze cu Dragos de la Ciufolici , pe olita , cum ne spalam pe dinti...da-ti clic pe casuta rosie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

ce mai fac esentele?

noi va salutam de la Constanta, am fugit de vineri pana luni.

vremea e cum imi place mie, adica soare dar si putini nori, a plouat doar azi-noapte, cat sa se mai racoreasca.

avem cateva bubite de la caldura si scaunele cam moi, dar nu le lasam sa ne strice mini-vacanta!

va dorim numai bine!




Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

salutare fetele!
Ne primiti si pe noi?
Daria-Maria s-a nascut pe 13 .07.2005, la 35 de saptamani si 2 zile , 2 kg si 44 cm, Apgar 9.
Nasterea a fost naturala si super rapida.....in 1.25 am avut si travaliu si impis si bb in brate!

A stat putin la incubator pentru caldurica dar a respirat singura si n-am avut alte probleme.
Acum suntem acasa si cred ca intampinam 1 lunisoara cu 3 kg la activ (la 3 saptamani avea 2.600)! Suntem mari fomiste si mami are laptic mult si bun pentru esenta mica.

VA pupicim

Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

http://community.webshots.com/user/irdaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by Irda

salutare fetele!
Ne primiti si pe noi?



bine ati venit, sa-ti traiasca esenta mica!



Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54998" target="_blank">Continuare


Irina,veve & croko
poze,poze,poze si iar poze


Mergi la inceput