Amenajarea apartamentului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Am ales varianta cu mocheta pentru ca eu nu-s adepta scosului la batut. Iar de varsat, murdarit si alte celea...traiasca aspiratorul si solutiile pentru covoare. Plus ca noi nu mancam in camera NICIODATA!!! De-asta am ales varianta cu spart intre bucatarie si sufragerie.

Noi nu am ales varianta parchet pentru ca am vazut la cineva cam ce se intampla in cazul in care i s-a spart o teava, cu toate ca facusera boboc casutza...
Plus ca daca intra cineva in casa cu tocuri, pentru ca nu pe toata lumea o poti obliga sa se descaltze, atunci raman urmele de la toc.
In caz de pui covor, aluneca, asta daca nu-i dintr-ala manual...
Dar, intr-adevar este fain si cu parchet. Orice solutie alegi, este cea mai buna...

Dezavantaj gresie: este mai rece pe jos si trebuie obligatoriu papuci de casa.


Inca un sfat: orice varianta de mobilier s-ar alege (pal/lemn/MDF) ar fi de preferat cel demontabil. Usor de transportat in caz de mutare/varuire/reamenajare sau altele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirebu spune:


Sunt curioasa, cum faceti intuneric in camera? Eu la geamuri am niste chestii din acelea, cum Dumnezeu le cheama, , de plastic, pe dinauntru, sunt si de aluminiu, imi scapa... poate va dati voi seama ce sunt. In orice caz, nu fac intuneric, sunt mai mult de forma. Ma gandeam la montarea de rulouri din lemn sau plastic, ati facut asa ceva?

Mire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

si eu ma pregatesc de amenajari interioare. am un apartament cu doua camere in care am tot bagat bani de cand ne-am casatorit si tot n-am reusit sa terminam. intai am facut acoperis ca suntem la ultimul etaj, apoi am pus centrala, dupa asta termopane, etc. anul asta vrem sa scimbam usile de interior, sa punem gresie, faianta si parchet. abia astept sa incepem sa umblam sa vedem preturile! nu ne permitem cele mai scumpe modele dar nici nu mergem sa luam gresie de 150 000 cum am vazut in oferta de la metro. am auzit ca parchetul clasic e in jur de 400 000 m.p. asa ca probabil vom pune laminat desi nu-mi surade ideea. am si eu cateva intrebari:
- ce se pune mai nou sub gresie si sub parchet? mie mi le va monta tata dar el e un mester mai de moda veche si nu stiu daca e la curent cu noile cuceriri ale stiintei.
- dupa ce am pus termopanele, a aparut mucegaiul in dormitor, pe peretele care este afara dar si in hol, pe peretele care da pe casa scarii. ce-i de facut? m-am saturat sa spal peretii cu clor! parca si in casa s-a schimbat atmosfera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Ma intereseaza si pe mine care ar preturile la termopane, as avea nevoie de un geam la sufragerie si o usa la balcon... am cautat pe net si nu am gasit. La o singura firma am vazut scris mare oferta 80 euro mp. Chiar atat sa fie?

Eu nu prea am ce sfaturi sa dau pentru ca eu abia incep sa renovez dupa vreo 10 ani... nu am nici cea mai mica idee cat m-ar putea costa ...

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:


Eu m-am mutat acum 2 ani,am un apartament cu 2 camere si am incercat sa fac tot ce puteam face cu banii de care dispuneam.Am pus geamuri cu tamplarie PVC,de care sunt foarte multumita,se sterg foarte usor,e adevarat ca se si murdaresc la fel de repede.Si eu am facut cateva greseli pe care le regret acum,am inchis si balconul tot cu geamuri termopan asa ca am caldura in toata casa ,dar nu pot sa tin nimic la rece pe balcon iarna,ma refer la muraturi sau cartofi ,in fine lucruri din astea.Am mai gresit cand am ales geamurile de la balcon dintr-o singura bucata pe toata inaltimea lui,ma deranjeaza foarte tare cand intind rufe,nu mai pot sa deschid sau sa inchid geamul.Acum l-as alege altfel,dar e prea tarziu.CRISTINA pe mina m-a costat cam 900 usd ,balconul,dormitorul,bucataria si unul mic la baie.In rest sunt multumita si nu-mi da de loc senzatia de sufocare,ba chiar imi e de ajutor pentru ca blocul e la sosea si e mult zgomot pe care il mai atenueaza putin.

Tot atunci am pus si parchet melaminat.Nu pot spune ca sunt foarte multumita de el.Se intretine usor dar, e cam rece si zgomotos si se vede imediat orice urma de praf.Mi-as fi dorit parchet clasic ,dar era mult mai scump si nu-mi permiteam.
Mobila este din pal,facuta pe gustul meu,sunt si aici cateva lucruri pe care le-as cam schimba ,dar tot mai speram ca ne vom muta la curte asa ca nu ne mai agitam.


Oricum Mire sfatul meu este sa nu te grabesti,desi vei fi tentata sa termini mai repede,stai si gandeste-te de mai multe ori pentru ca pe urma tare greu este sa le mai schimbi!

Bafta multa,ca o sa ai nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multumesc, Mihaela.

Eu am de renovat sufrageria. Mi-ar trebui un program ceva de arajat mobila in casa, exista asa ceva? Imi plac bibliotecile astea noi si moderne, dar ce fac cu carti si dosarele mele? Si mai am si 2 birouri in sufragerie. Nu imi incape deloc canea si fotolii... asa ca un timp le-am scos pe balcon si le-a batut soarele si praful sunt numai bune de aruncat....

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraM spune:

"Hristos a inviat!"
Noi ne-am mutat acum 5 luni intr-un apartament de 3 camere si inca mai avem de facut schimbari in el .
Cand l-am cumparat arata jalnic, asa ca a trebuit sa schimbam cam tot ce era in el. Din vechiul apartament am pastrat doar caloriferele si usile (pe care le-am lacuit).
Ce am facut pe scurt:
Parchet laminat in camere si in hol (am fi pus parchet din lemn dar era prea scump),
in hol la intrare am pus gresie de acelasi tip cu parchetul ... nici nu se observa (asta in ideea ca se intra cu pantofii murdari si gresia se mentine mult mai usor),
aceeasi gresie gen parchet am pus in camara si in hol unde va fi masna de spalat (langa baie avem un intrand unde va fi masina de spalat),
in baie si in bucatarie am pus gresie si faianta (faianta nu pana sus).
La capitolul mobila ... in dormitor mobila din lemn (mie una imi place la nebunie cum arata),
in bucatarie am gasit o mobila foarte draguta si foarte ieftina gata facuta care a intat la fix (din aceea din pal cu blat rezistent la caldura),
iar in celelalte 2 camere ... ce am adunat de la rude. Avem 2 folotii pat in sufragerie (la care am gasit niste huse dragute care se asorteaza cu covorul de minune) si un tv (mai nou am pus tv-ul pe o masuta care are si loc pt. video ... nu mai stam cu el pe jos ).
In cealalta camera avem o masa pt. calculator si o gramada de cutii pline cu carti si lucruri care nu si-au gasit inca locul.
Am mai facut un dulap in hol ... din pal ... care e destul de functional (are rafturi de pantofi, de bluze, de perne si plapumi, dulap de umerase, cuier ).
In rest ce am mai facut ... am reusit sa ne punem jaluzele si sa renuntam la cearsafurile din geam (stam la etajul I asa ca se vede totul din strada). Asa ca am optat pt. jaluzele verticale in sufragerie si din cele orizontale in cele 2 dormitoare. La cele orizontale am pus si perdea.
Acum ne luptam cu lustrele ... avem in dormitor si in bucatarie si cu balconul. Toae camerele noastre dau in balcon ... asa ca l-am inchide cu termopan. Dar mi-e groaza sa ma gandesc cat va costa ... Puteti sa-mi recomandati vreo firma? Care sunt preturile?
As mai scrie ... ca imi place tare subiectul ... dar o sa va plictisiti de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

Buna,
eu mi-am refacut apart. de 3 camere incepind de la sfirsitul lui septembrie si a fost cam gata la incep. lui Decembrie, dar inca mai trebuie sa mai luam una alta, perdele, o masa de sticla etc.
noi am apelat la un arhitect, sa ne ajute la valorificarea spatiului.
(am avut noroc ca este un prieten) avem doua balcoane, la living si dormitor, pe care le-am desfiintat, adica am marit camerele. si am izolat zdravan!!! in felul acesta camerele par mai mari si dulapurile le-am pus in fostele balcoane si nu in camere. noi am vrut foarte putin lemn in casa, drept urmare biblioteca din living am facut-o din rigips( si iese si mai ieftin ca bani), biblioteca din camera mica s-a desfiintat si in loc de perete cu usa de intrare in camera s-a transformat in bibiloteca din rigips cu usi de lemn glisante si am mai economisit spatiu din interiorul camerei. rafturile sunt din lemn si din sticla, comandate de noi ulterior.
pe jos in camere am luat parchet triplu stratificat pe care vi-l recomand cu caldura. noi am luat de cires pentru ca este un pic mai deschis la culoare si are o tenta rosiatica, l-am pus la 45de grade ( in diagonala) si arata bine. pe hol, bucatarie si baie gresie (atentie cind luati gresie, mare, mare!!!! noi cu cea din hol ne-am pacalit, este italiana, super laudata si am observat ca se ciobeste foarte repede, daca imi permiteti un sfat - incercati la mag. Delta, uitati-va si in cataloage si au pentru toate buzunarele si sunt foarte seriosi, noua ne-a tinut gresie si faianta din baie o luna in depozitul lor, pentru ca nu era gata casa!)la living am renuntat la usa, ca de altfel si la bucatarie. dar nu am facut bucatarie americana, am tinut sa separ totusi zona de bucatarie. mobila din bucatarie are numai sertare, lungi si adinci, nu am mai vrut usi, pentru ca stai aplecata sa cauti ceva si de obicei este intotdeauna in capat si trebuie sa dai totul jos, asa cu sertar le vezi imediat.
in loc de camara, pe care am desfiintat-o am luat un dulap inalt cu niste cosuri in interior si tragi usa si apar sertarele. (foarte incapator) dar mobila de bucatarie a fost foarte scumpa.
usi au ramas la baie, dormitor mare si usa glisanta la dormitor mic, si sunt foarte multumita de ele, foarte frumoase. si nu de la PINUM sau alte nebunii.au venit ei au luat masuri, ei le-au montat tot.
chestia cu cablurile prin pardoseala, ele se pun in niste tuburi speciale, daca se intimpla ceva se scoate cablul din tub astea.
noi cumparaturi am facut in week-end-uri, din august anul trecut pina in decembrie, fiecare week-end. am vazut cred sute de magazine in Bucuresti, nu vreau sa imi aduc aminte de lampi, aplice etc. inca nu am luat veioze living pentru ca nu am gasit, dar mai avem rabdare.
fetele din bucuresti daca cautati ceva, puteti sa ma intrebati, cred ca nu prea mi-au scapat magazine.
hai ca am scris o groaza, puteti vedea, livingul si bucataria si in revista UTIL nr. din februarie parca, dar este fara mobila, pozele sunt din timpul executiei. si ca sa o identificati, in living este biblioteca din rigips cu galben si roscat. in nr. acesta aproape toata revista este cu poze din timpul executiei. si ca fapt divers, nimeni nu ne-a intrebat daca vrem sa apara in revista sau nu!ca la noi in RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraM spune:

Vin eu cu intrebari legate de magazinele din Bucuresti .
Unde pot gasi:
- lustre (pe langa Bucur Obor si Home and Design Mall) ... voi ce ati pus in baie,
- masuta de cafea pentru sufragerie,
- cos de rafie pentru rufe.
Ziceai ceva de izolat balcoanele. As vrea si eu cateva detalii ... ce implica asta, cam cat ar costa, ai apelat la o anume firma ...
Inca ceva. M-ar interesa si pe mine o usa glisanta la camara. Crezi ca ar merge? Din ce material e? De la ce firma?
Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si noi ne-am amenajat apartamentul de 3 camere (+ 2 bai + 1 balcon) de la bloc, acum vreo 2 ani. De fapt, lucrarile au inceput acum 2 ani, dar finisarile mai dureaza si acum.

Avem gresie pe holuri, in bucatarie, in bai si in balcon, in baia 1 pe bleu(cu faianta asortata, cu 2 briuri intre care faianta alba), in baia 2 pe vernil si in rest un maro roscat.
Atentie mare la gresie, daca se aplica pe mozaic (pe ciment din acela "pepit"), atentie mare cum o aplica, pt ca nu adera bine ! Noi a trebuit sa dam jos 2,5 mp in bucatarie pt ca nu aderase la podea, si nici a doua oara cind a pus-o nu a iesit mai bine ... Nu stiu ce trebuie facut, poate-mi da si mie cineva vreun sfat pt viitor ...

Termopane in toata casa, cu exceptia balconului, care era inchis normal si nu l-am mai schimbat. Jaluzele orizontale de aluminiu in camere, asortate cu peretii; tin bine umbra, sa nu luati de plastic (nici nu prea se mai fabrica) ca nu tin deloc umbra. Bine, nu fac chiar intuneric, dar mie mi se pare suficient. Perdelele sunt inca "in constructie".

Apropo de perdele - poate stie cineva unde pot gasit galerii metalice (pe inox) de 3 m lungime ... ca eu n-am gasit pe nicaieri si nu stiu cum sa-mi pun perdelele ... Galeriile din lemn nu mi se pare ca se potrivesc la noi.

Mobila din pal, in bucatarie fete de usi din MDF.
FOARTE UTIL: patul matrimonial cu sertare: am facut sub pat 4 sertare, extrem de utile, in care-mi tin asternuturile, paturile si, o sa rideti, pantofii (si ce comod este ...).
IAR FOARTE UTIL: cuptorul la semiinaltime: am cuptor incastrabil, pe care nu l-am pus clasic, sub plita (ca atunci ce rost mai are sa fie 2 piese separate), ci l-am cocotat la nivelul blatului, incastrat intr-un dulap in care tin lucruri rezistente la caldura. Este extrem de practic, nu te mai apleci toata ziua sa vezi ce-i inauntru.

In rest ... nimic spectaculos. Poate doar cabina de dus; daca aveti posibilitatea si spatiul, merita, noi folosim aproape in exclusivitate dusul, nu stiu daca o data sau de 2 ori am folosit cada.

Acum sunt in cautare de corpuri de iluminat... Este o adevarata provocare, nu gasesc neam ceva si asortat, si luminos, si cit de cit rezonabil ca pret. Poate ma ajuta cineva ...???


Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput