Abandonati in spitale - partea a 2-a

Abandonati in spitale - partea a 2-a | Autor: adrianangi

Link direct la acest mesaj

Postez acest subiect aici, pentru ca stiu ca voua va pasa.
De azi, "Jurnalul National" publica un amplu serial documentar despre copiii abandonati in spitale. E o poveste infiorator de trista. Si de adevarata. Atunci cind va opintiti cu legile timpite care sunt in vigoare, atunci cind aveti indoieli daca drumul pe care mergeti e bun, va implor sa va ginditi la acesti copii. Si-n numele lor, sa mergeti mai departe!

Primul material aici: http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=363921&thold=0&mode=0&order=0

(voi reveni, in fiecare zi a saptaminii, pentru a posta adresa la care puteti gasi urmatorul material.)



http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Multumim, Adriana! Ai scris frumos, trist si miscator, si sper ca vorbele tale sa "miste" ceva si-n inmile celorlalti si, mai ales, in ale celor care sunt imputerniciti, de statul roman, sa se ocupe de viata unor OAMENI. Pentru ca asta sunt acei copilasi, niste OAMENI in miniatura.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Infiorator!
Oare chiar nu se poate face nimic in tara asta astfel incat acesti copii sa poata fi macar luati de cineva (adoptati) chiar de la nastere si sa nu mai ramana prin spitale si prin case de copii.

Sunt atatia care isi doresc si care au posibilitati sa le ofere ceva....

Legislatia lasa de dorit foarte mult. Poate odata cu intrarea in UE alesii nostri vor reusi sa gandeasca inainte sa voteze niste legi de dragul de a vota....

O zi buna,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by florypop

Infiorator!

Legislatia lasa de dorit foarte mult. Poate odata cu intrarea in UE alesii nostri vor reusi sa gandeasca inainte sa voteze niste legi de dragul de a vota....

O zi buna,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)





Din nefericire, Flory, legile au fost facute la indicatia UE, pentru a ne grabi intrarea acolo. Nu pe specificul Romaniei, ci pentru satiusfactia comisarilor UE, care se declara f.incintati de noua legislatie. Teoretic - e parfum! Practic, nici un comisar UE n-a intrat vreodata in vreun astfel de spital, de pilda...

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Bine, bine dar legea a fost votata de ai nostri. Oare chiar nu putea lupta nimeni sa obtina ceva pentru acesti copii? Nu stiu poate daca nu erau de acord si duceau mai multe tratative cu acesti comisari, eventual ii invitau sa vada care este situatia, poate obtineau ceva mai mult de la legea asta.

Pupici,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by florypop

Bine, bine dar legea a fost votata de ai nostri. Oare chiar nu putea lupta nimeni sa obtina ceva pentru acesti copii? Nu stiu poate daca nu erau de acord si duceau mai multe tratative cu acesti comisari, eventual ii invitau sa vada care este situatia, poate obtineau ceva mai mult de la legea asta.

Pupici,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)





O, ce-au vrut cu adevarat au obtinut, fii sigura de asta. Fonduri PHARE nerambursabile. Care, vei vedea mai tirziu in serial, cum au fost cheltuite...

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

DA!La noi legile sunt facute cu altceva decat cu creierul ,la indicatiile pretioase ale unora care habar nu au despre ce vorbesc.
Cand legiuitorilor nostri o sa le pese ,cand nu vor mai accepta fara sa carteasca aceste indicatii cu caracter mai mult de ordin ,atunci poate s-o schimba ceva .Nu inteleg de ce trebuie sa adoptam pozitia milogului si sa facem orice pt. a fi primiti in UE ,de parca noi nu am avea nimic de oferit ,paraca ni se da de pomana.
Ma intrebam cum de Dpc nu-ti arata copii adoptabili pe motiv ca nu sunt ,iar la tv si-n ziare se dau cifre de ordinul miilor .Iata cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Noua lege a adoptiei este facuta dupa normeleUE care sunt foarte bune de aplicat in UE nu la noi.In tarile dezvoltate (Germania,Franta,Italia etc)apar 10-15 copii adoptabili pe an in situatia in care sunt mii de familii dornice sa adopte.La noi e invers sunt mii de copii abandonati iar familiile care vor sa adopte sunt descurajate de multitudinea si inutilitatea hartogariei.Prostia e ca la noi in loc sa inlesneasca plasarea copiilor in familii au inasprit conditiile.E aberant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Adriana, ma doare sufletul. Am citit ce ai scris si imi aduc aminte cum in salonul unde era Alexandra mea mai era un baiat, mai mare cu o luna ca ea, care nu putea fi luat spre adoptie pentru ca mama era plecata in Italia si nu aveau cum sa-i ia consimtamantul. Si cand plangea, venea o asistenta si ii baga biberonul in gura, asa, in pozitia culcat. Numai sa taca. Nici la masa nu sunt luati in brate. Pe Alexandra o gaseam mereu uda pa caciula. Imi ziceau ca varsa ("A dat putin afara ca abia a mancat"). Dar sunt convinsa ca niciodata nu au tinut-o in brate. Ea a avut noroc. Am luat-o acasa cand avea 2 luni. A fost prima data cand a respirat aer de afara ca nu iesise din camera aia. Si in cateva zile abia a scos din organism drogul cu care ii tin sedati. Ce sanse au copiii astia care sunt hraniti asa si care sunt tinuti adormiti luni de zile? Ma ingrozesc cand imi amintesc.
Si am vazut si fotoreportajul si mi s-a facut pielea de gaina.
Dar noi suntem prea mici pentru niste interese asa de mari. Eu una sunt multumita ca am avut norocul sa-mi gasesc fata si sa rezolv cu actele. Dar tare as vrea sa pot striga tot ce am vazut si tot ce stiu ca se intampla. Pentru ca sa ma ierte Dumnezeu, dar toate de aici a trebuit sa ne purtam "frumos" ca sa gasim un copil sanatos.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Tudorica,



Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by aissa

Dar tare as vrea sa pot striga tot ce am vazut si tot ce stiu ca se intampla. Pentru ca sa ma ierte Dumnezeu, dar toate de aici a trebuit sa ne purtam "frumos" ca sa gasim un copil sanatos.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)




Eu nu trebuie sa ma port frumos... Strig eu, Cristina, si pentru tine! Macar ne racorim...

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput