Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

(16 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 27

Octavia75

197 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiOctavia75 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Octavia75 un Mesaj Privat  Reply with Quote
O intrebare pentru fetele care au nascut in Timisoara la Odobescu, ce trebuie si ce nu trebuie pus in bagajelul pentru spital.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

37+

Octavia75 & bebe mic
Mergi la inceput

lorellay

2252 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lorellay  Trimite mesaj yahoo luilorellay Adauga semn de carte la raspuns Trimite lorellay un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am citit si am tot citit si nu-mi vine sa fac nici un bagaj..nu stiu ce am...sper sa nu ma trezesc nepregatita.
Mi-e groaznic de frica.

Sorana 34+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...sunt...lo1.
Mergi la inceput

Octavia75

197 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiOctavia75 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Octavia75 un Mesaj Privat  Reply with Quote
lorellay si eu sunt tot asa: introduc si scot lucruri din bagajel, de pana la urma ori o sa arate ca si cand as pleca cu Teatrul National in turneu, ori o sa ne precipitam pe ultimii 50 de m ca nu am luat tot ce trebuia...

38+ cu ...mai avem putin

Octavia75 & bebe mic
Mergi la inceput
Bianca B
Bianca B

958 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bianca B un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am inceput sa citesc cu caietul in fata si pixul in mana si tot tai si tot adaug la listuta ca de incerca altcineva sa citesca nu mai stie ce-i bun si ce nu
Foarte util subiectul, in special celor ce se afla la prima sarcina.

Nastere usoara si bebici sanatosi

Bianca 21+
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti
Mergi la inceput
Andrada.P
Andrada.P

695 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Andrada.P un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetele care ati nascut la Giulesti: ce fel de ulei de bebelusi sa cumpar pt maternitate? din'ala pt masaj?????
multumesc.

Andrada 33+
Mergi la inceput
cami_antonia
cami_antonia

7319 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui cami_antonia  Trimite mesaj yahoo luicami_antonia Adauga semn de carte la raspuns Trimite cami_antonia un Mesaj Privat  Reply with Quote
andrada eu stiam ca ei cer cu predilectie SANOSAN .... dar scria cineva mai devreme ca nu i-au cerut marca speciala .... eu zic sa iei aceasta marca .... dar uite eu am mai putine saptamani decat tine ... te rog sa intrii si dupa nastere sa povestesti cum a fost si ce ai avut nevoie .... apropo la ce medic esti???? nasti natural sau cezariana ??? ma intereseaza sa stiu cat mai multe amanunte ...

mercic
22+ANTONIA IOANA

Camelia
Mergi la inceput
crys08
crys08

2 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
lorellay, cred ca tuturor ne este fica, insa bagajul trebuie facut cat mai repede. eu mi l-am facut aseara ca mi-a fost teama sa nu cumva sa vina mai repede si sa ma prinda travaliul nepregatita. eu sunt in sapt 37...poate veni oricand. azi noapte am dormit extrem de linistita stiind ca am lucrurile pregatite.
Mergi la inceput

Octavia75

197 Mesaje
Fetelor, e tare bine sa stai cu bagajul la usa, va spun din proprie experienta. In data de 15. oct. aveam programat control si eco, eu avand termen in 21 oct. Buun...ne suim cu tati in masina, mergem la doctor ne controleaza ne echografiaza, ne tushaza....si cand colo....spune dr. ca e caz de internare ca bebelina s-ar putea sa vina in seara aceea sau a doua zi. Pe scurt....am intrat in panica, noroc ca, cu ajutorul si multumita fetelor de pe forum, mi-am facut din timp mare parte din bagajul care pina la urma a continut:
- 4 camasi de noapte cu deschizatura adanca in fata
- 2 pachete mari de vata
- 2 suluri de fasa sterila
- 1 pachet de paturici absorbante de la Happy
- 1 pachet absorbante Seni Lady
- 3 perechi de sosete
- 5 perechi chiloti
- 2 capoate
- prosoape mai mari si mai mici
- sapun
- periuta+pasta de dinti
- pompita de muls (care nu mi-a folosit deloc, mai usor imi era cu mana)
- Pantenol, Garmastan - unguente sani
- crema de galbenele, Oximed - pentru dupa epiziotomie

Pentru bebe:
- 3 costumase (body+strampi)
- 3 body cu maneca lunga
- 3 perechi pantalonasi
- 1 paturita
- 4 perechi manusele.

An mascut, in cele din urma in data de 16 oct. o mandrete de bebelina, mancaioasa si galagioasa.

Multumesc inca o data fetelor pentru ajutorul dat la lista cu bagajelul.

Octavia75 mami de Vesna, minune mica (16.10.2008)
Mergi la inceput

silvi8

1294 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite silvi8 un Mesaj Privat  Reply with Quote
octavia, te felicit pentru printesa! sa creasca mare, sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.

eu am intrat sa ma documentez ce am nevoie ptr bagajel ca deja am ajuns la jumatatea calatoriei...
voi naste la maternitatea din medgidia. daca sunt fete care au nascut acolo poate ma ajuta si pe mine cu informatii cu privire la bagaj.multumesc!

silvi 20 +
VINE BEBE
POZE

Editat de - silvi8 on 06/11/2008 15:23:31
Mergi la inceput
monaraus
monaraus

687 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monaraus un Mesaj Privat  Reply with Quote
O intrebare mai indiscreta care poate intra la bagajul pentru spital, aveti idee cat mai primeste un ginecolog pentru o nastere normala (Spitalul Municipal, Bucuresti)?

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum
Mergi la inceput
Pag. din 27 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com