Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Cabinetul Psi - consultatii de psihologie

Carti de psihologia copilului

(9 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 26
MissParker
MissParker

3400 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite MissParker un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetelor, am urmatoarele recomandari (nu din punctul de vedere al unei mame, caci inca nu sunt dar sper sa devin, ci din punctul de vedere al unui copil care a crescut fara iubire si de aceea stiu acum ce mi-as fi dorit atunci):

• Alice Miller + toate cartile si articolele de pe site-ul ei www.alice-miller.com" target="_blank">www.alice-miller.com (e in germana, engleza si franceza!!). Eu am fost atat de impresionata incat am tradus in romaneste cartea ei Desteptarea Evei (Evas Erwachen) si o pot pune la dispozitia cui doreste in format Word. Trimiteti-mi mesaje private, ok?
  • Jacques Salomé - Mami, tati, ma auziti? - excelenta, deschide perspective la care adultii se gandesc prea putin, aceasta carte ii va apropia pe toti parintii de copiii lor. O pun la dispozitie tuturor celor care o doresc, dar e scanata si va trebui s-o trimit pe bucati, asa ca trimiteti-mi mesaje private cu adresele voastre si am s-o repartizez treptat.
  • Bruno Bettelheim - A good enough parent (Un parinte indeajuns de bun / Ein Leben für Kinder). Din pacate nu stiu daca a fost tradus in romaneste, dar omul asta scrie cu atata dragoste si intelegere si rabdare, cartea asta a devenit un fel de biblie pentru mine Daca raman gravida (cum mi-am propus) si daca o sa am timp in ultimele luni ale sarcinii, cand probabil voi sta acasa, m-am hotarat s-o traduc si o voi pune la dispozitie pe forum, promit! Dar cele care stati in occident si aveti posibilitatea, cumparati-o neaparat si cititi-o! Va salveaza viata o astfel de carte.
  • Jean Liedloff - The continuum concept (Allowing human nature to work successfully) . Tipa asta a trait cativa ani intr-un trib de indieni Yequana din Venezuela si a fost fascinata de adultii care isi traiau viata lor si ii integrau pe copii in mod natural fara a face din acestia "centrul universului", ci traind pur si simplu in fata copiilor o viata armonioasa si iubitoare pt. a le servi copiilor de exemplu. Impresionant.

la toata lumea si sa auzim numai de copii iubiti si fericiti!

Felicia
Mergi la inceput
alesssia
alesssia

235 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
am vazut ca dispuneti de carti pentru bebe in varianta electronica. mi-ar fi si mie de mare folos.
am un bebe de 9 luni, cam plangacios de cateva zile.
VA rog mult sa -mi trimiteti si mie ce aveti.
adresa este
hellene_nistor@yahoo.com
multumesc anticipat
Mergi la inceput
claudia19
claudia19

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna fetelor,topicul este super ;as fi foarte bucuroasa sa-mi trimiteti cartile pe care le aveti in format electronic; mi-ar fi de folos in dubla masura si ca mama si ca psihopedagog .Multumesc mult .Adresa mea de mail este riocatelbun@yahoo.com
Mergi la inceput
roxana_marwa
roxana_marwa

7 Mesaje
buna fetelor
as dori si eu cartile pe care le aveti.Am un bebeu de 10 saptamani
multumesc anticipat. adresa mea este roxana_marwa@yahoo.ca
Mergi la inceput
Trinity
Trinity

360 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Trinity Adauga semn de carte la raspuns Trimite Trinity un Mesaj Privat  Reply with Quote
Se poate va rog sa imi trimiteti si mie cartile in format electronic?

Adresa kiki_b2004@yahoo.com

Va multumesc mult!

-------------
Cristina & Selina (19.11.2004)

Mergi la inceput
an-k
an-k

2306 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite an-k un Mesaj Privat  Reply with Quote
As vrea si eu carticelele, daca se poate
justmeanka@yahoo.com

Crystina, An-k, Olim, Andre ea si Cookie

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
Mergi la inceput
mcrmiki
mcrmiki

1076 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mcrmiki un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna! As vrea si eu carticelele, va rog frumos. Multumesc!
mcrmiki@yahoo.com

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Mergi la inceput

patou

1318 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui patou Adauga semn de carte la raspuns Trimite patou un Mesaj Privat  Reply with Quote
Tocmai am descoperit cartea lui John Gray-" Children are from heaven"
si o consider de nelipsit din biblioteca unei mamici. este vorba de
o metoda de educatie pozitiva, fara pedepse, bazata pe cooperare:
-avem dreptul sa fim diferiti
-avem dreptul sa comitem erori
-avem dreptul de a exprima sentimente negative
-avem dreptul de a cere mai mult
-avem dreptul de a zice nu, dar nu trebuie sa uitam ca mama si tata decid.

In loc de pedepse: recompense (pedeapsa fiind vazuta ca o forma negativa a recompensei)

MissParker - sunt "indragostita" de cartile lui Alice Miller, le-am citit si recitit...

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"
Mergi la inceput
ceela
ceela

224 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiceela Adauga semn de carte la raspuns Trimite ceela un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna, as vrea si eu daca se poate carticelele ( bebe de 1 an). cmihaeluta@yahoo.com . multumesc.

Traian 24.02.2006
poze
Mergi la inceput
Alexia27
Alexia27

1358 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Alexia27  Trimite mesaj yahoo luiAlexia27 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexia27 un Mesaj Privat  Reply with Quote
LiliaToma, nu am citit personal cartea (o vreau si eu!!!) dar o cunosc pe autoare. Mi-a fost profesoara in facultate si pot sa-ti spun ca stie despre ce vorbeste. In plus, am vazut si emisiunea lui Cristi Tabara "Parte de carte" cand a avut-o invitata chiar pe ea sa discute pe marginea cartii. Impresia mea a fost ca e scrisa intr-un limbaj accesibil si punctele de vedere exprimate sunt chiar pertinenete. Parerea mea: cumpara cartea (si zi-mi si mie de unde ai luat-o pls)

Eileen Nicole
Mergi la inceput
Pag. din 26 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com