Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Eu am sa comentez listuta asta din punctul de vedere al unei mame care a nascut acum 3 luni :-).
1. Eu as spune ca bagajul trebuie sa fie cat mai ergonomic organizat, in asa fel incat sa nu ocupe mult loc, iar lucrurile din bagaj sa fie usor accesibile.
La internare:
- papuci
- camasa de noapte cu deschidere in fata (pe care e bine s-o schimbi cu cea a spitalului, odata ajunsa in sala de travaliu, pt ca se poate murdari, pata etc.)
- halat (optional, as spune)
- lenjerie de corp (la Carrefour, la raionul de bebei, se gaseste lenjerie de unica folosinta, set de 3-4 bucati. Costa cam 15 lei si mie mi-au fost foarte utili. 3 seturi va vor fi de ajuns pt spital)
- vata + comprese sterile. Vata Sensiblu e f buna, e gata "portionata" in tampoane. 2 pachete cred ca sunt suficiente. E mai bine sa aveti comprese sterile, decat sul de tifon, pt ca asta trebuie taiat. Exista comprese sterile de dimensiuni mai mari, pliate in 4. Sunt vreo 5 in pachet, deci va trebuie cateva pachete. Cele pe care le-am avut eu sunt produse de firma Cara, ca sa va fie mai usor sa cereti la farmacie. Tampoanele tip Always, Libresse etc. nu sunt o idee buna: au plastic, nu lasa corpul sa respire, retin mai mult microbii si vindecarea e mai lenta. Asistentele de la CF 2 (unde am nascut eu) erau total impotriva!

In sala de travaliu:
- apa plata
- telefon + incarcator
- servetele

In spital, dupa nastere:
- hartie igienica
- o a doua camasa de noapte, pt schimb
- sapun (eu nu m-am complicat cu gel de dus, sampon etc. Sapunul a fost unul emolient, sa nu usuce pielea, pe cap nu m-am spalat 2 nopti cat am stat acolo, iar gelul de dus e inutil).
- periuta de dinti
- pasta de dinti
- dischete demachiante + apa termala
- crema de fata + corp (am ales sa folosesc crema de fata si pt corp tot din motive ergonomice; am avut o crema care se preteaza si la ingrijirea fetei, si a corpului, Ictyane)
- prosop
- spirt medicinal
- pieptan
- deodorant
- elastic de par
- bustiera
- Garmastan pt sani (e f bun, singurul care m-a ajutat pe mine; glicerina boraxata, recomandta de o dr, am avut senzatia ca ma arde)

Nu mi-au folosit: sosetele, sutienele de alaptat(mi se par o prostie, nu am purtat decat de vreo 3 ori si mai tare m-am enervat), cartea pt citit, a doua pereche de papuci (nu s-a intamplat nimic iremediabil cu cea folosita in sala de nasteri).
Nu am luat cu mine: aparat foto (mi-a adus familia si am facut poze cu bebe, dupa care l=am dat inapoi, poze cu mine nu-mi trebuia :D), lapte de corp, crema de maini (am spus mai sus), colac de plaja (nici nu m-am gandit ca as avea nevoie si n-am avut, slava Domnului!), tacamuri (mi-au adus familia, cand am avut nevoie), irigator (n-am avut nevoie, nu se face clisma decat pt cezariana), cronometru, medicamente.

Pt bebe:
- scutece (eu am avut Pampers 1 si am trecut la 2 fara sa fi crescut, pt ca 1 erau facute dintr-un material care se lipea de piele)
- servetele umede, pt cele care sunt la primul bebe si le e greu sa il spele la chiuveta
- body cat mai micut, pt nou-nascuti (mie dr. pediatru mi-a spus ca e mai bine sa poarte body+pantalonasi decat salopeta pe pielea goala)
- pantalonasi cu labute (ca mai sus), sau pantalonasi fara labute, dar cu sosete, pt ca pierd multa energie pe la picioare
- caciulita
- prosop mare si moale
- sampon
- lotiune de corp
- ar mai fi utile si manusile pana ajungeti acasa si le taiati unghiile. Insa e posibil sa nu le prea tina in manute.
- paturica
- crema de galbenele (eu am folosit Bepanthen si in a doua saptamana a facut o iritatie urata, cu micoza)
Hainutele le schimba la fiecare baie. Daca nu aveti de schimb, nu e nici un bai.

Iar acasa, acasa trebuie un intreg arsenal :-)). Daca n-aveti patut, nu e bai, il puteti culca la inceput in landou, sau in patul matrimonial. Daca n-aveti cadita, il puteti imbaia in cada: unul dintre soti sta cu bebe in cada, in apa, celalalt il spala. Poate fi foarte haioasa experienta.
Mameloanele de silicon pot fi foarte utile. La Avent gasiti mai multe marimi si sunt f bune. Pompa de san este si ea un accesoriu indispensabil, eu am avut tot Avent, foarte buna.
Buricul se curata cam cand scimbati scutecul, cu Betadine solutie si Baneocin apoi. Dupa ce cade buricul, il puteti baga in cadita cu apa, sa-l spalati.
In nasuc puneti ser fiziologic si nu va speriati daca fornaie un pic, nu e nici un pericol. Ca sa-i puneti ser in nas, il culcati pe partea dreapta (daca sunteti dreptace) si, cu mana dreapta, ii picurati in nas 1-2 picaturi.
E bine ca acasa sa va faceti o trusa medicala, pe cat posibil:
- pt colici la noi a mers Infacol (comandat de pe net)
- pt febra: Panadol
- Vigantol/ Vit D3 pt prevenirea rahitismului
- Baneocin pudra
- Btadine
- Termometru (noi am optat pt unul auricular, e cel mai fidel si mai simplu de folosit; costa cam mult - 170 de lei)
- comprese sterile individuale
- dischete demachiante
- apa termala
- ser fiziologic
- crema pt prevenirea iritatiilor de scutec (folosesc acum crema de galbenele; cand bebe a avut prb serioase, a scapat cu pasta Petrini, iar dr dermatolog mi-a recomandat Ichtamol sau Vitella)

Nastere usoara si curaj :-).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pralina spune:

buna!

sunt noua pe forum si o viitoare mamica - la sfarsitul lui august ar trebui sa nasc, la municipal. daca a nascut cineva de curand acolo va rog sa ma ajutati cu informatii despre cele necesare la internare, pentru mine si pentru bebe.

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olguta_Mauch spune:

Citat:
citat din mesajul lui pralina

buna!

sunt noua pe forum si o viitoare mamica - la sfarsitul lui august ar trebui sa nasc, la municipal. daca a nascut cineva de curand acolo va rog sa ma ajutati cu informatii despre cele necesare la internare, pentru mine si pentru bebe.

multumesc!




Buna,

si eu sunt noua pe forum.....voi naste peste max 2 saptamani la municipal...nastere normala, sper; o sa-ti spun la intoarcerea din spital cum a fost si ce mi-a folosit din bagajul deja pregatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pralina spune:

nastere usoara iti doresc si un bebe sanatos si cuminte :)

te astept dupa nastere sa povestesti cum a fost la municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olguta_Mauch spune:

Multumesc.
Sincer, mi-e putin teama...nu de nasterea propriu-zisa ci de toata nebunia din spital; btw, eu am mai nascut la Municipal, in urma cu 7 ani jumate...dar se intampla in ziua de Craciun si era o atmosfera mai "degajata"...insemnand totodata si mai putine cadre medicale...intre timp insa am auzit povesti mai putin placute despre acest spital...dar prefer sa nu le dau crezare tuturor...asa ca, voi afla pe pielea mea "noutatile" din Municipal.



Citat:
citat din mesajul lui pralina

nastere usoara iti doresc si un bebe sanatos si cuminte :)

te astept dupa nastere sa povestesti cum a fost la municipal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

nuschu- super indicatii pentru bagaj si pentru acasa! Multumim frumos

Miha, mami fericita de Matei (16.01.2008) , Laura (30.09.1997) si 33+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns THEA22 spune:

Am si eu o intrebare...Noaptea daca dorm pe partea stanga sau dreapta mi se intampla sa ma apese si sa ma doara undeva sub coaste asa ca cea mai confortabila pozitie de somn pare sa fie pe spate cu perne sub mine. Voi ce stiti, e vreo problema pt bebe daca dorm asa?

THEA2231+ cu''Matei Alexandru
"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=ANA&year=2009&month=9&day=28&babycount=1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimeli spune:

Buna Thea!
Din cate stiu eu cel mai indicat in ultimele luni de sarcina e sa dormi pe partea stanga si nicicum pe spate. La urma urmei incearca sa te odihnesti cum iti vine tie mai bine...

34+ & Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jul81 spune:

nusshu, super comentariile vis-a-vis de bagajul pe spital si pt acasa.chiar daca mai am un copil parca am si uitat ce mi-a treb, cu ce-am avut voie in salon si acasa.Acasa, de fapt, nu aveam aproape nimik-innafara de patut, carut, si hainute, in rest lucruri cum ar fi-cana sterilizata si lingurita, biberoane-pt ca nu vroia san, se poate intampla mai ales dupa cezariana sa nu ai lapte, lapte praf, dif siropele pt colici, daria a avut 4 luni de zile colici m-a tampit, etc nici nu mai stiu exact.nastere usoara!
PS
nu uitati sa va luati apa la voi, eu am nascut cu cezariana si dupa ce m-au adus la reanimare mi-au spus sa bea apa ca sa elimin rahia, eu oricum am vomat imediat ceea ce este f bine, si sa aveti si un pai.pooop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Foarte utile listele, multumim mamicilor harnice.
avem doar 18 sapt.dar ne interesam din timp pentru marele eveniment.

18+

Mergi la inceput