Cind au inceput sa vorbeasca copiii dvs?

Cind au inceput sa vorbeasca copiii dvs? | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Sondaj propus de Freia

Intrebare sondaj:

Cind au inceput sa vorbeasca copiii dvs?

/b>

Alege respuns:

8-12 luni
12-18 luni
18-24 luni
24-30 luni
30-36 luni
peste 3 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pe la 11 -12 luni a zis primelecuvinte cu adresa...si de la un an jumate primele propozotii de genul mama pa, tata hap( tata mananca) etc.
iar de la un an si 11 luni....vedeti aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La 1 an si 11 luni a facut primele propozitii (de 2, 3, 4, chiar si 5 cuvinte). Atunci consider eu ca a invatat sa vorbeasca. Pana atunci a acumulat un vocabular de vreo 300 de cuvinte. Acum are 2,4 ani si ma inteleg foarte bine cu el.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

La 1 an a inceput sa spuna cuvinte cu adresa (inafara de mama, tata, apa etc), la 1 an jumate deja stia vreo 200 de cuvinte in acumulare, la 2 ani a inceput sa le lege.
Acum la 2,2 ani face propozitii destul de lungi cu prepozitii, foloseste trecutul si prezentul...stie si cateva poezii scurte
Inca nu il foloseste pe "eu"

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe malul marii primavara - noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by sinzi_ana

Inca nu il foloseste pe "eu"



Robert zice "eu" numai cand anunta: "Eu plec!"
In rest inca mai vorbeste despre el la pers. a 3-a sg. : "Bobitu nu vrea sa doarma!"

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

fimea a inceput sa vorbeasca de la 8 luni nu curat dar a inceput sa rupa din cuvinte de fiecare data cind sun acasa,vorbesc cu ea este scunpa foc imi vine so maninc dea bea astept sa vin acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.chiriac spune:

Andrei a zis MAMA la 7luni si jumatate,pe la un an zicea citeva cuvinte si pina la 3anim-a rugam sa-si dea drumul sa vorbeasca cursiv,ca alti copii de virsta lui.La 3ani si o saptamina a inceput sa turuiesi nu se mai opreste....gaseste subiect la fiecare minut imi doresc o clipa de liniste dar nu exista.E normal???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Ce intelegeti voi prin "a inceput sa vorbeasca" in titlul sondajului?... Stefania la 2 ani cat are acum, spune cam 30 cuvinte, mai stalcit, mai recognoscibil, dar nu leaga nici o propozitie si in afara de "p(l)oua", "tuna" si "p(l)ecam" nu foloseste nici un verb. Eu ma inteleg cu ea si asa, dar nu as zice ca "vorbeste". In rest sporovaieste tot timpul, cu intonatie, dar nu se intelege nimic din ce vrea sa spuna. Asa ca eu am votat la 24-30 in speranta ca isi da drumul pana in iarna .


Luminous beings we are, not this crude matter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

ma refer la faptul ca fimea la 1 an si 11 luni inafara de mama si dada nu zice nimic. pricepe tot, iti explica in felul ei ce are de zis dar nu vb nimiiiiiiiicccc. vorbit = spus cuvinte cat mai multe.

dialog = legat propozitii cu cap si coada atat cat poate un copil.

multumesc,

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Andy a inceput sa formeze propozitii pe la 7 luni chiar daca ptr. unii este incredibil de crezut.Este un copil foarte destept si foarte receptiv.A inceput sa mearga la 7 luni si acum are aproape 4 ani si vb. de nimeni nu il mai opreste si zice cateodata niste vb.de ramanem si noi foarte uimiti de cum poate gandi un copil de varsta lui.Fetita mea maia are 1 an si 2 luni si nu scoate decat cateva cuvintele cum ar fi Tata care zice intr-una mama mai des dar eu ma gandesc ca inca nu face diferenta dintre mama si tata adica nu stie care dintre noi suntem ca pe mine tot tata ma striga,cere papa,apa zoce da si mai multe dar nu cum a fost Andi este o mare diferenta intre ei si la comportament si ea ete putin mai puturoasa si mai inceata,dar nu imi fac probleme fiindca are tot timpul sa invete pana la 4 ani,asa ca nu va stresati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Carina mea la 6 luni a zis TATA,la 7 luni MAMA,iar pe la 8-9 luni intelegeam ce vrea.Dupa un an intelegea toata lumea ce spune.La 2 ani deja il spunea pe"R".Acum 3 ani si 9 luni ma uimeste cate ii trec prin capusor.
Nicky.

Mergi la inceput