Rupem turta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

Stie cineva daca facem turta la local musafirii dau cadouri pt. copil sau bani ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

quote:
Originally posted by delia_alx

Stie cineva daca facem turta la local musafirii dau cadouri pt. copil sau bani ?







cu strigare eventual

http://community.webshots.com/user/mamaruta105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zina23 spune:

quote:
Originally posted by mamaruta

quote:
Originally posted by delia_alx

Stie cineva daca facem turta la local musafirii dau cadouri pt. copil sau bani ?







cu strigare eventual

http://community.webshots.com/user/mamaruta105





Ei bine ...depinde de fiecare...

Georgy & Roberto-Akira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Va rog frumos sa ma ajutati cu privire la o nelamurire. problema a mai fost ridicata dar nu mai gasesc subiectul. In toata ceremonia de rupere a turtei ce rol are lumanarea de botez?

si Alexia Ioana (24 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Buna mamici si copii.Am si eu o intrebare. Invitatii cu ce participa la acest eveniment, cumpara cadouri sau se dau bani? Si cam cat? Intreb din punctul de vedere al unui invitat la ruperea turtei.Cam cum se procedeaza, pt. ca nu am mai luat parte la asa ceva pana acum.merci si sa cresteti mari si sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Nu se dau bani. Doar daca o face la restaurant !Daca o face acasa sau in alta locatie speciala pt copii - cadou.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

O sa torn si eu putin gaz pe foc - cica in timpul ceremoniei odrasla e asezata pe o galeata cu apa/vin .

Chiar asa - ce se face cu lumanarea de la botez ??

In regiunea din care vin eu se rupe motul si la baieti si la fete , fara turta - dar acu daca'i bal ... , o sa ne distram in familie chiar vinerea asta !!
Nasilor le vom cumpara ceva util , pentru casa - inca nu ne-am hotarat - intre cuptor cu microunde si lenjerie de pat .

Eu,el(Alex-6ani)Alex si ea(Freya-11.05.2005)Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Se poate rupe turta la 10 luni?
Daca nu care e justificarea?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Am si eu o intrebare:din ce se face turta?Este obligatoriu sa i se rupa turta?
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daniela, nu e obligatoriu pentru ca nu are nici o valoare religioasa. Este un obicei pagin, o traditie de familie, un prilej de amuzament (ce alege copilul de pe tava unde fiecare pune ce-i trece prin cap- am citit aici pe forum inclusiv de creme de fata, surubelnite, vin...) si pentru unii un prilej de adunat bani. Noi am ales sa sarim peste aceasta "traditie", s-au suparat un pic neamurile, dar le-a trecut!

Mergi la inceput