Dinozauri

Dinozauri | Autor: Cristina_C

Link direct la acest mesaj

De cand i-am luat niste dinozauri de jucarie, Robert (2 ani si 4 luni) a facut o pasiune pentru ei. Spre surprinderea noastra, recunoaste toate cele 12 specii, le descrie (ex. dinozaurul X are solzi pe spate, tepi la coada, sta in doua picioare, etc ) si pronunta corect denumirile:
Stegosaurus
Parasaurolophus
Tyrannosaurus
Pachycephalosaurus
Apatosaurus
Dimetrodon
Brachiosaurus
Ankylosaurus
Pteranodon
Allosaurus
Iguanodon
Triceratops
In afara de astia n-am mai gasit de cumparat, dar i-am luat o carte despre dinozauri.
A trebuit sa-i invat si eu pe de rost, ca sa pot intra in joc. Face un cerc din ei, iar eu trebuie sa-i spun: "Pune-l in mijloc pe cutare sau cutare dinozaur - ori zic cum arata, ori cum il cheama - apoi schimbam rolurile. Si sotul i-a invatat, la vara probabil ca si pe bunici ii asteapta acelasi lucru.

Cui ii mai plac dinozaurii?

ps. In rest, vorbeste foarte bine, uneori se grabeste si mai spune "telior" in loc de "televizor", in schimb dinozaurilor niciodata nu le spune gresit. Pronunta clar si nu omite nici o silaba.


Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Cristina, nu stiu ce sa zic. E fantastic copilasul tau. Al meu e mic inca are doar 10 luni, insa sper ca va fi la fel de perspicace si inteligent.
Am citit undeva pe Cabinetul Psi... de un baietel foarte talentat care deseneaza toti dinozaurii si povestile despre ele. Mama lui ii citeste povestile, iar el deseneaza si inca foarte frumos. Nu stiu cum se numea topicul insa merita cautat, poate te ajuta cineva...

Roxana

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Si copilul meu, tot Robert , a primit de la tati de Mos Nicolae dinozauri, dar nu i-am spus cum se numesc stiintific fiindca nu stiu nici eu. In schimb mai intii s-a speriat de ei dar mai tirziu s-a obisnuit si acum ne sperie el cu aceste jucarii si vrea sa si facem fetze- fetze cind vine el cu ei pe la picioarele noastre...
Murim de ris pe infundate ce fericit este ca ne e frica. Cred totusi ca stie ceva ca face asemnarea cu "Dino" de pe borcanele de iaurt danonino.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Fratele Sofiei avea exact aceeasi pasiune la varsta asemanatoare (cam prin 90,insa )
Dupa care a avut nenumarate alte pasiuni:
cu soriceii, cu biologia etc.
si la fel, ce il interesa era stiut la nivel f bun( in clasa a 6-a vorbea despre biologie cu verisoara lui studenta la biologie!),si restul mai slabut...
Asa-s baietii!

Bravo pt micul savant!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Asa-s baietii, asa-s fetele, de fapt asa-s copiii, fiecare este sunt deosebit in felul lui si are anumite pasiuni. Toti au plusuri si minusuri, indiferent daca-s fete sau baieti si, daca exceleaza intr-o directie, prin compensatie lasa de dorit in alta.
Robert e un copil normal pentru varsta lui de 2 ani si 4 luni - atata tot.

Sa ne traiasca puiutii!

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cristina, n-am vrut sa fac decat o glumita, sper ca nu te-ai suparat! mie una chiar mi se pare grozav ca Robert e asa pasionat si ca a retinut denumirile( eu abia le citesc)
pupici la toti puiutii ,vorba ta!





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sabina, e OK .

Uite ca s-a sters mesajul de saptamana trecuta, asa ca ii mai scriu o data pe cei trei dinozauri cu care ne-am completat intre timp colectia: Velociraptor, Albertosaurus si Dillophosaurus. Toti sunt foarte urati dar lui ii sunt foarte simpatici si-i place sa ne sperie cu ei.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput