Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Buna burtici si mamici! A nascut cineva de curand la Spitalul Judetean Constanta? M-ar interesa daca pentru bebe venim cu hainute de acasa sau ii imbraca cu scutecele din spital. La primul copil, acum 7 ani, nu au acceptat sa aduc hainute pentru copil, doar hainutele cu care l-am scos din spital si nici atunci nu m-au lasat sa-l imbrac eu, mi l-au "predat" asistentele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Buna si eu ma pregatesc de nastere,mai am un pic,a nascut careva la bega in timisoara?Care este trusoul copilului?Ce se mai duce acum?Am nascut si in 2004 dar nu mai stiu mai nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Pe langa lucrurile imporante mentionate pe care trebuie sa le cuprinda bagajul de spital mai recomand urmatoarele: o lama/aparat de ras si o unghera.

Desi trecusem termenul de sarcina ( am nascut la 40 de saptamani si 3 zile) se pare ca tot nepregatita am fost prinsa: in sensul ca aveam unghiile destul de lungi atat la maini cat si la picioare, si parul de pe picioare avea o lungime considerabila Am nascut duminica seara, cu travaliu de sambata dimineata de la ora 2:00 AM. Aveam de gand sa ma fac frumoasa sambata, da' nu am mai apucat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Buna burtici!
ganditi-va si la durerile de spate de la alaptat... eu am patit-o! am rezolvat cu o perna pentru alaptat pe care am luat-o de pe www.pernegravide.ro - e 75 lei iar in Iasi transportul e gratis; in tara ajunge a doua zi cu un curier, 15 lei transportul.
Va pup si aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_simona87 spune:

Salut!
Eu am 23 saptamani si astept o fetita . Multumesc de idei , deja am inceput sa-mi pregatesc bagajul si-mi este de ajutor o lista de acest gen sa nu uit nimic.
Multumesc si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna tuturor,

Am citit cele 26 de pagini si am apreciat fiecare lucrusor scris de fiecare mamica.

Mai jos va scriu lista unei fete, cu comentariile ei de dupa nastere, care la nascut in februarie 2012 la Elias, pentru cine intereseaza:

Bagajul pt Elias:
- bagajul mic :pt travaliu
kit epidurala
ergomet fiole
voltaren supozitoare
1 pereche de sosete
1 pereche de chiloti
1 camasa de noapte
vata - 1 pachet mare de la Sensiblu
1 pachet absorbante - super plus
comprese sterile- nu le-am folosit
1 sticla apa 0,5l

Pt bebe:
20 pampersi new born
bepanthen
baneocin pudra
1 pachet servetele Pampers Sensitive

Bagajul mare:
2 camasi de noapte
sutien alaptat
tampoane sani - 30 de buc (nush daca am nevoie de toate dar le-am pus sa fie)- nu le-am folosit
sosete - 3 perechi
chiloti - 5 perechi
halat
pasta de dinti
sapun , gel de dus
hartie igienica
servetele umede Pampers sensitive
1 pachet mare absorbante super plus
1 pachet vata mare Sensiblu - mi-au trebuit 2 , mi-a mai adus sotul 1 pachet
paturica absorbanta Happy - mi-am pus 2 - nu am avut nevoie de ele
fasa +comprese sterile + foarfeca - comprese nu am folosit
garmastan pt sani
castronel, tacamuri, cana , paie de baut- e bine sa le ai , ca o sa iti ceara cand vin cu masa
servetele + prosopele de bucatarie - 1 rola
perie par , elastice - am luat un set de 6 elastice sa fiu sigura
burtiera -
3 sticle apa 0,5l - imi mai aduce sotul daca e nevoie
1 prosop mare de baie - l-am folosit dar spalandu-ma la chiuveta, nu am facut dus
1 prosop pt sani
2 prosoape de fata si maini
deodorant solid
strugurel, mi-am pus si o unghiera si pila - sa fie acolo
1 integrama - nu am avut timp de ea :))
1 carte de rugaciuni
2 pixuri
o sa mai pun si niste batoane de cereale si ceva de rontait
aparat foto - l-am uitat acasa :P
papuci

19+ cu

-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Scuze ca dau buzna la voi fetelor,

Am pus si eu un anunt aici http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=42832&n=Urgent-vand-Carucior-Sport-reversibilLandouPort-bebeGeant si va arat si voua...poate place cuiva!
Sunt dispusa sa il dau si mai ieftin...
Pretul nou este de peste 2200 ron eu cer 750 negociabil!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamik18 spune:

buna :) as fi vrut si eu sa stiu...a nascut cineva de curand la cantacuzino...aveti idee cam ce cerinte au pe acolo...am tot citit atatea lucruri...am ametit....multumesc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELEnNa_12 spune:

OMG!! :))) Trebuie sa analizez bine lista asta, eu habar nu am ce inseamna o gramada din lucrurile care sunt enumerate sau nu stiu la ce folosesc si chiar daca nu am nevoie de ele pentru bagajul de spital (voi naste la privat- RM), o sa am nevoie ulterior, cand vin acasa cu bebe mic . Deci ne apucam de gugalit

cu nazdravan => 21+ , DPN 30.12.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Eu am nascut in martie la Filantropia si in afara de ce s-a mai scris pe aici am avut nevoie de
- multe prosoape mici pt sani pt ca am facut furia laptelui si trebuia sa merg de 2 ori pe zi la asistente sa imi desfunde canalele
- nu am folosit vata si compresele sterile, mie mi-au fost suficiente tampoanele maxi ( sunt si mult mai comod de folosit / purtat)
- hartie igienica
- comprese pt sani cu hidrogel ( la inceput bebe nu stie sa suga si se pot face rani destul de urate). Pe mine compse.e m-au ajutat enorm. In acelasi scop e bine sa ai la tine si o protectie cu silicon pt mamelon.

In rest....foarte multe din lucrurile pe cre le-am cara dupa mine nu mi-au fost necesare: reviste, carti, integrame (n-ai timp!), halatul (era foarte cald in spital), vata si comprese sterile (mie mi-au fost suficiente tampoanele maxi), samponul pt bebe (l-au spalat cu sampon de la ei)

Mergi la inceput