M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

La Multi Ani, Victoras!.

Rozi, imi pare rau de ceea ce ai patit. Din pacate astia suntem, asta e tara in care traim.

Pupici,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Astazi l-am vazut pentru a doua oara pe Daniel care si-a facut numarul cu plansul,ne-a privit ca pe niste inamici,dar trebuie sa castig batalia.Suntem hotarati si vineri se va intampla minunea de a-l avea alaturi pe Daniel.E cam agitat ,dar cu multa dragoste si rabdare se va rezolva totul.Sunt cam uimita de discutiile purtate,mai ales ca noi ne gandeam ca vom obtine mai intai atestatul si apoi incepe cautarea.Dumnezeu ne-a ascultat rugaciunile si cam in doua luni a aparut prichindelul nazdravan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Valiburu sa fie intr-un ceas bun!
Lasa daca e agitat, nu-i nimic, pot fi si colici acum, si o sa mai fie agitat cand il aduci acasa, pana se adapteaza la mediul nou (mie mi-a zis cineva ca pana se obisnuieste cu vocile si mirosul nostru), dar in timp trec toate!
Sa fiti sanatosi si sa vi se rezolve toate problemele?
Si am inteles bine? Il iei fara a avea atestatul? Cum?


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Il iau in plasament si sper sa se pronunte cat mai repede hotararea judecatoreasca.Dosarul e de 2 saptamani la tribunal,dar nu vreau sa las timpul sa treaca.Cu celelalte proceduri voi merge in paralel.Peste o saptamana incep cursul.Multumesc mult pentru gandurile bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Valiburu ,felicitari !Sa fie intr-un ceas bun si sa va mearga toate formalitatile ca pe roate .Sa va traiasca sufletelul !Asteptam poze cat de curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Am rugamintea sa-mi spuneti cum ati procedat voi.
Iau atestatul si gasesc copilul.Vreau sa-l iau acasa prin "incredintare in vederea adoptiei", nu "plasament familial".
Din momentul in care am luat copilul acasa vreau sa-mi iau concediu pentru ingrijirea copilului, nu sa stau sa astept cele trei luni si cat va mai fi dupa pana la finalizarea actelor.
La art. 122, alin (2) din Legea 19/2000 nu este scris explicit ...incredintare in vederea adoptiei.., ci incredintare spre crestere...
Ce intrebare am :este un alt act normativ care reglementeaza clar aceasta situatie, anume daca ai dreptul la CIC in aceasta perioada , sau nu.Daca este , va rog spuneti-mi si mie care.Voi cum ati procedat in aceasta perioada?
Este de ajuns sa ma prevalez de formularea din lege?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

La multi ani Eric!!!!!
Te pupam sa cresti mare si frumos!!!!
Sunt o mare admiratoare a ta...hehe...un dulce!!!!!!!!!


". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la intalneala mamicilor de Constanta si a bebeilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Vivi.vio ,ca sa iei copilul in incredintare si nu in plasament trebuie ca acesta sa fie declarat adoptabil ,ceea ce dupa legea asa noua a adoptiilor cred ca dureza foarte mult .Fetele care au luat copii in plasament au facut-o pentru a-i avea de la varsta foarte mica langa ele ,insa exista un risc in asta pe care esti sau nu dispusa sa ti-l asumi .
La CIC ,din cate stiu eu ,ai dreptul de cand ti se incredinteaza copilul,nu de cand se finalizeaza adoptia .
La intrebarea asta (cu CIC-ul) cred ca ti-ar raspunde mai bine Rozi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Beneficiezi de CIC daca ai copilul in plasament simplu sau in incredintare in vederea adoptiei. Numai in cazul plasamentului de urgenta nu ai dreptul la concediu.

ART. 122

(...)
(3) Beneficiaza de aceleasi drepturi, daca indeplineste conditiile cerute de lege pentru acordarea acestora, si asiguratul care, in conditiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, caruia i s-au incredintat copii sau i-au fost dati in plasament.

Asta e textul de lege care ne priveste pe noi. Problema mea nu a fost sa-mi conving sefa ca am dreptate si am dreptul (ca o desteapta de la Casa de Pensii i-a zis in prima faza ca nu, apoi sefa mea a combatut-o cu legea...), la mine durerea a fost dupa cele 3 luni de incredintare, cand mi s-a transmis ca s-au terminat si ca acum ei cum mai sunt acoperiti....
Rozi stie, saraca am tot zapacit-o cu intrebarile, pentru ca asta nu e scris explicit nicaieri. Pentru ca ce scrie in legea adoptiei (ca deschiderea actiunii in instanta prelungeste incredintarea) nu e suficient, pentru ca intre finisul celor 3 luni si actiunea in instanta mai sunt niste pasi de facut (printre altele ORA). Asta e perioada in care practic suntem descoperite de lege, cred ca prin regula bunului simt cei de la CNPAS nu ar trebui sa faca gat la un eventual control, dar eu am avut presiuni de la serviciu.
Norocul meu a fost ca m-am miscat super repede si, culmea, chiar a 2-a zi dupa expirarea celor 3 luni mi-a intrat dosarul in comisie si am putut prezenta macar hartia aia de aviz...Ma rog, nu ma plateau daca nu duceam ceva, asa ca...
Deci durerea mea in lege la aceasta perioada se refera, trebuie spus clar undeva ca dupa ce se termina incredintarea si pana la finalizarea actiunii in instanta se prelungeste aceasta "incredintare".



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Stiti cumva daca putem beneficia si de reducerea programului de lucru cu 2 ore , daca in lege scrie ca avem aceleasi drepturi ? Eu am gasit in legea riscului maternal un text care se refera ,, la mamele care alapteaza " . Stiu insa ca inainte de revolutie beneficiai de reducere si in cazul adoptiei . Cat este acum indemnizatia pentru CIC?

Mergi la inceput