Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Octavia75 spune:

O intrebare pentru fetele care au nascut in Timisoara la Odobescu, ce trebuie si ce nu trebuie pus in bagajelul pentru spital.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

37+

Octavia75 & bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Am citit si am tot citit si nu-mi vine sa fac nici un bagaj..nu stiu ce am...sper sa nu ma trezesc nepregatita.
Mi-e groaznic de frica.

Sorana 34+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Octavia75 spune:

lorellay si eu sunt tot asa: introduc si scot lucruri din bagajel, de pana la urma ori o sa arate ca si cand as pleca cu Teatrul National in turneu, ori o sa ne precipitam pe ultimii 50 de m ca nu am luat tot ce trebuia...

38+ cu ...mai avem putin



Octavia75 & bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Am inceput sa citesc cu caietul in fata si pixul in mana si tot tai si tot adaug la listuta ca de incerca altcineva sa citesca nu mai stie ce-i bun si ce nu
Foarte util subiectul, in special celor ce se afla la prima sarcina.

Nastere usoara si bebici sanatosi

Bianca 21+
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Fetele care ati nascut la Giulesti: ce fel de ulei de bebelusi sa cumpar pt maternitate? din'ala pt masaj?????
multumesc.

Andrada 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

andrada eu stiam ca ei cer cu predilectie SANOSAN .... dar scria cineva mai devreme ca nu i-au cerut marca speciala .... eu zic sa iei aceasta marca .... dar uite eu am mai putine saptamani decat tine ... te rog sa intrii si dupa nastere sa povestesti cum a fost si ce ai avut nevoie .... apropo la ce medic esti???? nasti natural sau cezariana ??? ma intereseaza sa stiu cat mai multe amanunte ...

mercic
22+ANTONIA IOANA

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crys08 spune:

lorellay, cred ca tuturor ne este fica, insa bagajul trebuie facut cat mai repede. eu mi l-am facut aseara ca mi-a fost teama sa nu cumva sa vina mai repede si sa ma prinda travaliul nepregatita. eu sunt in sapt 37...poate veni oricand. azi noapte am dormit extrem de linistita stiind ca am lucrurile pregatite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Octavia75 spune:

Fetelor, e tare bine sa stai cu bagajul la usa, va spun din proprie experienta. In data de 15. oct. aveam programat control si eco, eu avand termen in 21 oct. Buun...ne suim cu tati in masina, mergem la doctor ne controleaza ne echografiaza, ne tushaza....si cand colo....spune dr. ca e caz de internare ca bebelina s-ar putea sa vina in seara aceea sau a doua zi. Pe scurt....am intrat in panica, noroc ca, cu ajutorul si multumita fetelor de pe forum, mi-am facut din timp mare parte din bagajul care pina la urma a continut:
- 4 camasi de noapte cu deschizatura adanca in fata
- 2 pachete mari de vata
- 2 suluri de fasa sterila
- 1 pachet de paturici absorbante de la Happy
- 1 pachet absorbante Seni Lady
- 3 perechi de sosete
- 5 perechi chiloti
- 2 capoate
- prosoape mai mari si mai mici
- sapun
- periuta+pasta de dinti
- pompita de muls (care nu mi-a folosit deloc, mai usor imi era cu mana)
- Pantenol, Garmastan - unguente sani
- crema de galbenele, Oximed - pentru dupa epiziotomie

Pentru bebe:
- 3 costumase (body+strampi)
- 3 body cu maneca lunga
- 3 perechi pantalonasi
- 1 paturita
- 4 perechi manusele.

An mascut, in cele din urma in data de 16 oct. o mandrete de bebelina, mancaioasa si galagioasa.

Multumesc inca o data fetelor pentru ajutorul dat la lista cu bagajelul.

Octavia75 mami de Vesna, minune mica (16.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

octavia, te felicit pentru printesa! sa creasca mare, sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.

eu am intrat sa ma documentez ce am nevoie ptr bagajel ca deja am ajuns la jumatatea calatoriei...
voi naste la maternitatea din medgidia. daca sunt fete care au nascut acolo poate ma ajuta si pe mine cu informatii cu privire la bagaj.multumesc!



silvi 20 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

O intrebare mai indiscreta care poate intra la bagajul pentru spital, aveti idee cat mai primeste un ginecolog pentru o nastere normala (Spitalul Municipal, Bucuresti)?

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput