M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

N-a primit-o nici DPc ,i-am tot sunat ,m-am gandit si eu la varianta ca a pierdut-o posta sau mi-a luat-o cineva de la cutie .
Cred ca trebuie sa merg la tribunal sa intreb ,dar nici nu stiu pe cine sa intreb .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Briantis , trebuie sa te duci la grefiera de la Tribunal , ii dai ceva si ti-o va da pe loc , adica o va bate din nou la masina , si o va legaliza , asa se procedeaza daca o vrei 'repede', iti spun din proprie experienta.
Succes!

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Buna fetelor,
Am lipsit o perioada (am de invatat si de facut proiecte ca incepe sesiunea )si am nevoie de sfatul vostru, in special a celor care au trecut de faza cu tribunalul.
Vreau sa stiu daca a mai fost nevoie de cazier sau alte acte, cum decurge infatisarea, orice alte detalii.
Noi am primit, dupa peripetii, citatia si avem infatisare luni 30 mai la ora 8.30 si as vrea sa fiu cat de cat pregatita.
Otilia face azi vaccinul RRO si am emotii.
A! Sa va spun alta. Am schimbat medicul de familie si am descoperit ca Otilia nu are toate vaccinurile, adica ii lipsesc dozele de la 2 si 4 luni, cand ea era internata in spital. Doctorita la care am inscris-o (este pediatra) este de parere sa o revaccinam ( antipoliomelita si hepatita B), adica sa reluam dozele ca si cum nu ar fi fost vaccinata deloc. Exista riscul ca reactiile adverse sa fie mult mai puternice pentru ca a trecut de un an si corpul ei a capatat imunitate.
Inca stau sa studiez problema.


carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna Briantis,
Desi eu nu am ajuns asa de departe ca tine, stiu ca exista la Tribunal un registru de evidenta al sentintelor. daca stii numarul sentintei, poti sa verifici pe unde s-a poticnit.
probabil ca daca s-a pierdut va trebui sa faci cum te-a sfatuit Giani insa vezi intai ce s-a intamplat.
Irina_g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Carmen,

mergi linistita pe mana pediatrei pentru ca Alexandru cand l-am adus acasa avea 9 luni si nu stiam nimic despre el deci nici despre vaccinuri si atunci am reluat toate vaccinurile la 11 luni de la inceput.Nu am avut deloc probleme si nici reactii urate la vreun vaccin.
Succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Buna fetelor
hai mai Briantis capul sus fi optimista trebuie sa fie bine sti doar ca suntem alaturi de tine. pana la urma DPC ce zice trebuie sa astepti ???. pana la urma vorbeste cu cea care se ocupa de dosar si intreab-o ce poti face sa intri mai repede in posesia hotararii.
cu diversificarea fiecare face cum crede noi am inceputo la 4 luni. dar cel mai bine vorbesti cu doctorita lui care il cunoaste, vede cum a evoluat si iti poate spune cu ce sa incepi, din proprie experienta iti pot spune ca daca intrebi 3 doctori niciunul nu iti va spune sa faci la fel.
oricum pana la 4 luni mi se pare cam devreme pentru stomacelul lor.
despre Robert ce sa va zic din clipa cand lam vazut am stiut ca el este copilul nostru si nu pot spune decat ca acum suntem cei mai fericiti parinti din lume.
va pupam si mai vorbim
lorelei si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Briantis, doresc sa-ti dea dumnezeu rabdare ca sa poti trece cu bine peste problema. Poate a mai fost o incercare de la Dumnezeu inainte de un final fericit. Va fi bine, ai sa vezi!
noi ne gandim la viitorul copil pe care l-am vazut si care ne-a placut, dar cred ca este putin teama de necunoscut, de ce fel se va adapta. Am inteles ca trebuie sa-i facem o fisa medicala, stiti cam ce cuprinde? Momentan dosarul lui este la tribunal si parintii isi dau acordul pt adoptie, deci va mai dura putin, iar noi il luam in asistenta maternala si apoi in incredintare. Cu Dumnezeu inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by valiburu

[...] E greu sa reactionezi in prezenta a 4 persoane care te studiaza si a unui bebelus care plange in continuu.

Cu exceptia plansului, si la noi a fost la fel! Chiar scriam, la vremea aceea, cat de putin m-am putut concentra asupra copilului, in fond asta era scopul, dar ma simteam groaznic asa, sub lupa... Plus ca nu stiam ce sa fac, cum sa ma joc cu un bb de 2,5 luni cat avea el atunci. Nu pot sa uit ca il tineam in brate, ma uitam la el si-l intrebam, in gandul meu: oare care va fi soarta ta, copile? Vei veni cu mine sau vei plange sigurel toata viata ta?
quote:
[...] Cum ati luat decizia?Rapid sau dupa indelungi deliberari?

Noi am luat-o nici asa, nici asa. Adica nu am deliberat nimic, doar ne-am bucurat ca are actele in regula (deci puteam sa-l luam fara emotii, ca alte fete), ne-am gandit putin la probleme lui medicale de pana atunci, si cred ca doar atat. In rest, am fost sa-l vedem cred ca de vreo 4 ori (dupa a doua eram aproape hotarati, oricum ni se pusese in vedere sa ne hotaram sau sa rarim vizitele la 2 pe luna, ceea ce chiar nu aveam nervi sa o mai lungim atata).
quote:
Noi ne-am decis sa nu discutam cu nimeni originea copilului pentru a nu fi influentati in luarea deciziei.Parintii aveau pretentia sa gasim copilul unei eleve sau studente ,avand in vedere ca suntem intelectuali,dar Dumnezeu are alte planuri cu noi.


He, daca toti copiii ar mosteni inteligenta parintilor, deja oamenii nu s-ar mai naste egali! Este dovedit ca nu exista o legatura directa intre dotarea intelectuala a parintilor si cea cu care se naste copilul. Dupa parerea mea, pierzi timpul daca te cramponezi in prejudecati de-astea (sper sa nu te superi ca spun asta), doar exista atatea eleve care abia trec clasa si atatea studente la particular care isi platesc examenele. Nu cred ca este un criteriu... Mai bine asculta-ti inima... dupa ce vei sta putin doar tu cu bb... insista, macar un minutel sa nu stea nimeni cu ochii pe voi.

Iti tin pumnii si-ti doresc sa fii fericita!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Rozi,
Pentru noi nu e nici o problema in privinta originii,dar cu parintii e mai greu pentru ca ne pun cam multe intrebari.Acum am gasit un raspuns amuzant pentru finii nostri carora le-am spuns ca parintii naturali sunt profesori universitari,iar reactia a fost una admirativa.Pentru curiosi un raspuns pe masura:mama este Claudia Schiffer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Bravo, Vali, super raspunsuri!

Pe noi nu ne-a intrebat nimeni niciodata ce au fost parintii, puteam sa nici nu stim, nu? Mai important ar fi fost sa stim ceva date medicale despre ei, dar de unde...?!

Fetelor, azi, de ziua lui Victoras, am fost furata, la piata, de vreo 350 mii lei, ii pusesem in geanta atarnata pe carucior. Sentimentul de autoinvinovatire (nu trebuia sa-i las la vedere) a fost extrem de puternic, inca niciodata pana acum n-am mai fost furata, a fost un mic soc sa ma intorc sa platesc rosiile si sa nu gasesc teancul de bani! Dar mai puternica a fost sila - mi-a fost sila ca am stat asa de aproape de un "om" capabil sa fure - sa fure de la mama unui copil! M-am intors acasa dezgustata...

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput