Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Eu am nascut prin cezariana si mi-au fost foarte utile - cel putin in primele zile la terapie - paiele pentru baut lichide. Cat mai multe.
Si pentru dupa operatie (totala) am supt Strepsils(parca asa se cheama). Dr. anestezist mi-a recomandat.

Oana 29+ si Stefan-Vladimir 4ani+

poze



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyx_neo spune:

Fetelor!nasa mea a fost acum un an la maternitatea din Ploiesti si cica se fura can codru ,daca nu esti atenta ramai in pielea goala si fara lucruri esentiale cum ar fi pemparsii lui bebe,mi-a recomandat sa nu-mi iau prea multe si lucrurile sa-mi fie aduse pe parcurs voi ce parere aveti?ce sa iau ce sa nu iau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyx_neo spune:

Burticute!eu nu am gasit pampersi marimea 1 am luat 2 are ceva is prea mari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna burtici si mamici!

Desi mai am multisor pana o sa nasc, pe mine m-a apucat ceva "la cap" cu pregatirile. Nu pot sta linistita daca nu am totul in ordine: le-am luat la fetite mobilierul pentru camaruta lor, caruciorul, luna viitoare zugravesc camera si incep pregatirile, mai trebuie sa iau cele necesare lor (hainute si cosmetice) si mie. Probabil si pentru ca nu prea voi avea ajutor (adica deloc) vreau sa am totul in ordine dinainte si bagajul de spital vreau sa fie gata pregatit cu mult timp inainte.

O sa nasc la Giulesti prin cezariana. Si eu am auzit ca nu te lasa cu nimic pentru bebe.
Rog fetele care au nascut la Giulesti sa ma ajute si pe mine cu informatii despre ce va trebui sa am pentru mine si ce pentru copii.

Multumesc mult.

lachi 26+ Karina Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Buna fetele ,eu am sa nasc la Bucur,si va rog cele care a-ti nascut acolo sa-mi spuneti ce continea lista voastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

fetele, dar o lista cu cele ce ne sunt de folos in maternitatile private nu s-a intocmit inca?

AndraSapt38 cu Horia Andrei siDragos Alexandru

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Multumim pt lista.E f utila.Toate viitoarele mamici ar trebui sa tina cont de ea mai ales pt ca noi femeile avem tandinta de a lua mereu lucruri nefolositoare si de a uita cele f importante.

danonique

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea3184 spune:

Foarte utila lista,mai ales pt viitoarele mamici care chiar nu stim pt ca nu avem experienta:suntem la primul bebelus !

Multumim frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuscut spune:

Buna deea! La ce maternitate vei naste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timur spune:

Buna viitoare mamici!
Eu am nascut in Iunie anul acesta la Giulesti, nastere normala cu anestezie. Anestezia o recomand tuturor, n-am simtit absolut nimic cand am nascut iar celelalte fete care n-au vrut anestezie urlau ca din gura de sarpe... asa ca voi alegeti. Eu o recomand din toata inima.

In leg cu bagajul pt spital:
- pt bebe trebuie sa aveti pampers marimea 1 sau 2 daca nu gasiti 1; va vor cere la maetrnitate pampersi sa duceti la bb (cam 4-5 pe zi);
- tot pt bebe va vor cere uleiut pe corp (ei prefera uleul sanosan asa ca nu va grabiti sa cumparati altfel de ulei ca nu vi-l accepta) si pudra baneocin;
- hainute pt bebe sa nu luati pt ca nu le veti folosi, doar hainute pt scos din spital (le pot aduce taticii in ziua plecarii);

acum pt mamici:
- cand veti naste nu va vor lasa cu camasa voastra de noapte, veti naste cu camasa de la spital;
- camasi de noapte cam 3-4;
- pijamale nu are rost pt ca de 2 ori pe zi veti merge la pansat si nu cred ca vreti sa stati in funduletul gol acolo;
- chiloti cat mai multi pt ca sangele va curge in valuri;
- vata cam 2 pachete barosane;
- sosete indiferent de anotimp;
- halat;
- prosoape cam 2;
- periuta dinti, pasta etc;
- sapun, gel de dus NU pt ca nu aveti unde sa va spalati daca nasteti la Giulesti;
- papuci;
- comprese sterile cam 10 pungulite (le veti pune peste vata pt ca aceasta sa nu se lipeasca de una alta dintre picioare);
- diclofenac supozitoare pt durerile de dupa;
- apa plata sau suc fara acid (veti folosi si in timpul travaliului pt ca vi se va face sete);
- papa de dupa nastere (adusa de tatici dupa);
- telefon, incarcator telefon;
- bepanthen pt ranile de la sani;
- servetele nas;
- niste tampoane pe care le veti pune pe chilot si apoi veti aseza vata (sa nu se pateze lenjeria);
- hartie igienica.

Daca-mi mai aduc aminte de ceva revin.

Nastere usoara si sa nu va fie teama! Cand il veti tine in brate pe puiul vostru veti uita absolut toata durerea si veti mai vrea unul .

Pup si sarcina/ nastere usoare!

Daca mai aveti intrebari va raspund cu mare placere!

http://community.webshots.com/album/560359057vRBEhz

Mergi la inceput