Carti de psihologia copilului

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaAC spune:

Va rog, daca puteti sa imi trimiteti si mie cartile in format electronic. inritusa@yahoo.com
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

acum am descoperit topicul!!!
rogu-va trimiteti si la mine la children@easynet.ro
carticelele in format electronic, PLS,PLS.
e tare greu sa cresti un copil cind il iubesti la nebunie. granitele intre ce e bine si rau sunt depasite uneori!!!

multam frumos de ajutor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Buna!
As dori si eu carti de psihologa copilului in format electronic, mai putin acestea: Intelege-ti copilul, Totul se intampla inainte de 6 ani, Cand apare copilul si Meseria de parinte (cine doreste, le pot trimite). Sunt foarte interesata de subiect ca mai e putin si vine bb2 si tare mi-e teama sa nu fac greseli fata de bb1. (bibimircescu@yahoo.com)
Multumiri


Aurasa Alexandru 31+ si Catalin (3.06.2005)
Catalin la 18 luni http://pg.photos.yahoo.com/ph/bibimircescu/album?.dir=10dbre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Buna,
Am descoperit si eu acum subiectul, va rog sa imi trimiteti si mie cartile la daniela1075@yahoo.com
Multumesc

Dana si Alexandru(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizza spune:

Buna dragele mele
Va rog daca se poate cele care doriti sa primiti cartile in format electronic,sa trimiteti PM fetelor care ati vazut pe aici ca le au,nu de alta dar deja subiectu ar trebui sa se numeasca ''va rog vrea si eu cartile la adresa...''sper sa nu va suparati,ca sunt sigura ca fetele care au deja cartile va vor raspunde la PM si veti primi cartile
Eu acum de exemplu am intrat sa citesc despre carti care vb despre pshilologia copilului si am vazut aproape numai andrese de mail
Va multumesc pt intelegere


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Nu am citit tot subiectul( dar o a o fac ), dar vroiam sa va intreb ceva.
Astazi la Protv s-a vorbit despre o carte: "Relatia psihologica cu copilul tau" de Mihaela Minulescu.
Din ce s-a discutat acolo, mi s-a parut o carte buna, pe care ma gandesc sa o cumpar. Dar vroiam sa va intreb daca cineva dintre voi a citit-o si ce parere are despre ea.
Merci

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am revenit, inainte sa imi raspunda cineva.
Am citit subiectul. Am fost foaret dezamagita, ca in loc sa gasesc 12 pagini de informatie, gasesc, cred ca 10 pagini de adrese de mail. Chestie, care tr sa recunosc e destul de enervanta. Asa ca o sa rog si eu, toate fetele care vor cartile, sa scrie direct unei persoane pe PM sau mail.

Intre timp am facut o Lista cu toate cartile recomandate de fete in acest subiect.

Lista contine autorul, denumirea cartii, o eventuala informatie despre ea( de unde sau ce contine) si cine a recomandat-o.


1. Dr. Fitzhugh DODSON "Totul se joaca inainte de 6 ani" sau "Sa iubesti fara sa permiti totul".- Otilia,adek
2. Steve Biddulph: "Secretul copiilor fericiti".- Otilia
3. Kay Kuzma "Intelege-ti copilul" - april
4. Jacques Salome "Mami, tati, ma auziti?" - goguta
5. Francoise Dolto « Cand apare copilul » - ed Humanitas- CristinaT, iileana
6. Dr. John Gray “Copii sunt din rai” - - ed. Vremea- CristinaT,X-file
7. Zig Ziglar “ Putem creste copii buni intr-o lume negativa!” - - ed. Curtea veche- CristinaT
8. Kay Kuzma « Intelege-ti copilul » - ed. Viata si sanatate- CristinaT
9. Kay Kuzma « Ascultarea de buna voie » - ed. Viata si sanatate- CristinaT
10. J. Piaget si B. Inhelder « Psihologia copilului » - - Maria I, ancadany
11. cartile lui Alice Miller- patou
12. Rose Vincent "Cunoasterea copilului" - Cristina C
13. Francoise Dolto, vol2 de la "Un psihanalist va raspunde" editura Trei - Cristina C
14. Steve Biddulph " Secretul ciopiilor fericiti” - comandat prin www.dol.ro la Diverta - CorneliaP33
15. Mihaela Minulescu « Psihologia copilului mic », editura Psyche, 2003- LindaZ
16. "Cum devenim parinti mai buni" - un ghid practic aparut la Ed. Humanitas, care trateaza combaterea unor comportamente negative, de ex. smiorcaiala, crizele de nervi, mofturile la mancare, imbufnarea, minciunile etc. si conduita de abordat de catre parinti. Foarte instructiva, v-o recomand cu toata caldura! –Candy
17. James Dobson "Cresterea copiilor" de la Ed. Noua Speranta - scrisa de un american, presedinte al organizatiei Focus on Family, bazata pe seturi de intrebari-raspunsuri pe diverse teme, cu multe exemple concrete.-Candy
18. Libby Purves, mici tratate de supravietuire in familie: "Poti sa nu fii o mama perfecta", "Poti sa nu cresti un copil perfect" si "Poti sa nu ai o familie perfecta", ed. Nemira.- LauraD
19. carte electronica "Cum sa dezvolti inteligenta copilului tau". Pentru cei interesati site-ul este ecopii.ro. - Nicoletaq
20. D.W.Winnicott – « Spaima de prabusire »- anima
21. Serge Lebovici – « Arborele vietii (colectie multimedia) »-anima
22. R.Diatkine – « Psihanaliza la varsta mica »- Anima- in cadrul colocviului de psihanaliza copiului
23. IOAN DOLEAN si DACIAN DORIN DOLEAN "Meseria de parinte" -danita
24. Dolto Francoise « Ce sa spunem copiilor - cand sunt foarte mici, cand sunt bolnavi, cand se bucura, cand sunt tristi »- CristinaT
25. Anne Bacus "Copilul de la 1 la 3 ani" si "Copilul de la 3 la 6 ani" - la editura Teora- teo1970


Lilia si Amelia(26.09.2004)

poze[/b]

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. [/b] ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Si Lista cartilor existente in format electronic; am scris cateva persoane la care le puteti gasi


1. "Intelege-ti copilul" de Kay Kuzma- april, lbelciug, pisicuta si matei - se descarca de pe : www viatasisanatate ro- la colectia "Familie si educatie", si vezi ca in dreptul cartii "Intelege-ti copilul" este scris download mostra,
2. Cand apare copilul - Francoise Dolto - ed Humanitas- pisicuta si matei, alipiticot, Witchie
3. TOUT SE JOUE AVANT 6 ANS scrisa de DR.FITZHUGH DODSON- adek, pisicuta si matei, alipiticot
4. Carte electronica numita "cum sa dezvolti inteligenta copilului tau". Pentru cei interesati site-ul este ecopii.ro.
5. "Meseria de parinte" de IOAN DOLEAN si DACIAN DORIN DOLEAN plus un ghid pentru viitoarele mamici si niste carti ilustrate pentru copii in limba engleza.- danita
6. " Psihologia copilului-J. Piaget"- format electronic- ancadany


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Gata, acuma ma apuc si eu sa scriu PM-uri pentru a face rost de ele
Cris1511, daca vrei, pune listutele in primul tau mesaj, ca sa apara inca de la inceput.
Sper ca asta sa va faca mai usoara cautarea, sa nu mai fie paginile pline doar de adrese de mail, si sa se discute cu adevarat despre carti.
Succes si copii cuminti.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizza spune:


Lilia iti multumesc

Mergi la inceput