Dr. Anca Municipal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Este un lucru stiut, ca atunci cand mama merge la ecografie fara sa fi mancat, sau eventual foarte putin, stomacul copilului nu se poate vizualiza.
Asta mi s-a intamplat si mie, insa, eu am avut noroc cu un medic care mi-a explicat, si m-a si intrebat daca mancasem inainte.
Sincer, m-a uimit tare povestea asta.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by crisinuca

As avea si eu o poveste uratzica de adaugat cu privire la dr Anca: exact acum un an, sora mea insarcinata in 6 luni face eco morfologica la med life, trimisa bineinteles de dr Anca, unde.... i se spune ca bebelusul nu are stomac (de ce? pt ca nu se vede) si ca ar fi bine ca mamica sa se gandeasca intai la sanatatea ei, ca se poate face un avort terapeutic..., etc
Nefiind prima eco de acest fel, mamica a incercat sa ii explice ca mai are si alte eco (chiar in geanta)in care se mentioneaza clar prezenta, pozitia stomacului. Doctora o tinea pe a ei, nu si nu, nu a mai vrut sa ii ia nici bani, ca sa revina luni (asta se intampla vineri)sa vada ce fac in continuare, l-a sunat chiar ea pe dr Anca si i-a spus, mamica nu a inteles nimic din discutia scurta si secretoasa.
Asa ca ma trezesc acasa cu viitoare mamica, sora mea adica, intr-un hohot de plans, nevenindu-i sa creada, nestiind ce sa faca, mai ales ca sotul era plecat in delegatie.
Noi (eu si cu sotul), luati ca din oala, ne speriem, nu stim ce sa zicem, nu ne vine sa credem, incercam sa o calmam si o punem sa il sune pe dr. Anca (doar stiam cat de amabil raspundea la telefon)ca sa o linisteasca pt ca in mod sigur nu era vorba decat de o gresala.
Suna, raspunde dr si f calm ii spune sa astepte pana luni sa refaca eco tot la dra respectiva, sora mea incearca sa ii sugereze ca ar fi bine sa refaca eco in alta parte chiar a doua zi (sambata) la care el ii replica ca el a trimis-o la dr f competenti si daca are chef sa arunce cu bani, treaba ei, dar el zice sa astepte pana luni.
Sora mea degeaba incearca sa ii aduca aminte ca i-a aratat eco in care este mentionat si stomacul, dr nu si nu... si incheie in maniera caracteristica: "daca mai ai vreo problema, nelamurire, te rog sa ma suni, bla, bla". De data asta, am ramas cu totii masca, mai ales ca ascultasem si conversatia.
Sa fii viitoare mamica, sa urmeze sa nasti in iunie si sa ti se spuna aberatii de astea fara nici o logica, fara nici o incurajare, desi te duceai la el de n luni....... sa nu innebunesti, sa nu iti provoace nasteri, contractii si toate alea? Bine ea chiar a vut contractii si de la 4 luni a stat acasa, cat mai mult in pat, deci cu atat mai mult.
Asa ca a doua zi, cu rugaminti fierbinti a reusit sa intre la dr Herghelegiu, care i-a vazut bineinteles stomacul bebeului si i-a explicat ca se intampla ca acesta sa nu se vada la toate eco din sarcina, dar daca o data s-a vazut si e mentionat pe eco, nu mai este nici o problema, nu e obligatoriu sa il vezi de fiecare data.
Sa mentionez ca dra de la med life nu era si dr ginecolog, poate asa s-ar explica o parte din prostia ei, dar ramane restul, mai ales ca era femeie si probabil fusese si ea insarcinata candva.
Asa ca a urmat gasirea unui alt medic ginecolog, dr Puia Sorin de la Giulesti cu care nu avut norocul sa nasca pt ca a plecat la o conferinta prin Londra parca, a nascut cu un dr tanar din Giulesti de care a fost f multumita - dr. Preda, prin cezariana, un simpatic de baietel, sanatos, vioi, care acum are 9 luni, dar sta in picioare de la 3 luni si jumatate, de la 8 merge, acum si silabiseste tot felul de cuvintele si e mester mare, nu te poti deslipi de el, rade si e vesel tot timpul si ..... are o burtica...
Pacat ca mai sunt si dr care sa strice perioada atat de frumoasa a graviditatii, in care viitoarele mamici ar trebui sa se bucure cat mai mult de sentimentul acesta unic, de miscarile bebeilor, de toata intamplarea asta minunata a sarcinii.

Eu am fost la el o singura data si dupa ce i-am spus ca am ciclul neregulat, m-a intrebat ce vreau: daca vreau sa raman insarcinata imi da niste pastile, daca nu, contraceptive. si ca..... e tare ciudat daca nu am ramas pana acum insarcinata macar o data, indiferent de metodele de contraceptie folosite (pt ca de fapt nici una nu este 100% sigura), inseamna ca am probleme, eu avand 26 de ani atunci.
Am plecat uimita si socata de un dr care practic imi spunea ca am probleme cu procrearea, dar ca decat sa imi dea analize endocrine ca sa vedem de unde, ce si cum (adica doar hormonal, ca in rest nu aveam nici o problema), prefera sa imi dea niste pastile acolo, doar doar voi ramane insarcinata.
Pana la urma.... am reusit singurei cu ajutorul graficului de urmarire a ovulatiei.
Sper ca povestea aceasta si altele ca aceasta sa ne ajute pe noi toate, sa vedem lucrurile mai realist si sa nu ii mai inconjuram cu o aure de sfinti pe unii doctori, sunt si ei tot oameni si deci au limitele lor.

crisinuca cu burtica 19 sapt



Crede-ma ca povestea sorei tale m-a lasat masca.pur si simplu nu imi vine a crede ca este vb despre acelasi medic....poate totusi il confundati pt. ca efectiv refuz sa cred ca el a putut sa se poarte atat de iresponsabil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisinuca spune:

Din pacate, e acelasi doctor.
Si are cabinet pe Averescu, pe la et. 1, nu?
Si e pe la 40 si ceva de ani, prezentabil, nu?
eu cred ca nu il confund.

Asta este si nu ai ce sa ii faci.
crisinuca 19 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze si pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by crisinuca

Din pacate, e acelasi doctor.
Si are cabinet pe Averescu, pe la et. 1, nu?
Si e pe la 40 si ceva de ani, prezentabil, nu?
eu cred ca nu il confund.

Asta este si nu ai ce sa ii faci.
crisinuca 19 sapt



asa este crisinuca.....off



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Nu stiu ce l-a apucat sa trimita la Med Life...Pana acum pt tpate echografiile trimitea la Iosup!!! Care este un dr ff bun si responsabil!
Nasa mea care a nascut cu el a fost trimisa la Iosup ...Probabil iar e vorba de mici intzelegeri cu clinicile..Off....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisinuca spune:

La prima eco morfologica a trimis-o chiar la dr. Pop, dascalul lui Iosup, deci, pt ca era posibil ca bebe sa aiba o malformatie pe cord congenitala (in final bebeul a fost si este un flacau sanatos si vesel), dar programarea asta a obtinut-o f greu, cu interventii din partea dr. Anca, asa ca urmatoarea data a considerat ca o trimite la un dr f bun la Medlife.
Din pacate, la controlul medical anual de la serviciu, ecografistul de acolo nici mie nu mi-a vazut ovarele, dar s-a uitat la mine si mi-a zis ca sunt in regula la varsta mea. Oricum, eu am pus asta pe seama lipsei de interes, era la urma urmei doar un control de rutina, iar la noi daca nu te doare ceva, nu te baga nimeni in seama.
crisinuca cu burtica 20 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Am si eu o prietena insarcinata in 8 saptamani,a fost saptamana trecuta la dr Anca si a trimis-o pt eco la MedLife.Eu m-am mirat cand am auzit,dar acum,citind subiectul asta,m-am lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Am si eu de zis cateva cuvinte despre Dr. Anca: mi-a urmarit sarcina pana in luna a opta. M-a trimis la echograf la MedLife. Inca de la a doua consultatie ne-am exprimat dorinta ca tati sa asiste la nastere... naturala. N-a comentat decat ca s-ar putea ca tati sa se inverzeasca si sa se pravaleasca gramada...

In saptamana 24 d-na dr. Chitescu (echograf MedLife) mi-a zis ca am colul scurt (30 mm !!!) si sa merg neaparat la dl doctor, ca nu e bine deloc.

Cum eram la prima sarcina, am mers la dl doctor, i-am aratat echografiile, si mi-a zis sa stau doua saptamani acasa si sa revin la control. Zis si facut. Dupa doua saptamani ma prezint, increzatoare, la control. Verifica prin tuseu vaginal si imi pune diagnosticul "Iminenta travaliu prematur". Incearca sa ma convinga ca am avut contractii, dureri de burta, ca am facut efort. Ii zic timid ca n-am avut dureri, mare lucru prin casa n-am facut, doar plimbare, o ora pe zi.

In fine, imi prescrie Celestone = corticosteroid, pentru maturizarea plamanilor copilului. Si ma asigura ca daca duc sarcina pana la 8 luni, imi va face cezariana atunci.

Sunt prostanaca si nu il intreb in ce stadiu este colul... insa il sun peste doua zile, pentru ca gasisem in prospectul de la Celestone o posibila contraindicatie...am in familie glaucom, dar nu stiam exact daca am si eu. Il intreb atunci si despre col, si imi zice " era aproape sters ".

In fine, n-am facut injectiile respective, am stat in pat vreo doua luni, incapatanandu-ma sa nu mai cer o a doua opinie. La consultatii, dl dr a inceput sa insite pe cezariana, ca e mai bine pentru ochii mei - existand o probabilitate de glaucom. Intr-un final m-am dus la un medic de ochi, care m-a asigurat ca n-am nimic, si ca pentru glaucom o cezariana ar fi mai rea decat nasterea naturala, pentru ca anestezia poate contine nu-stiu-ce substante...

Cand am vazut cum sta treaba, mi-am luat catrafusele si, cu inima in dinti ca nu ma mai primeste nimeni la varsta asta a sarcinii (opt luni), m-am dus la un medic competent... care mi-a zis ca am colul lung !!!! fara sa imi dea o valoare estimativa in cm.

Cu doua saptamani inainte de DPN am mai facut o vizita d-nei Chitescu la MedLife, pentru amorul meu propriu - programasem intalnirea inainte sa ma "mut" de la dr. Anca. Si d-na echografista imi zice (iarasi!) ca e colul scurt (27 mm !!!) - de unde era "aproape sters" dupa parerea doctorului de la Municipal.

Faza haioasa e ca d-na Chitescu a incercat din nou sa ma sperie ca e colul f f scurt, si ca, pe langa asta, copilul are circulara de cordon (cordonul ombilical in jurul gatului). Am iesit zambind, pentru ca am realizat ca e o alarmista si jumatate, si pe deasupra cam nepriceputa in ale obstetricii...

Buun, faza haioasa e ca "iminenta de travaliu prematur" s-a soldat cu un bb depasit cu 5 zile fata de DPN, cu scor Apgar 10, fara nici o circulara de cordon.

Totul e bine cand se termina cu bine... Dar am gasit o asemanare intr-o povestioara a lui Axel Munthe, din "Cartea de la San Michele"... nu-i mai stiu titlul exact, insa era vorba de apendicita...

Numai bine,
sper ca mesajul meu sa fie luat ca o poveste, si sa nu supere pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

nu-l cunosc pe acest doctor , deci n-am de gand sa-i iau apararea sau sa-l blamez, ci doar sa aduc cateva lamuriri la situatiile col lung -col scurt.
Eu am nascut in nov , anul trecut, da la 4 luni avand colul scurtat.
Doctorita care mi-a supravegheat sarcina din acel moment era Corina Grigoriu ()
Mi-a recomandat repaus la pat , bineinteles. Cat timp am fost cuminte (pana la urmatorul control ) colul isi revenea. Bucuroasa uitam sa am grija si iar se scurta colul si iar in pat...si tot asa , pana am facut un baietel frumos

deci colul se vede daca e scurt sau nu doar prin tuseu vaginal (adicalea cu degetele )
la eco sunt situatii, din cauza pozitiei capului bb-lui , cand nu se vede tot colul.....

sarcini fara probleme si nasteri usoare



Miche si
Darius
(26.11.2004)

Mergi la inceput